Fingrid Oyj

Voimalaitosten ja sähkövarastojen uudet järjestelmätekniset vaatimukset astuneet voimaan

Jaa

Uusia vaatimuksia sovelletaan kaikkiin Suomen sähköjärjestelmään liitettäviin voimalaitoksiin ja sähkövarastoihin, joiden mitoitusteho on vähintään 0,8 kilowattia. Niitä sovelletaan myös käytössä oleviin laitoksiin, mikäli laitoksen järjestelmäteknisiä ominaisuuksia muutetaan.  

Energiavirasto on vahvistanut Fingridin järjestelmätekniset vaatimukset voimalaitoksille ja sähkövarastoille 20.3.2025. Voimalaitosten järjestelmätekniset vaatimukset (VJV2024) ja sähkövarastojen järjestelmätekniset vaatimukset (SJV2024) korvaavat aiemmat, vuodesta 2018 (VJV) ja 2019 (SJV) käytössä olleet vaatimukset. Uusia vaatimuksia sovelletaan kaikkiin Suomen sähköjärjestelmään liitettäviin voimalaitoksiin ja sähkövarastoihin, joiden mitoitusteho on vähintään 0,8 kilowattia. 

Vaatimukset on päivitetty, koska Suomen sähköjärjestelmä on voimakkaassa muutoksessa kohti sääriippuvaa, suuntaajien kautta verkkoon liittyvää tuotantoteknologiaa. Muutos tuo mukanaan uusia ilmiöitä ja haasteita, jotka liittyvät esimerkiksi laitosten yhteistoimintaan verkossa, ohjattavuuteen, häiriösietoisuuteen ja toiminnan mallintamiseen.

Järjestelmäteknisissä vaatimuksissa kuvataan liitettävien laitteistojen tekniset ja toiminnalliset vaatimukset sekä prosessi, jonka mukaisesti liityntähankkeiden tiedonvaihto toteutetaan.

"Vaatimuksia noudattamalla varmistamme sen, että liitetty laitteisto kestää voimajärjestelmän aiheuttamat jännite- ja taajuusvaihtelut, ei aiheuta häiriöitä voimajärjestelmässä ja toimii eri käyttötilanteissa sekä häiriöissä luotettavasti. Vaatimukset auttavat myös verkkoyhtiöitä saamaan tarvittavat tiedot laitteistoista käyttöönsä", toteaa Fingridin voimajärjestelmätekniikka-yksikön päällikkö Lasse Linnamaa.

Vaatimukset koskevat uusia voimalaitoksia ja sähkövarastoja, mutta niitä sovelletaan myös käytössä oleviin laitoksiin, mikäli laitoksen järjestelmäteknisiä ominaisuuksia muutetaan. Liittyjän vastuulla on täyttää ja ylläpitää VJV2024:n ja SJV2024:n mukaiset vaatimukset, mikäli voimalaitoksen tai sähkövaraston liittymissopimus on tehty vahvistamispäivän 20.3.2025 jälkeen tai laitoksella on jo liittymissopimus, mutta laitoksen sitova hankintasopimus tehdään 1.7.2025 jälkeen. Muussa tapauksessa liittyjän tulee täyttää ja ylläpitää ne vaatimukset, jotka ovat olleet voimassa laitoksen liittymissopimusta tehtäessä.

Uudet järjestelmätekniset vaatimukset VJV2024 ja SJV2024 ovat saatavilla Fingridin verkkosivuilta (Järjestelmätekniset vaatimukset - Fingrid) suomeksi ja englanniksi.

Lisätiedot: 

Teemu Rissanen, Fingrid Oyj
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi

Tietoja julkaisijasta

Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.

Fingrid välittää. Varmasti. 
www.fingrid.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj

Markkinaoikeus hylkäsi Fingridin valituksen tasevastaavien vakuusmallista17.10.2025 15:15:00 EEST | Tiedote

Markkinaoikeus on tänään 17.10.2025 antanut ratkaisunsa Fingridin valitukseen Energiaviraston 30.11.2023 antamasta päätöksestä, joka koski tasevastaavien ehtoja. Markkinaoikeus on hylännyt Fingridin valituksen kokonaisuudessaan ja pysyttänyt Energiaviraston päätöksen näin ollen voimassa. Markkinaoikeuden päätös on Fingridille pettymys, sillä se lisää yhtiön taloudellisia riskejä.

Fingridin sähköjärjestelmävisio 2040: Suomi kohti kilpailukykyistä ja sähköistynyttä tulevaisuutta9.10.2025 15:15:55 EEST | Tiedote

Fingrid on julkaissut sähköjärjestelmävision sähköistyneelle ja kilpailukykyiselle Suomelle vuonna 2040. Visio osoittaa, että Suomella on kaikki edellytykset houkutella sähköintensiivistä teollisuutta ja saada merkittävä määrä uusia investointeja sähkön kulutukseen ja tuotantoon. Kasvun mahdollistamiseksi tarvitaan vahvistuksia kantaverkkoon ja uusia keinoja sen tehokkaaseen hyödyntämiseen yhdessä asiakkaiden kanssa, sekä investoinnit mahdollistavaa vakaata ja ennakoitavaa toimintaympäristöä. Esittelemme sähköjärjestelmävision tuloksia webinaarissa 23.10.

Elsystemet utvidgas och förändras, vilket ökar kostnaderna – Fingrid höjer sina stamnätsavgifter i början av nästa år25.9.2025 15:00:00 EEST | Pressmeddelande

Stamnätsbolaget Fingrid kommer att höja avgifterna för stamnätstjänster med 8 % i början av 2026. Orsaken till höjningen är ett omfattande proaktivt investeringsprogram för framtida kundbehov samt ökade kostnader i det växande elsystemet. Även anslutningsavgifterna till stamnätet höjs för att motsvara kostnadsutvecklingen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye