Palvelualojen työnantajat Palta ry

Palvelualojen suhdannekuva: Kasvu varovaista, teknologia muuttaa työvoiman rakennetta

9.10.2025 07:00:00 EEST | Palvelualojen työnantajat Palta ry | Tiedote

Jaa

Palvelualoilla riittämätön kysyntä on noussut suurimmaksi kasvun esteeksi, kertoo Palvelualojen työnantajat Paltan tuore suhdannekatsaus. Kuluttajien lisääntynyt säästäminen on leikannut kulutuksesta yli 9 miljardia euroa viimeisen kahden vuoden aikana. Viennin veto ei yksin riitä, sillä lähes 80 prosenttia Suomen työllisistä on riippuvaisia kotimaisesta kysynnästä. Yksityisen rahankäytön merkitys korostuu entisestään julkisen kulutuksen vähentyessä.

– Jos raha ei liiku, monelta loppuvat työt. On selvää, että ilman kotimaista kysyntää Suomen talous ei kasva eikä työpaikkoja synny, painottaa Paltan pääekonomisti Martti Pykäri.

Paltan ennusteen mukaan suhdannekatsauksessa tarkasteltavien palvelualojen yhteenlaskettu tuotanto kasvaa tänä vuonna 1,8 prosenttia. Ensi vuonna kasvu laaja-alaistuu ja yltää yhteensä 3,2 prosenttiin.  Tänä vuonna työllisyys ei enää heikkene ja ensi vuonna työvoiman kysyntä voimistuu jo reippaammin ja työllisten määrä kasvaa 2,2 prosentilla, mikä vastaa noin 17 tuhatta työllistä.

Teknologian ja tekoälyn hyödyntäminen palvelualoilla muuttaa työvoiman rakennetta

Suhdannekatsauksen yhteydessä tarkasteltiin Paltan jäsenyrityksille tehdyn kyselyn tuloksia liittyen henkilöstömäärien kehitykseen. Tulosten mukaan digi- ja tekoälyratkaisuja hyödyntävien palvelualan yritysten odotukset henkilöstömääränsä kehittymiselle poikkeavat selvästi muista yrityksistä.  Teknologistuvien palvelualojen yritysten henkilöstöodotukset ovat aiempina vuosina olleet muita yrityksiä positiivisemmat sekä toimihenkilöiden että työntekijöiden osalta.

Nyt tilanteessa on tapahtunut muutos ja digi- ja tekoälyratkaisuja hyödyntävien yritysten työntekijätason henkilöstöodotukset ovat muita yrityksiä matalammat. Toimihenkilöiden osalta odotukset ovat edelleen korkeammat, ja ero on jopa aavistuksen kasvanut. Selkeä muutos henkilöstömäärää koskevissa odotuksissa on noussut esiin ensikertaa tämän vuoden kyselyssä.  

– Tulos viittaa siihen, että teknologiaa ml. AI-ratkaisuja hyödyntävissä palveluyrityksissä työvoiman kasvu kohdistuu asiantuntijarooleihin samalla kun operatiivista henkilöstöä korvataan esimerkiksi prosessien ja työvuorojen optimoinnilla, itsepalvelulla, ohjelmistoautomaatiolla ja paremmalla kapasiteetin ohjauksella, kuvailee Pykäri.

Kokonaisuutena työntekijätason tehtävät ja manuaalinen työ ei ole katoamassa. Henkilöstöodotukset ovat kaikkein positiivisimmat ei-teknologisoituvien palveluiden työntekijätason tehtävissä, joissa teknologian korvaavuuspotentiaali on rajallinen.

– Teknologian hyödyntäminen kasvattaa tuottavuutta ja mahdollistaa palveluiden kehittämisen, mutta kokonaisuutena manuaalinen työ ei ole katoamassa. Kehityksen voi nähdä ensimmäisenä konkreettisena signaalina siitä, että esimerkiksi tekoälyratkaisuiden odotetaan vaikuttavan palvelualojen tuottavuuteen positiivisesti, Pykäri valottaa.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Liitteet

Palta edustaa palvelualojen työnantajia ja kirittää palvelualojen kestävää kasvua. Olemme vahva vaikuttajaorganisaatio ja ratkaisukeskeinen työmarkkinatoimija, joka tuo palvelualojen äänen päättäjien kuuluviin. Meillä on noin 2600 jäsentä ja olemme Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n toiseksi suurin jäsenliitto.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Palvelualojen työnantajat Palta ry

Palveluvaltainen Uusimaa ratkaisee koko maan työllisyyden11.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote

Suomen talous on kääntynyt varovaiseen kasvuun, mutta kasvun rakenne herättää huolta erityisesti työllisyyden näkökulmasta. Palvelualojen työnantajat Palta ry:n tuoreen suhdannekatsauksen mukaan talouskasvu painottuu pääomavaltaisiin toimialoihin, joilla työllisyys reagoi hitaasti. Laaja-alaisempi käänne edellyttäisi yksityisen kulutuksen vahvistumista. Uudenmaan palvelusektori on ainut sektori, joka pystyy sulattamaan nykyisen työttömyyden ja kääntämään työllisyyden kasvuun.

Selvitys: Asiakaspaine kirittää ilmastotyötä palvelualoilla – liikenteessä ja logistiikassa suurimmat odotukset ja kustannuspaineet26.2.2026 08:00:00 EET | Tiedote

Ilmastotyö on vakiintunut osaksi palveluyritysten arkea, ja asiakkaiden kasvavat odotukset kirittävät yhä useampia yrityksiä ilmastotoimiin, selviää Palvelualojen työnantajat Paltan tuoreesta Ilmastokatsauksesta. Palvelualojen päästöt ovat laskeneet seurantajaksolla selvästi. Suurimmat vähennykset ovat tapahtuneet liikenteessä ja logistiikassa, jossa ilmastotavoitteet ovat yleisimpiä ja asiakaspaine kovinta. Alan yrityksiä haastavat muita aloja suuremmat kustannukset.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye