Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote
28.4.2025 04:02:09 EEST | Keski-Suomen hyvinvointialue | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos vastaa suureen rakennuspaloon Suolahden vaneritehtaalla Äänekoskella. Hälytys tuli klo 3.20, ja pelastuslaitoksen yksiköt ovat jo paikalla aloittaneet sammutustyöt. Lisätietoja annetaan seuraavassa tiedotteessa klo 5.00.

Keski-Suomen pelastuslaitos
Tiedote 28.4.2025
ENSITIEDOTE RAKENNUSPALO SUURI VANERITEHTAANKATU ÄÄNEKOSKI
Klo 3.20 pelastuslaitos sai tehtävän paloilmoitinhälytyksestä Suolahden vaneritehtaalle. Hallirakennuksessa palaa. Pelastuslaitoksen yksiköt kohteessa ja sammutustyöt alkaneet.
Lisätietoja: uusi tiedote klo 5.00
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivystävä palomestariKeski-Suomen pelastuslaitos, Tilanne- ja johtokeskus
Puh:0500542112rksp30.ks@pelastustoimi.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote4.11.2026 16:16:11 EET | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 04.11.2026 Liikennevälinepalo: Keskisuuri. Muurame. Muuramessa Vanhalla nelostiellä pyöräalustainen kaivinkone syttyi palamaan kesken ajon noin klo 15:35. Pelastuslaitos sammutti palon. Tilanne aiheuttaa liikennehaittaa arviolta klo 1630 saakka. Kohteessa toimi neljä pelastuslaitoksen yksikköä. Tilanteesta ei aiheutunut henkilövahinkoja.
Keski-Suomen hyvinvointialue on yhteensovittanut toimintaa ja taloutta sekä vahvistanut yhdenvertaisuutta4.11.2026 14:38:16 EET | Tiedote
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut vuosittaisen asiantuntija-arvionsa sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämisestä Keski-Suomen hyvinvointialueella. Asiantuntija-arvion johtopäätöksissä tunnistetaan hyvinvointialueen talouden myönteinen kehitys, vaikka pitkän aikavälin haasteet talouden ja toiminnan yhteensovittamiseksi ovat merkittäviä.
Keski-Suomen hyvinvointialue selvittää, miten palvelut tukevat asukkaiden arkea4.11.2026 12:43:51 EET | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialue selvittää asukkaiden luottamusta sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluihin. Kysely on avoinna 4.–22.11.2026 hyvinvointialueen verkkosivulla www.hyvaks.fi/kyselyt. Kyselyssä selvitetään muun muassa asukkaiden kokemuksia palveluihin pääsystä ja asioinnin helppoudesta, avun oikea-aikaisuudesta, kohtaamisesta sekä siitä, saavatko ihmiset apua tarpeensa mukaan.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote4.11.2026 09:22:56 EET | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 04.11.2026 Liikennevälinepalo: keskisuuri. Jyväskylä. Keski-Suomen pelastuslaitos hälytettiin liikennevälinepaloon noin klo 08:30 Jyväskylän Keljonkankaalla. Kohteessa linja-auto oli osunut rakennukseen, jonka johdosta linja-auton katolla sijainnut ilmastointilaitteen putki oli hajonnut. Hajonnut putki aiheutti höyryn muodostusta. Tilanteesta ei aiheutunut henkilövahinkoja.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote4.11.2026 07:01:57 EET | Tiedote
Kooste eilisillan ja kuluneen yön hälytyksistä Keski-Suomen pelastuslaitoksella
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme