Tove Janssonin taiteen matka jatkuu HAMissa ja Japanissa
Suursuosion saavuttaneen Tove Jansson – Paratiisi -näyttelyn jälkeen HAM esittelee pienen mutta herkullisen otoksen Janssonin laajasta tuotannosta. Tove Jansson: Freskot ja Taikurinhattu on koettavissa 25.4.2025–4.1.2026.

Huhtikuun 2025 lopusta HAMissa voi ihastella yhtä aikaa Tove Janssonin ensimmäisiä ja viimeisiä muumihahmoja sisältäviä julkisia tilaustöitä. Pysyvästi HAMissa esillä olevat Juhlat kaupungissa (1947) ja Juhlat maalla (1947) saavat rinnalleen Porin päiväkoti Taikurinhattuun vuonna 1984 valmistuneen kolmiosaisen Kesä, kevät, syksy -maalauksen.
Päiväkoti Taikurinhatun suunnitelleet arkkitehdit Raili ja Reima Pietilä halusivat tehdä rakennuksesta kodinomaisen tilan, joka kannustaa lapsia leikkiin ja sopii pienille käyttäjille myös mittakaavan puolesta. Rakennus sai nimensä Tove Janssonin Taikurin hattu -kirjasta. Pietilät yhdisti Janssoniin taiteilija Tuulikki Pietilä, joka oli Reima Pietilän sisko ja Tove Janssonin elämänkumppani. Reima Pietilän mukaan rakennus myös muistuttaa ulkomuodoltaan taikurinhattua.
Päiväkoti Taikurinhatusta ovat HAMiin saapuneet myös Muumilaaksosta tuttuja hahmoja kuvaavat sekateokset, Tuulikki Pietilän kissa-aiheiset grafiikanteokset sekä päiväkodin ja siihen liittyvän vanhainkoti Himmelin pienoismalli. Kaikki lainat palaavat alkuperäisille paikoilleen päiväkodin peruskorjauksen valmistuttua.
Taikurinhattu-kokonaisuuden kautta HAM kannustaa lapsiperheitä viettämään aikaa taiteen parissa. Tilaan rakennetuissa taidemajoissa taiteeseen voi tutustua tunnustelemalla tai teokseen luotua äänimaisemaa kuuntelemalla. Myös leikkiminen on sallittu!
Tove Jansson: Freskot ja Taikurinhattu -kokonaisuuden ovat kuratoineet HAMin kuraattori Heli Harni, yleistyön suunnittelija Lotta Kjellberg ja yleisötyön kuraattori Sonja Taimiaho.

Tove Jansson osana Vapaan Taidekoulun juhlanäyttelyä
Tove Jansson: Freskot ja Taikurinhattu -kokonaisuuden kanssa samanaikaisesti HAMissa avautuu myös Vapaan Taidekoulun juhlanäyttely Vapaa 90. Näyttely esittelee koulun historiaa ja sen merkitystä suomalaisen maalaustaiteen ja modernismin kehityksessä. Tove Jansson opiskeli Vapaassa Taidekoulussa vuosina 1937–1944, ja sitä ennen hän oli jo osallistunut croquisiltoihin. Näitä Janssonin croquispiirroksia nähdään nyt HAMissa osana Vapaa 90 -näyttelyä.

Tove Jansson – Paratiisi -näyttelyn matka jatkuu Japaniin
Tove Janssonin julkisiin tiloihin toteuttamia tilaustöitä esitellyt Tove Jansson – Paratiisi -näyttely päättyi HAMissa huhtikuun 2025 alussa. Runsaasti myös kansainvälistä mediahuomiota kerännyt suurnäyttely innosti asiakkaat sankoin joukoin HAMiin: näyttelyn näki 25.10.2024–6.4.2025 yhteensä 140 892 kävijää. Näyttely toteutettiin yhteistyössä Moomin Charactersin kanssa ja se oli osa Muumi 80 -juhlavuotta.
- Sekä Tove Jansson että julkinen taide ovat HAMin identiteetin ytimessä. Menneiden kuukausien ajan on ollut suorastaan ihanaa kierrellä näyttelysaleissa yleisön keskellä – toimme Janssonin tuotannosta ensi kertaa esille aivan uudenlaisen näkökulman, ja se todella kosketti kävijöitämme, HAMin museonjohtaja Arja Miller sanoo.
Näyttelyn päätyttyä osa teoksista matkaa Japaniin valottamaan Janssonin työtä julkisen taiteen parissa. Kiertue alkaa Tokion Mori Arts Center Gallerystä, jossa näyttely nähdään 16.7.–17.9.2025, ja jatkaa sitten Hokkaido Museum of Modern Artiin 1.10.–24.11.2025. Tämän jälkeen näyttely kiertää useissa myöhemmin julkistettavissa kaupungeissa eri puolilla Japania.Kiertueen toteuttaa Asahi Shimbun yhteistyössä HAM Helsingin taidemuseon kanssa.
Uusi Tove Jansson -galleria avataan 2026
Nyt HAMissa nähtävän Tove Jansson: Freskot ja Taikurinhattu -kokonaisuuden jälkeen luvassa on suurempia uudistuksia. Alkuvuonna 2026 HAMissa avataan Tove Jansson -galleria, joka luo rakastettujen freskojen ympärille elämyksellisen ja aiempaa laajemman kokonaisuuden.
Gallerian tavoitteena on vahvistaa Janssonin taiteellista perintöä ja merkitystä taidehistoriassa sekä suomalaisessa yhteiskunnassa. Se esittelee monipuolisella tavalla Tove Janssonin taidetta sekä tuo esiin uusia näkökulmia Janssonista helsinkiläisenä ja kansainvälisenä taiteilijana. Gallerian sisällöt vaihtuvat jatkossa noin kerran vuodessa ja ensimmäisen näyttelyn teemana on Muumipeikko ja pyrstötähti -kirjan inspiroimana Rohkeus.
Tove Jansson -galleria toteutetaan yhteistyössä Moomin Charactersin kanssa.
---
Median edustajat ovat tervetulleita tutustumaan Tove Jansson: Freskot ja Taikurinhattu -kokonaisuuteen 24.4. klo 13–15. Tavattavissa ovat kuraattori Heli Harni, yleisötyön suunnittelija Lotta Kjellberg ja yleisötyön kuraattori Sonja Taimiaho. Lisätiedot ja ilmoittautuminen osoitteeseen anna.vihanta@hamhelsinki.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maarit KivistöTiimiesihenkilö, mediaviestintäHAM Helsingin taidemuseo / viestintä ja markkinointi
Puh:+358 40 485 5687maarit.kivisto@hamhelsinki.fiAnna VihantaViestinnän asiantuntijaHAM Helsingin taidemuseo/viestintä ja markkinointi
Puh:+358 40 509 3408anna.vihanta@hamhelsinki.fiKuvat








Linkit
HAM Helsingin taidemuseo hoitaa, kartuttaa ja kuratoi helsinkiläisten omaa taidekokoelmaa, johon kuuluu yli 10 000 teosta, mukaan lukien kaupungin julkiset taideteokset. Tennispalatsiin keskittyvissä kotimaisissa ja kansainvälisissä näyttelyissään HAM tuo esille modernia taidetta ja nykytaidetta. HAM vastaa myös nykytaidetapahtuma Helsinki Biennaalin kuratoinnista ja tuotannosta. HAM on Helsingin kaupunkikonserniin kuuluva säätiö.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HAM Helsingin taidemuseo
Jenni Rahkonen: Råttans lycka, HAM galleriet 17.5.–6.7.202530.4.2025 11:00:00 EEST | Pressmeddelande
Under sin utställning i HAM-galleriet visar Jenni Rahkonen upp föremål tillverkade av bland annat trä och silikon samt grafik tryckt på egentillverkat papper.
Jenni Rahkonen: Rotan onni, HAM galleria 17.5.–6.7.202530.4.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Jenni Rahkonen tuo HAM gallerian näyttelyynsä muun muassa puusta ja silikonista valmistettuja esineitä sekä itse tehdylle paperille vedostettua grafiikkaa.
Jenni Rahkonen: A Rat's Happiness, HAM gallery 17.5.–6.7.202530.4.2025 11:00:00 EEST | Press release
Jenni Rahkonen’s exhibition at HAM Gallery will feature objects made of various materials, for example, wood and silicone, as well as graphic prints on handmade paper.
Formgivningens guldålder, rörelse och sagans värld har inspirerat till nya offentliga konstverk15.4.2025 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Två nya offentliga konstverk kuraterade av HAM Helsingfors konstmuseum har färdigställts för skolbyggnader i Helsingfors, finansierade genom procentprincipen. Matias Karsikas har formgett reliefen Tummelitens trädgård för daghemmet Ariel i Fiskehamnen och Emma Rönnholm den mobilliknande skulpturen Fragment av himmel för Hoplaxskolan i Munksnäs.
Muotoilun kulta-aika, liike ja sadun maailma inspiroivat uusia julkisen taiteen teoksia15.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Kaksi uutta HAM Helsingin taidemuseon kuratoimaa, prosenttiperiaatteella rahoitettua julkista taideteosta on valmistunut helsinkiläisiin oppilaitoksiin. Matias Karsikas suunnitteli Peukaloisen puutarha -reliefin Kalasataman Arielin päiväkotiin ja Emma Rönnholm mobilen kaltaisen veistoksen Fragment av himmel Munkkiniemen Hoplaxskolaniin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme