Espoon kaupunki - Esbo stad

Tila- ja asuntojaosto: Leppäsillan päiväkoti peruskorjataan

Jaa

Kaupunginhallituksen tila- ja asuntojaosto hyväksyi Leppävaaran Karakalliossa sijaitsevan Leppäsillan päiväkodin peruskorjauksen hankesuunnitelman.

Leppäsillan puurakenteiseen päiväkotiin, joka on rakennettu vuona 1987, tehdään laaja tekninen peruskorjaus. Sen tavoitteena on parantaa rakennuksen toimivuutta ja lisätä sen elinkaarta vähintään 25 vuodella. Päiväkotiin tulee peruskorjauksen jälkeen 5 lapsiryhmää ja hoitopaikkoja on noin 80.

Korjaustyöt sisältävät muun muassa rakennuksen ilmanvaihdon uusimisen ja vesikiertoisen lattialämmityksen asentamisen. Rakennusta laajennetaan liittämällä vanha talomiehenasunto päiväkotiin, ja lisäksi tehdään toinen pieni laajennus, jonne saadaan muun muassa varastotiloja. Laajennuksilla ja muilla sisätiloissa tehtävillä tilamuutoksilla parannetaan päiväkodin toiminnallisuutta. 

Peruskorjauksen yhteydessä korjataan myös rakennuksen sisäilmaongelmat, sillä alapohjat uusitaan ja vesikaton peltikatteet sekä lämmöneristeet vaihdetaan. Myös piha-aluetta kunnostetaan.

Toteutussuunnitelmien pohjalta lasketun arvion mukaan korjaus maksaa 3,65 miljoonaa euroa.

--

Lisäksi jaosto kuuli selostuksen ajankohtaisista tila- ja sisäilma-asioista. 

Muut asiat päätettiin esitysten mukaan.

Esityslistat ja pöytäkirjat

Yhteyshenkilöt

Verkostomainen viiden kaupunkikeskuksen Espoo on vastuullinen ja inhimillinen edelläkävijäkaupunki, jossa kaikkien on hyvä asua, oppia, tehdä työtä ja yrittää ja jossa espoolainen voi aidosti vaikuttaa.

Espoo.fi
Facebook
LinkedIn
YouTube

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad

Espoossa ja Kauniaisissa toisen asteen opinnot pääsee aloittamaan syksyllä 2025 yhteensä yli 3900 oppivelvollista nuorta12.6.2025 08:56:41 EEST | Tiedote

Espoon kaupungin suomenkielisissä lukioissa aloittaa tulevana syksynä 2151 uutta opiskelijaa (vuonna 2024: 2 123), Steinerkoulun lukiossa 34 ja Kauniaisten lukiossa 134. Aloituspaikkoja on varattu syksyllä 2025 alkavaan suomenkieliseen lukiokoulutukseen 66,3 %:lle Espoon perusopetuksen päättävistä oppilaista. Ensisijaisia hakijoita kevään yhteishaussa Espoon suomenkielisiin lukioihin oli 2599 (vuonna 2023: 2615). Hakijamäärä laski vain 16 opiskelijalla edellisestä vuodesta. Espoon ruotsinkielisen lukion Mattlidens gymnasiumin yleislinjalle haki ensisijaisia hakijoita 143, aloituspaikkoja oli 200. Mattlidens gymnasiumin IB-linjalle haki ensisijaisia hakijoita 74, aloituspaikkoja oli 50. Aloituspaikkoja on varattu ruotsinkieliseen lukiokoulutukseen 64 %:lle Espoon ruotsinkielisen perusopetuksen päättävistä oppilaista. Kauniaisten ruotsinkielisessä lukiossa aloittaa syksyllä 97 uutta opiskelijaa. Omniaan valittiin yhteishaussa yhteensä 1 550 uutta opiskelijaa, joista 1260 on oppivelvollis

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye