Lopettaneiden yritysten määrä ennätystasolla 2024 – muutos verotuksessa voi selittää kasvua
23.4.2025 08:02:47 EEST | Tilastokeskus | Tiedote
Lopettaneita yrityksiä oli vuoden 2024 viimeisellä neljänneksellä 16 188, mikä on lähes kaksinkertaisesti vuotta aiempaan verrattuna. Kasvua selittää etenkin luonnollisten henkilöiden yritysten luokka, jossa lopettaneiden yhden hengen yritysten määrä kasvoi vielä selvemmin 4 654:stä 11 310:een.
Viimeisen neljänneksen lukemat olivat suurimmat millään vuosineljänneksellä aloittaneet ja lopettaneet yritykset -tilaston vuoteen 1995 ulottuvassa historiassa. Niiden myötä myös koko vuoden aikana lopettaneiden yritysten määrä oli selkeällä erolla ennätyksellinen sekä kokonaismäärässä että luonnollisten henkilöiden luokassa: kokonaismäärä oli viime vuonna 43 935, kun seuraavaksi suurin luku oli 30 837 vuonna 2023.
”Yksi selitys lopettaneiden yritysten määrän kasvulle voi olla, että EU:n pienyritysdirektiivin myötä pienet yritykset eivät ole enää oikeutettuja arvonlisäveron alarajahuojennukseen vuodesta 2025 alkaen”, arvioi Tilastokeskuksen yliaktuaari Mira Kuussaari.
Kevennys on koskenut alv-rekisterissä olevia yrityksiä, joiden tilikauden liikevaihto on alle 30 000 euroa.
”Tilaston aineiston perusteella ei kuitenkaan voida tarkemmin tietää, kuinka suuri osa kasvusta johtuu lakimuutoksesta ja mikä osuus muihin yritystoiminnan muutoksiin liittyvistä tekijöistä", Kuussaari sanoo.
Tilaston tieto lopettaneiden yritysten määrästä perustuu Verohallinnon rekisteritietoihin.
Kuussaari toteaa, että myös konkurssitilastoissa on ollut nähtävissä yhden hengen yritysten määrän nousua jo vuodesta 2021 alkaen, mutta tähän kehitykseen lakimuutos ei vaikuta.
Vuoden 2024 viimeisellä neljänneksellä toimintansa aloitti 9 016 yritystä, mikä oli 4,3 % vähemmän kuin vuotta aiemmin. Koko vuoden aikajaksolla määrä kuitenkin nousi edellisvuodesta.
Aloittaneet ja lopettaneet yritykset -tilastosta julkaistiin nyt viimeinen tiedote. Jatkossa tiedot julkaistaan uudella menetelmällä laadittavassa yritysdemografia-tilastossa, jonka ensimmäinen julkistus on toukokuussa 2025. Uuden menetelmän myötä tiedot ovat vertailukelpoisia muiden yritystilastojen kanssa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mira KuussaariYliaktuaari
Puh:029 551 3538mira.kuussaari@stat.fiLinkit
- Tiedote: Aloittaneet ja lopettaneet yritykset 2024, 4. vuosineljännes 2024
- Aloittaneet ja lopettaneet yritykset -tilaston sivu
- Muutostiedote: Aloittaneet ja lopettaneet yritykset
- Lue myös Tieto&trendit-artikkeli: Konkursseja enemmän kuin finanssikriisissä, mutta rakennusalallakin valtaosa yrityksistä lopettaa hallitusti (toukokuu 2024)
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Vuokralla asuminen yleistyy ja samaan aikaan vuokralla asutaan entistä ahtaammin9.10.2026 08:02:42 EEST | Tiedote
Vuokralla asuvia asuntokuntia oli viime vuoden lopussa 1,04 miljoonaa eli 11 000 enemmän kuin vuotta aiemmin. Ahtaasti asuvien asuntokuntien määrä kasvoi 6 500:lla.
Valinnaisten kielten opiskelussa yhä suuret sukupuolierot – katsomusaineista elämänkatsomustietoa ja islamia opiskelevien osuus kasvussa8.10.2026 08:02:22 EEST | Tiedote
Yläkouluissa valinnaista B2-kieltä opiskelleista lähes kaksi kolmesta, 65,7 %, oli tyttöjä vuonna 2025. Osuus palasi nousuun laskettuaan hieman edeltävinä vuosina.
Tilastokeskuksen tilastotuotantoon muutoksia vuonna 2027 – muutokset ennakoitua pienempiä1.10.2026 09:22:38 EEST | Tiedote
Tilastokeskus on linjannut tilastotuotantoon tehtävistä muutoksista. Kevään suunnitelmat ovat tarkentuneet lausuntokierroksen jälkeisessä jatkovalmistelussa merkittävästi. Useissa kohdin on löydetty tilastojen lakkautusten sijaan ratkaisuja, jotka mahdollistavat tilastojen jatkamisen supistetulla tietosisällöllä tai uudella toteutustavalla.
Julkinen velka suhteessa bruttokansantuotteeseen ylitti 90 %:n rajan30.9.2026 08:02:49 EEST | Tiedote
Julkinen velka suhteessa bruttokansantuotteeseen nousi 90,3 %:iin vuoden toisella neljänneksellä. Nopeimmin on kasvanut valtionvelka.
Kuluttajien luottamus notkahti jälleen – autonostoaikeet silti selvässä kasvussa28.9.2026 08:01:42 EEST | Tiedote
Kuluttajien luottamus kääntyi syyskuussa laskuun. Luottamusindikaattorin saldoluku oli -4,9, kun se elokuussa oli -3,0. Ennen nyt nähtyä notkahdusta indikaattori ehti olla jo useamman kuukauden noususuunnassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme