Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Marttinen: Työnteon kunnianpalautus – hallitus keventää työn verotusta yli miljardilla lisää

Jaa

Puoliväliriihessä hallitus päätti yli miljardin euron kevennyksestä työn verotukseen jo hallitusohjelmassa sovitun 500 miljoonan euron päälle. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Matias Marttinen pitää päätöstä historiallisena työnteon kunnianpalautuksena.

Kuvaaja: Henri Korpi

”Suomen talous lähtee kasvuun kestävästi vain työnteolla ja yrittämisellä. Ylikireä verotus ei ratkaise yhtä ainutta Suomen ongelmaa. Hallitus parantaa nyt työnteon kannustavuutta keventämällä ansiotuloverotusta noin miljardilla eurolla kaikissa tuloluokissa. Tästä 750 miljoonaa euroa kohdistuu pieni- ja keskituloisille”, Marttinen sanoo.   

"Tällä päätöksellä on merkittävä dynaaminen vaikutus: kun kotitalouksien ostovoima vahvistuu, kasvaa myös kotimainen kulutus. Tämä näkyy erityisesti palvelualoilla – kuten vähittäiskaupassa, ravintola- ja matkailualalla sekä kuljetuspalveluissa. Näillä päätöksillä parannetaan erityisesti kotimarkkinoilla toimivien yritysten kasvuedellytyksiä ja työllistämismahdollisuuksia.”
 
Suomessa on muihin Euroopan maihin verrattuna todella kireä palkan verotus. Tällä hetkellä jokaisesta ansaitusta lisäeurosta maksetaan veroa yli puolet jo 4 600 euron tuloilla.   

 ”Hallitus keventää ylimpiä marginaaliveroja lähes 60 prosentista 52 prosenttiin, mikä parantaa erityisesti korkeasti koulutettujen asiantuntijoiden työnteon kannustimia ja tukee osaamisen pysymistä Suomessa. Ei ole oikein, että kukaan maksaa tienatusta lisäeurosta lähes 60 prosenttia veroja”, Marttinen sanoo.
 
Hallituksen nyt tehtyjen päätösten myötä työn verotus kevenee hallituskaudella yhteensä 1,5 miljardilla eurolla.   

 ”Jo hallitusohjelmassa sovittiin mittavista, puolen miljardin euron veronkevennyksistä palkansaajille. Työntekijän on saatava pitää palkastaan suurempi osuus ja työnteon pitää näkyä palkansaajan tilipussissa”, Marttinen sanoo.   

Marttinen korostaa, että kestävä talouskasvu syntyy yrityksissä ja siksi hallitus keventää yritysten yhteisöveroa 18 prosenttiin.  
 
“Tällä päätöksellä annetaan yrityksille lisää liikkumatilaa investoida, kasvaa ja työllistää. Yhteisöveron lasku vähentää suoraan yritysten verotaakkaa ja vastaa siihen todellisuuteen, jossa erityisesti monet pienet ja keskisuuret yritykset kamppailevat rahoituksen saatavuuden kanssa. Samalla se vahvistaa Suomen vetovoimaa uusille investoinneille kansainvälisessä kilpailussa", sanoo Marttinen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Partanen: Vihreiden työttömyyttä ja pk-yritysten verotusta lisäävä vaihtoehto olisi lamauttavaa viriävälle talouskasvulle21.11.2025 09:56:17 EET | Tiedote

Vihreät julkistivat eilen vaihtoehtobudjettinsa ensi vuodelle. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen hämmästelee Vihreiden linjavalintaa siitä, että työllisyystoimia perumalla ja yrittäjien verotusta kiristämällä Suomi saadaan nousemaan talouden alhosta. Todellisuudessa Vihreiden vaihtoehto sammuttaisi Partasen mukaan Suomesta valot.

Kokoomuksen Laiho: Orpon hallitus panostaa 40 miljoonaa omalääkärimalleihin20.11.2025 14:21:46 EET | Tiedote

Orpon hallitus esittää täydentävässä lisätalousarviossaan 40 miljoonan euron rahoitusta omalääkärimallien kehittämiseen hyvinvointialueilla. Esitys sisältyy vuoden 2026 talousarvion täydentävään esitykseen. Hallitus käynnisti omalääkäriohjelman vuonna 2024, ja kaikilla hyvinvointialueilla on jo käytössä tai suunnitteilla hoidon jatkuvuutta parantavia malleja. Joillakin alueilla jopa 70 prosentille väestöstä on nimetty omalääkäri. Lisärahoitus varmistaa, että kehittämistyö jatkuu ja laajenee koko maassa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye