Sairauskuluvakuutusten määrä jatkaa kasvuaan – lähes 90 prosenttia suomalaisista uskoo joutuvansa kustantamaan hoivaansa yhä enemmän itse
12.4.2025 06:00:00 EEST | Finanssiala ry | Tiedote
- Sairauskuluvakuutusten määrä jatkoi kasvuaan vuonna 2024.
- Vuoden 2024 lopussa sairauskuluvakuutettuja oli Suomessa 1 316 996 kappaletta.
- Vakuutetuista yksityishenkilöistä 457 882 on lapsia, aikuisia on 859 115. Yritysten ottamia vakuutuksia 305 040.
- Sairauskuluvakuutusten maltillisesti kasvava kysyntä kertoo kansalaisten halusta varautua.
- Suomalaisista 88 prosenttia uskoi vuodenvaihteessa tehdyn kansalaiskyselyn mukaan joutuvansa tulevaisuudessa kustantamaan terveyden- ja sairaanhoidon kustannuksia yhä enemmän itse.
Sairauskuluvakuutusten määrä on jatkanut tasaista kasvuaan. Suomalaisilla oli sairauskuluvakuutuksia vuoden 2024 lopussa 1 316 996, ilmenee Finanssiala ry:n (FA) keräämistä tiedoista.
"Sairauskuluvakuutusten vähittäin kasvava suosio kertoo ihmisten pyrkimyksestä hallita riskejä”, toteaa FA:n johtava asiantuntija Päivi Luna.
Kansalaisten epävarmuus sosiaali- ja terveyspalveluiden saatavuudesta näkyy myös tutkimustuloksissa. Finanssiala ry teetti vuodenvaihteessa Norstat Oy:llä kyselyn, jonka vastaajista 88 prosenttia uskoi joutuvansa tulevaisuudessa kustantamaan terveyden- ja sairaanhoidon kustannuksia yhä enemmän itse. Kyselyssä oli runsaat 2000 vastaajaa.
Luna kuitenkin muistuttaa, että verovaroin rahoitettu järjestelmä muodostaa terveydenhuollon peruskiven, jota yksityiset palvelut ja vakuutukset täydentävät.
”Monet kokevat myös helpottavansa julkisen terveydenhuollon painetta käyttämällä yksityisiä lääkäripalveluita. Yksityiset palvelut antavat myös julkiselle järjestelmälle tilaa kehittyä yhä paremmin vastaamaan kansalaisten tarpeita”, Luna huomauttaa.
”Vakuutuksen ottamista ei pidä tulkita kannanotoksi julkisen terveydenhuollon puolesta tai sitä vastaan. Vakuuttamisella halutaan lähinnä minimoida jonottaminen lääkärille. Yksityiselle lääkärille saa ajan helpommin”, Luna jatkaa.
Mahdollisuus päästä hoitoon mahdollisimman joustavasti painaa vaa'assa erityisesti silloin, kun vanhemmat ottavat lapsilleen vakuutuksia. Vanhemmat ottavat lasten vakuutuksen varmistaakseen, että he eivät joudu tekemään vaikeita taloudellisia päätöksiä, jos lapsi sairastuu ja tarvitsee jatkuvaa hoitoa.
”Etenkin lapsiperheiden kannalta on kätevää, että hoitoon pääsee nopeasti ja perheen aikatauluihin sopivasti”, Luna lisää.
Lue lisää
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivi LunaJohtava asiantuntija
Puh:+358 20 793 4223paivi.luna@finanssiala.fiAntti VirolainenVaikuttajaviestinnän asiantuntija
Puh:+358 20 793 4296antti.virolainen@finanssiala.fiLisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry
Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI
020 793 4240
http://www.finanssiala.fi
Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry
Rohkaiseva viesti nuorille: Eläkejärjestelmän rahat tosiaankin riittävät15.6.2026 11:52:32 EEST | Tiedote
Eläketurvakeskus julkaisi pitkän aikavälin laskelmansa maanantaina. Noin 70 vuoden päähän ulottuva laskelma kertoo, miten eläkemenot, etuuksien taso ja rahoitus kehittyvät, jos väestöä ja taloutta koskevat oletukset toteutuvat ja lainsäädäntö pysyy muuttumattomana.
Save the Date -kutsu: Median finanssiseminaari 3.-4.9.202615.6.2026 07:30:00 EEST | Kutsu
Arvoisa toimittaja, Finanssiala ry:n (FA) maineikas ja perinteinen median finanssiseminaari järjestetään tänä vuonna 3.- 4.9. Vanajanlinnassa Hämeenlinnassa (Vanajanlinnantie 476, 13330 Harviala). Merkitse ajankohta jo kalenteriisi ja ilmoittaudu mukaan. Tarkemman ohjelman saat lähempänä ajankohtaa.
Talousvaliokunta otti historiallisen kannan – päätöksillä edesautetaan suomalaispankkien kykyä rahoittaa kasvua12.6.2026 13:19:37 EEST | Tiedote
Eduskunnan talousvaliokunta on päätynyt luottolaitosdirektiivin kansallista toimeenpanoa käsitellessään moniin kannanottoihin, jotka laiksi päätyessään edesauttavat suomalaispankkien luototuskykyä. Finanssiala ry pitää talousvaliokunnan mietintöä perusteltuna. Valiokunta käytti hyväksi direktiiviin sisältyvää joustovaraa, jolla voidaan edistää rahoituksen saatavuutta ja sitä kautta koko talouden kilpailukykyä. Talousvaliokunta käsitteli kotimaiseen pankkilainsäädäntöön ehdotettuja muutoksia, jotka perustuvat EU:n päivitettyyn luottolaitosdirektiiviin. Direktiivin muutokset vuorostaan pohjautuvat kansainvälisiin pankkeja koskeviin Basel III-säännöksiin.
Euroopassa pääomia riittää – ne vain pitäisi saada liikkeelle järkevöittämällä pääomavaateita ja poistamalla sääntelyn päällekkäisyyttä10.6.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Eurooppalainen pankkialan kattojärjestö EBF on teettänyt selvityksen, kuinka sääntelyä keventämällä voisi auttaa pankkeja kohentamaan Euroopan kilpailukykyä. Konsulttiyhtiö Oliver Wymanin raportissa on muun muassa pääomavaateisiin ja vakavaraisuusvaatimuksiin liittyviä ehdotuksia. Myös Finanssiala ry (FA) esittää pääomavaateiden uudelleenarviointia ja sääntelyn päällekkäisyyksien poistamista.
Rahastopääoma kasvoi toukokuussa 219 miljardiin euroon huolimatta Lähi-idän tilanteen ja teknologiasektorin ristiaallokosta9.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomeen rekisteröityihin sijoitusrahastoihin sijoitettiin toukokuussa yhteensä 1,2 miljardia euroa uusia pääomia. Samaan aikaan rahastopääomaa kasvatti myös myönteinen markkinakehitys. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa 219 miljardia euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme