Keski-Suomen hyvinvointialue

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote

20.4.2025 10:48:14 EEST | Keski-Suomen hyvinvointialue | Tiedote

Jaa

Keski-Suomen pelastuslaitos raportoi, että Jyväskylässä Koulunrannantiellä koira joutui jäälle ja henkilö pelastamaan sitä, jolloin molemmat putosivat veteen. Sivulliset pelastivat heidät veneen ja sup-laudan avulla ennen pelastusyksiköiden saapumista. Henkilö ja koira ovat kunnossa. 

Kuvituskuva
Kuvituskuva Keski-Suomen pelastuslaitos

Keski-Suomen pelastuslaitos

Tiedote 20.4..2024

ONNETTOMUUSTIEDOTE (Ihmisen pelastaminen vedestä, koulunrannantie, Jyväskylä)

Koulunrannantiellä koira oli mennyt jäälle ja henkilö sitä hakemaan, molemmat tipahtivat veden varaan noin 50 metrin päässä rannasta. Paikalla olleet sivulliset pelastivat henkilön ja koiran kuivalle maalle ennen pelastusyksiköiden paikalle saapumista. Apuna käytettiin venettä ja sup-lautaa. 

Ensihoito tarkasti veden varassa olleen henkilön, hän ei loukkaantunut tilanteessa. Veden varaan joutunut henkilö sekä koira voivat hyvin. 

Lisätietoja:  päivystävältä palomestarilta puh. 0500 542 112

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote2.11.2026 18:59:29 EET | Tiedote

Kooste Keski-Suomen pelastuslaitoksen tehtävistä 2.11.2026 aikavälillä 07:00-19:00 klo 9:50 Liikenneonnettomuus, Jyväskylä Henkilöauton matka keskeytynyt teknisen vian takia Nelostiellä Kirrin liittymän pohjoispuolella. Kuljettaja oli ohjannut ajoneuvon pientareen puolelle. Ohiajaja oli soittanut hetken kuluttua hätäkeskukseen havaittuaan auton pientareella hätävilkut päällä. Pelastuslaitos totesi kohteeseen päästyään ettei kyseessä ole onnettomuus vaan auto noudetaan paikalta hinausautolla jatkamaan matkaa. Pelastuslaitokselle ei tehtävää. klo 11:50 Vahingontorjunta, Jyväskylä Palokan Prisman liikekeskuksen tiloissa sattui päivällä vesivahinko, jonka aiheutti vuotanut sprinklerputki. Pelastuslaitos yhdessä kiinteistön edustajien kanssa sulki vuotavan linjan venttiilit, poisti lattioilta vettä sekä suoritti jälkivahingontorjuntaa. klo 16:25 Rakennuspalo, Äänekoski Leivinuuni savuttanut sisälle asunnossa Ääneniemellä. Pelastuslaitos tuuletti asuntoa savusta. Yksi henkilö kävi terveydenh

Ajanvarauksettomat joukkorokotuspäivät jatkuvat lauantaina 7.11. seitsemällä paikkakunnalla2.11.2026 09:44:22 EET | Tiedote

Maksuttomia influenssa- ja koronarokotuksia annetaan lauantaina 7. marraskuuta ilman ajanvarausta 65 vuotta täyttäneille ja sitä vanhemmille sekä 18 vuotta täyttäneille voimakkaasti immuunipuutteisille. Raskaana olevat ja alle 7-vuotiaat lapset saavat rokotuksia Palokan neuvolassa. Kaikki rokotuksiin liittyvä tieto löytyy verkkosivuiltamme osoitteesta: www.hyvaks.fi/influenssajakoronarokotukset

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye