Vihreiden Oras Tynkkynen: hallituksen puoliväliriihi petti vaatimattomatkin ilmasto-odotukset
Hallitus korosti puoliväliriihessä tarvetta tehdä isoja päätöksiä, mutta se ei heijastunut ilmastopolitiikkaan. Pääosin hallitus jatkoi riihessä ilmastolle ja suomalaisille kalliiksi käyvää toimettomuuslinjaa, mutta mukana on vihreälle teollisuudelle vahingollinen pommi.

Hallituksen puoliväliriihen suurin ilmastouutinen oli mitä se ei tehnyt: hallitus ei revi ilmastolakia auki eikä pakita hiilineutraaliustavoitteesta 2035. Ilmastolain mukaisesti tehdään kuitenkin arvio, jossa hallitus painottaa kilpailukykyä ja kustannustehokkuutta.
”Niin alhaalle odotukset ovat hallituksen ilmastopolitiikan suhteen laskeneet, että saavutukseksi on alettu laskea jo se, kun hallitus ei romuta Suomen ilmastotyötä. Pelkkä hiilineutraaliustavoite ilman riittäviä toimia on kuitenkin kuollut kirjain. Hallitus jätti jälleen tekemättä päätökset, joilla hiilineutraaliuteen voitaisiin oikeasti yltää”, Tynkkynen muistuttaa.
Riihen harvalukuisiin hyviin ilmastopäätöksiin kuuluu jatko suurten vihreiden investointien verokannustimelle. Tätä vihreät ovat pitkään vaatineet. Myös Fingridin investointien vauhdittamisesta ja hiilen talteenotosta ja varastoinnista on myönteiseltä kalskahtavia kirjauksia.
”Päästöt eivät vähene eivätkä investoinnit etene pelkillä lämpillä sanoilla. Parhaatkaan riihen pöytäkirjamerkinnät eivät paljoa paina, jos hallitus ei kykene tekemään päätöksiä riittävistä ohjauskeinoista ja rahoituksesta”, Tynkkynen toteaa.
Riihen kohtalokkain päätös ilmaston ja vihreän teollisuuden kannalta on kaavamainen ja kohtuuton vaatimus vähimmäisetäisyydestä tuulivoimalle. Maatuulivoima pitäisi sijoittaa asuinrakennuksista etäisyydelle, joka on vähintään kahdeksan kertaa voimalan kokonaiskorkeus – alan arvion mukaan käytännössä 2–3 kilometriä.
”Hallituksen ylimitoitettu kansallinen lisäsääntely uhkaa hyydyttää miljardien
tuulivoimainvestoinnit. Vaakalaudalla ovat myös puhtaasta ja kohtuuhintaisesta sähköstä
riippuvaiset investoinnit esimerkiksi vihreän vedyn ja teräksen valmistukseen. Sellainen kasvuriihi sitten”, Tynkkynen puuskahtaa.
Hallituksen tavoitteena on myös saada Suomeen vähintään yksi "perinteisen ydinvoimalaitoksen investointipäätös". Energiateollisuus on sanonut selvästi, että perinteisiä ydinvoimaloita sähköntuotantoon ei synny ilman julkisia tukia.
”Samalla kun hallitus jarruttaa täysin markkinaehtoisia investointeja tuulivoimaan, se avaa piikin vakiintuneelle teknologialle sen takia, että se ei kannata eikä siksi pärjää kilpailussa avoimilla markkinoilla. Maksajiksi päätyvät veronmaksajat tai sähkönkäyttäjät – tai molemmat”, Tynkkynen arvostelee.
Yhteyshenkilöt
Oras TynkkynenVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:050 512 1584oras.tynkkynen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Väistyvä ministeri Rydman haluaa tuhota ainutlaatuisen aapasuon – nyt viimeistään olisi ympäristöministerin aika ryhtyä puolustamaan luontoa12.5.2025 15:03:24 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajat Krista Mikkonen ja Jenni Pitko ovat tyrmistyneitä elinkeinoministeri Rydmanin halusta purkaa heikentää luonnon monimuotoisuutta vaatimalla Viiankiaavan Natura-alueen purkamista kaivostoiminnan tieltä.
Vihreiden Hanna Holopainen: Asepalvelusta tulee kehittää tasa-arvoisemmaksi ja siirtyä yleiseen kansalaispalvelukseen8.5.2025 12:11:03 EEST | Tiedote
Holopainen vaatii hallitukselta rohkeita askeleita sukupuolia tasa-arvoisemmin kohtelevan sekä kansallista turvallisuutta vahvistavan maanpuolustusjärjestelmän kehittämiseksi. Jo enemmistö suomalaisista suhtautuu myönteisesti sekä miehiä että naisia koskevaan yleiseen kansalaispalvelukseen.
Sofia Virralle ei haastajaa – Vihreät valitsevat puheenjohtajansa kesäkuussa7.5.2025 18:00:00 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtajavalinnan ehdokasasettelu on vahvistettu. Ehdokkaita on yksi: istuva puheenjohtaja Sofia Virta.
Sofia Virta kritisoi Orpoa: Kertoo hallituksen arvovalinnoista, että hoitajien palkankorotukset ovat haastavia samalla kun rahaa riittää veronkevennyksiin7.5.2025 14:03:36 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kritisoi pääministerin lausuntoja siitä, että julkisen puolen palkankorotukset ovat kova lisähaaste julkiselle taloudelle. Virran mukaan on suorastaan irvokasta pääministeriltä kommentoida näin tilanteessa, jossa hallitus on juuri löytänyt rahaa veronkevennyksiin talouden tasapainon kustannuksella.
Saara Hyrkkö vihreiden ryhmäpuheessa: Pääministeri Orpo hyppäsi velkalaivan kapteenin paikalta risteilyisännäksi ykkösluokan matkustajille7.5.2025 13:59:17 EEST | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö nosti puheessaan esille miten suuria riskejä pääministeri Orpon hallitus ottaa julkisen talouden suunnitelmassaan, miten vaihtoehdottomuudesta puhuminen on kansalaisten sumuttamista ja miten suomalaiset olisivat kyllä valmiita talouden tasapainottamisen talkoisiin, kunhan se tehtäisiin oikeudenmukaisesti. Hyrkkö piti vihreän eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuoron hallituksen julkisen talouden suunnitelmaa koskevassa täysistunnossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme