Kokoomuksen Laiho: Yksityislääkärille julkisen hinnalla – uusi kokeilu käynnistyy 65 vuotta täyttäneille
16.4.2025 13:39:44 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Orpon hallituksen valinnanvapauskokeilu, jossa 65 vuotta täyttäneet voivat käydä yksityisellä yleislääkärillä julkisen terveyskeskusmaksun hinnalla, tulee tänään eduskuntaan. Tavoitteena on parantaa hoitoon pääsyä nopeasti, vähentää hyvinvointialueiden kuormitusta ja hyödyntää koko sote-kentän kapasiteetti asiakkaiden hyväksi. Kokeilu mahdollistaa myös hoidon jatkuvuuden – asiakas voi käydä samalla tutulla lääkärillä koko kokeilun ajan.

"Meillä on kasvava joukko yli 65-vuotiaita, joilla on lisääntynyt tarve terveyspalveluille, mutta työterveyshuolto on päättynyt, terveyskeskuksissa on ruuhkaa ja vakuutusten hinnat tässä ikäryhmässä ovat korkeat. On reilua ja kohtuullista tukea heidän hoitoon pääsyään", sanoo kokoomuksen kansanedustaja Mia Laiho.
Kokeilun on määrä alkaa 1.9.2025 ja kestää vuoden 2027 loppuun. Malli toimii Kelan kautta ja siihen sisältyy hintakatto, joka varmistaa, että syntyvä säästö jää asiakkaalle.
Kokeilu kattaa ikäryhmälle yleisimmin määrätyt laboratoriotutkimukset, kuten esimerkiksi verikokeet ja sydänfilmin. Lääkärin määräämistä tutkimuksista korvattaisiin 50 prosenttia, eikä käynneistä saa periä erillisiä toimistomaksuja.
"Halusimme mallin, jossa hyöty jää nimenomaan asiakkaalle. On päivän selvää, ettei kokoomus halua veronmaksajien rahojen valuvan hintoihin ja sen varmistamme hintakatolla", Laiho sanoo.
Laiho painottaa, että kokeilulla on tarkoitus helpottaa painetta julkisessa terveydenhuollossa ja parantaa siellä asioivien hoitoon pääsyä. Vuosien 2023–2027 Kela-korvauspanostus on yhteensä 335 miljoonaa euroa.
"Jos tätä vertaa edellisen hallituksen aikaansaannoksiin, on ero melkoinen. Vuonna 2023 pelkät alueiden vuokralääkärimenot olivat yli 600 miljoonaa euroa. Se oli järjetöntä rahan haaskaamista ilman valinnanvapautta tai hoidon jatkuvuutta. Yli 65-vuotiaiden Kela-korvauskokeilu mahdollistaa myös hoidon jatkuvuuden – asiakas voi käydä samalla tutulla lääkärillä koko kokeilun ajan. Orpon hallitus edistää omalääkärimallia, ei vuokralääkärimallia", Laiho painottaa.
"Kela-korvausten kehittäminen on panostus, josta hyötyvät sekä asiakkaat että terveydenhuoltojärjestelmä. Miljoonien suomalaisten käyttämää järjestelmää uudistetaan ja siihen panostetaan asiakkaiden etu edellä kustannusjärkevästi ja reilulla tavalla”, Laiho summaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mia LaihoKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kauma: SDP:n talouspuhe kärsii vakavasta uskottavuusvajeesta – vaativat päätöksiä, joita ovat koko kauden vastustaneet4.2.2026 13:30:12 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma tyrmää SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin syytökset hallituksen epäonnistumisesta julkisen talouden hoidossa.
Kokoomuksen Valkonen: Hallitsematon sote-menojen kasvu vaarantaisi palvelut3.2.2026 15:58:08 EET | Tiedote
Hallitus uudistaa hyvinvointialueiden rahoituslakia vahvistaakseen julkisen talouden kestävyyttä, hillitäkseen sosiaali- ja terveydenhuollon kustannusten kasvua ja varmistaakseen, että sote-palvelut voidaan rahoittaa pitkäjänteisesti ilman velkaantumisen hallitsematonta kiihtymistä, sanoo kokoomuksen kansanedustaja Ville Valkonen.
Kokoomuksen Väyrynen: Hallitus rajaa yksityisen diagnoositiedon käyttöä – rahoitus vastaa paremmin todellista palvelutarvetta3.2.2026 14:00:41 EET | Tiedote
Hallitus korjaa hyvinvointialueiden rahoitusmallin keskeistä vinoumaa rajaamalla yksityisessä terveydenhuollossa kirjattujen diagnoositietojen vaikutusta alueiden rahoitukseen. Tavoitteena on kokoomuksen lääkärikansanedustajan mukaan alueiden eriytymisen hillitseminen.
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajana jatkaa Jukka Kopra3.2.2026 11:03:11 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on tänään järjestäytymiskokouksessaan valinnut eduskuntaryhmän puheenjohtajana jatkamaan kansanedustaja Jukka Kopran. Kopra on lappeenrantalainen neljännen kauden kansanedustaja Kaakkois-Suomen vaalipiiristä.
Kokoomuksen Vestman: Uusi sähkön hintakatto takaa kohtuuhintaiset sähkölaskut markkinakriisissä3.2.2026 07:22:00 EET | Tiedote
Hallitus on valmistellut lakiesityksen, jolla mahdollistetaan sähkön hintakaton asettaminen sähkön hintakriisin aikana. Hintasääntely olisi mahdollista ottaa käyttöön erillisellä lailla, mikäli Euroopan unionin neuvosto julistaa jäsenvaltiota koskevan alueellisen tai unionin laajuisen sähkön hintakriisin. Kokoomuksen Heikki Vestman katsoo, että kyseessä on tärkeä varautumisväline poikkeavia olosuhteita varten. Hän kannustaa hallitusta lisäksi valmistelemaan säävarmaa ja säätävää kapasiteettia tukevan kapasiteettimekanismin normaaliolojen hintapiikkejä tasaamaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme