Tanssinopetusalan sovittelussa ei etenemistä – Palta pitää alan lakkojen toteutumista valitettavana
Palvelualojen työnantajat Palta, Suomen tanssioppilaitosten liitto STOPP ja Teatteri- ja mediatyöntekijöiden liitto Teme ovat sovittelijan johdolla jatkaneet tanssinopettajia koskevan työriidan käsittelyä. Sovittelija ei toistaiseksi ole nähnyt mahdolliseksi antaa työriidassa sovintoehdotusta, joten Temen tiettyihin tanssiopistoihin ilmoittamat lakot 26.4., 29.4. ja 3.5. ovat toteutumassa.
– On valitettavaa, että Temen ilmoittamat lakot näyttävät toteutuvan. Ne osuvat ikävästi juuri tanssioppilaitosten kevätnäytösten ja niiden harjoitusten aikaan ja aiheuttavat harmia tanssinharrastajille ja heidän perheilleen, Paltan neuvottelujohtaja Kaisa Lakovaara sanoo.
Alan toimijoiden taloudellinen tilanne on heikko; koronapandemia iski alaan rajusti, eivätkä koronan myötä pudonneet oppilasmäärät ole nousseet koronaa edeltävälle tasolle.
– Alalla on nähty toiminnan lopettamista ja konkursseja. Paltan tavoitteena on alan toiminta- ja kilpailukykyä turvaava ja edistävä ratkaisu, joka mahdollistaa tanssikoulujen toiminnan jatkumisen ja tuntien monipuolisen tarjoamisen sekä työpaikkojen säilymisen. Olemme sovittelussa tulleet Temeä vastaan ja pyrkineet sopimaan alalle mm. tasa-arvoisesta perhevapaiden palkkauksesta, mutta Temelle vastaantulomme eivät ole kelvanneet, Lakovaara sanoo.
Alan työnantajia edustava Palvelualojen työnantajat Palta ja Suomen tanssioppilaitosten liitto STOPP ovat neuvotelleet Teatteri- ja mediatyöntekijöiden liitto Temen kanssa tanssinopettajien työehtosopimuksen uudistamisesta joulukuusta lähtien. Alan edellinen työehtosopimus päättyi 31.1.2025.
Työriidan sovittelua jatketaan keskiviikkona 30.4.
Lisätiedot:
Neuvottelujohtaja Kaisa Lakovaara, 040 502 5860, kaisa.lakovaara@palta.fi
Palvelualojen työnantajat Palta ry
Yhteyshenkilöt
Kaisa LakovaaraNeuvottelujohtaja
Puh:040 502 5860kaisa.lakovaara@palta.fiPalta on uuden työn, digimurroksen ja tulevaisuuden työmarkkinoiden suunnannäyttäjä. Yhä nopeammin muuttuvassa maailmassa yhdistämme faktat, työmarkkinaosaamisen sekä vaikuttamisen taidot palvelutalouden ja Suomen parhaaksi. Palta on EK:n toiseksi suurin jäsenliitto ja edustamme noin 2 600 palvelualoilla toimivaa jäsentämme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Palvelualojen työnantajat Palta ry
Palta: IAU:n vastaesitys lentoliikenteen palvelujen työriitaan mahdoton hyväksyä4.7.2025 17:38:51 EEST | Tiedote
Ilmailualan Unioni IAU on tänään antanut vastaesityksensä Palvelualojen työnantajat Paltan 3.7. tekemään kokonaisesitykseen lentoliikenteen palvelujen työriidan ratkaisuksi.
Paltalta kokonaisesitys lentoliikenteen palvelujen työriidan ratkaisuksi3.7.2025 11:52:01 EEST | Tiedote
Lentoliikenteen palvelujen työriidan sovittelu jatkui tänään aamupäivällä. Palvelualojen työnantajat Palta teki sovittelun aikana Ilmailualan Unioni IAU:lle kokonaisesityksen työriidassa. IAU hylkäsi Paltan esityksen heti.
Palta: IAU:n tähtäimessä Finnair, lakkojen maksajiksi päätyvät myös liiton omat jäsenet25.6.2025 06:00:04 EEST | Tiedote
Palvelualojen työnantajat Palta ja Ilmailualan Unioni IAU ovat tällä viikolla jatkaneet sovittelijan johdolla tiiviisti lentoliikenteen palveluja koskevan työriidan käsittelyä. Eilen tiistaina IAU ilmoitti uusista neljän tunnin lakoista 16.,18., 21. ja 23.7. Sovittelu jatkuu torstaina. IAU on ilmoittanut lakoista myös ensi ja seuraavalle viikolle, 2., 4. ja 7.7.
Puutteet osaamisessa jarruttavat palvelualojen yritysten kasvua17.6.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Palvelualojen henkilöstömäärän kasvu on taittunut. Palvelualojen työantajat Paltan, Kaupan liiton ja Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRan yhteisen Palvelualojen osaajabarometrin mukaan rekrytointivaikeudet ovat hetkeksi hellittäneet, mutta pienenevät työikäisten ikäluokat luovat haastetta myös palvelualoilla. Yleisin haaste rekrytoinnissa on osaamisen vastaamattomuus yrityksen tarpeisiin.
Lentäjien työriidassa vihdoin sopu: Palta ja SLL hyväksyivät neuvottelutuloksen10.6.2025 15:32:34 EEST | Tiedote
Palvelualojen työnantajat Paltan ja Suomen Liikennelentäjäliitto SLL:n hallinnot ovat hyväksyneet sunnuntaina osapuolten neuvotteleman neuvottelutuloksen Finnairin liikennelentäjien työehdoiksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme