Tuhat tekoa, jotka merkitsevät – Tampere-talo mukana Commu-sovelluksen ruoka-aputapahtumassa
Tampere-talo-konserni osallistuu lauantaina 10.5. järjestettävään #1000tekoa-ruoka-aputapahtumaan, jonka tavoitteena on tarjota konkreettista apua ja vahvistaa yhteisöllisyyttä. Tapahtuman järjestää auttamisen sovellus Commu, ja sen toteutus perustuu laajaan yhteistyöhön yritysten, järjestöjen ja vapaaehtoisten kesken.

Tampere-talo-konserni on mukana tukemassa Commu-sovelluksen järjestämää #1000tekoa-ruoka-aputapahtumaa, jonka tavoitteena on tarjota konkreettista apua ja vahvistaa yhteisöllisyyttä ihmisille, jotka sitä eniten tarvitsevat. Tapahtuma järjestetään lauantaina 10.5.2025 Tampere-talossa.
Ruoka-avun tarve on kasvanut nopeasti erityisesti pienituloisten, opiskelijoiden, eläkeläisten ja maahanmuuttajien keskuudessa. #1000tekoa-tapahtuma tarjoaa osallistujille ruokakasseja, lämpimän lounaan ja ennen kaikkea kokemuksen siitä, että kukaan ei ole yksin.
Tapahtuma toteutetaan laajassa yhteistyössä yritysten, järjestöjen ja vapaaehtoisten kanssa. Tampere-talo-konserni on mukana tapahtumassa yhdessä Akun Tehtaan, NoHo Partnersin ja AiCanin kanssa.
"Meille Tampere-talossa auttaminen on osa ihan jokapäiväistä vastuullisuutta. Tampere-talo-konsernin tehtävä yhtiönä on rakentaa yhteisöllisyyttä ja tukea hyvinvointia. #1000tekoa ruoka-aputapahtumassa konkreettinen apu ja välittäminen kohtaavat. Tapahtuma tuo yhteen ihmisiä ja mahdollistaa hetkiä, joilla on merkitystä. Auttaminen näkyy meillä myös lahjoittamiemme hyväntekeväisyyslippujen kautta – tarjoamme Commun käyttäjille ja muille järjestöille mahdollisuuden kokea kulttuuria, koska uskomme, että kulttuuri kuuluu kaikille. On ilo jatkaa yhteistyötä ja olla mukana tässä tärkeässä työssä.”, sanoo Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja Paulina Ahokas.
Tapahtuman pääjärjestäjä on suomalainen Commu-sovellus, jonka kautta ihmiset voivat tarjota ja pyytää apua helposti, paikallisesti ja matalalla kynnyksellä. Sovelluksessa jaetaan esimerkiksi ruoka-apua, aikaa, osaamista ja seuraa.
Toteutusta tukevat lukuisat toimijat, kuten Siemens Osakeyhtiö, Tampereen kaupunki, Pirkanmaan Osuuskauppa, Hannes Snellman Asianajotoimisto Oy, Eduix Oy, Arvokas vanhuus ARVA ry sekä joukko ruoka- ja palvelutoimijoita.
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:
Karoliina Kauhanen
Perustaja, hallituksen puheenjohtaja
Commu App
+358403614070
karoliina@commuapp.fi
commuapp.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva KivikkolaMarkkinointiasiantuntijaTalo Events Oy
Kokoukset, kongressit, yritystilaisuudet ja vastuullisuus
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvät Talo Events Oy.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea.
Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Tampere-talon ensimmäinen hiilinielu täynnä19.6.2025 09:20:50 EEST | Tiedote
Tampere-talon ensimmäinen hiilinielu on saavuttanut täyden kapasiteettinsa – Mesikämmenpuiston hiilinielu on nyt täynnä, ja sillä on valmius sitoa seuraavan sadan vuoden aikana jopa 1000 tonnia hiilidioksidia ilmakehästä. Seuraava askel vie kohti uutta hiilinielua Mikkelissä.
Mediakutsu: Van Gogh Alive -näyttely avautuu Tampere-talossa19.6.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Yli 100 kaupunkia kiertäneen immersiivisen Van Gogh Alive -näyttelyn on nähnyt jo yli 9 miljoonaa ihmistä ympäri maailman. Nyt suosittu digispektaakkeli saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen. Näyttely on koettavissa Tampere-talossa vain rajoitetun ajan 25.6.–17.8.2025. Kutsumme median edustajia tutustumaan näyttelyyn ennakkoon tiistaina 24. kesäkuuta klo 13.
Tampere Filharmonian kesäisessä Puistokonsertissa ihastuttavat aurinkoiset sävelmät ja klassiset suosikkiteokset11.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Tampere Filharmonia, Tampereen Energia ja Tampere-talo järjestävät loppukesän perinteisen Puistokonsertin Sorsapuistossa lauantaina 9. elokuuta 2025. Ylikapellimestari Matthew Hallsin johtaman orkesterin solistina säväyttää sopraano Anu Komsi. Konsertin ohjelmassa kuullaan musiikillisia satuja ja tarinoita sekä klassisia suosikkisävelmiä. Tampere Filharmonian konsertti alkaa klo 18, ja DJ Juissi virittää puistotunnelman jo klo 15 alkaen. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Atte Kilpisen uusi tanssiteos tuo Tolstoin klassikon Tampere-taloon6.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tanssitaiteilija ja koreografi Atte Kilpisen uusi tanssiteos Kreutzersonaatti esitetään Tampere-talossa lauantaina 4. lokakuuta 2025. Balettia ja nykytanssia yhdistävä teos pohjautuu Leo Tolstoin samannimiseen pienoisromaaniin vuodelta 1889. Kilpisen lisäksi Ison salin lavalla tanssivat Frans Valkama ja Heidi Salminen. Liput tulevat myyntiin maanantaina 9. kesäkuuta klo 9.
Maailman tunnetuin burleskitähti Dita Von Teese esiintyy Tampere-talossa2.6.2025 10:02:42 EEST | Tiedote
Burleskin maailmantähti, yhdysvaltalainen Dita Von Teese saapuu ensimmäistä kertaa Suomeen ja tuo huikaisevan show’nsa Tampere-taloon sunnuntaina 12. huhtikuuta 2026. Luvassa on hienostunut yhdistelmä vanhan ajan Hollywoodin viehätystä, teatraalista taikaa ja sensuellia estetiikkaa. Pääsyliput Tampere-talon esitykseen tulevat myyntiin perjantaina 6. kesäkuuta 2025 klo 10.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme