Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

Wickström: Liikennejättipotti Länsi- Uudellemaalle - Meltolan mutkat valtatie 25:llä, Tähteläntien ja Satamatien risteyksiä Inkoossa sekä Kelan risteystä parannetaan ja Vuohimäkeen rakennetaan eritasoliittymä

Jaa

RKP:n kansanedustaja Henrik Wickström on tyytyväinen Länsi-Uudenmaan saamiin suuriin liikenneinvestointeihin hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Kantatie 51:n Tähteläntien ja Satamatien risteykset Inkoossa saavat 6 miljoonaa euroa ja valtatie 51:n varrella oleva Kelan risteys 3 miljoonaa euroa. Valtatie 25:n varrella olevaa Meltolan aluetta parannetaan 16,7 miljoonalla eurolla. Kirkkonummen Vuohimäkeen rakennetaan 10 miljoonalla eurolla eritasoliittymä.

- Tämä on loistava uutinen. Nyt parannetaan kolme vaarallista liittymää kantatie 51:n varrella. Samoin parannetaan valtatie 25:n vaarallista aluetta Meltolassa. Tämä on tulos kovasta työstä, jota hallituksessa on tehty Länsi-Uudenmaan hyväksi. Valtatie 25 on jäänyt suurten investointien varjoon, ja on hyvä, että saamme vihdoin korjattua Meltolan vaarallisen alueen. Raaseporin alueen liikenneturvallisuus saa suuren sysäyksen, Wickström sanoo.

Wickström sanoo, että investoinnit Inkoossa sijaitseviin risteyksiin mahdollistuvat Joddbölen kehittämisen myötä.

- Kunta on neuvotellut hyvin, ja nyt valtio antaa ensimmäisen tuen Inkoolle. On hienoa, että näitä kahta vaarallista risteystä parannetaan. Kunta on työskennellyt pitkään saadakseen rahoitusta Satamatien ja Tähteläntien risteysten parantamiseen. Tämä on kiitos Inkoon tekemästä työstä, Wickström sanoo.

Yhteyshenkilöt

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

Henriksson: Ukrainas kamp är också hela Europas kamp8.5.2025 16:29:46 EEST | Pressmeddelande

Europaparlamentariker, Renew Europes vice ordförande Anna-Maja Henriksson (SFP) höll ett anförande då Europaparlamentet uppmärksammade Segerdagen i Europa (Victory in Europe Day) idag den 8.5.2025 i och med att det har förlöpt 80 år sedan andra världskriget tog slut. Hon påminde om att Finland firade sin "segerdag" den 27 april 1945 då Nazitysklands styrkor hade drivits bort från Lappland och Finland var åter fritt.

Henriksson: Ukrainan taistelu on koko Euroopan taistelu8.5.2025 16:29:46 EEST | Tiedote

Europarlamentaarikko, Renew Europen varapuheenjohtaja Anna-Maja Henriksson (RKP) piti puheen Euroopan parlamentissa Euroopan voitonpäivän (Victory in Europe Day) kunniaksi järjestetyssä keskustelussa, kun toisen maailmansodan päättymisestä on tänään 8.5.2025 kulunut 80 vuotta. Hän muistutti, että Suomi juhli omaa "voitonpäiväänsä" 27. huhtikuuta 1945, kun natsi-Saksan joukot oli karkotettu Lapista ja Suomi oli jälleen vapaa.

Adlercreutz imponerad av unga proffs på Mästare2025-evenemanget8.5.2025 14:42:07 EEST | Pressmeddelande

Finland behöver kunniga proffs också i framtiden. Under Mästare2025-evenemanget i Åbo samlas den här veckan hundratals unga från både Finland och ett flertal andra länder för att tävla i olika grenar som mäter yrkesskicklighet, allt från bygg- och industribranschen till tjänster, programmering, mediaplanering och klädsömnad. Svenska folkpartiets ordförande, undervisningsminister Anders Adlercreutz deltog i evenemanget och bekantade sig bland annat med en internationell kocktävling mellan Finland och Schweiz–Frankrike.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye