Minna Lindgren penkoo uudessa tietokirjassaan musiikin historian salaisuuksia, kuriositeetteja ja kiehtovia kohtaloita
Mitä yhteistä on unohdetuilla säveltäjillä ja puhki kalutuilla neroilla? Molemmista syntyy lumoavia tarinoita, kun näkökulma on tuore – ja kynä Minna Lindgrenin. Klassinen sekametelisoppa ilmestyy ja on arvosteluvapaa tiistaina 6.5.

Kirjailija, toimittaja ja kunniatohtori Minna Lindgren palaa tietokirjallisuuden pariin teoksellaan Klassinen sekametelisoppa – Sattumia musiikin historiasta. Teos sisältää 26 riemastuttavaa artikkelia, jotka pureutuvat taidemusiikin menneisyyteen.
Kirjassaan Lindgren nostaa parrasvaloihin musiikin historian pudokkaita ja kuriositeetteja, joiden elämäntarinat hämmästyttävät. Mukana on esimerkiksi Joseph Bologne, Chevalier de Saint-Georges – “Mustaksi Mozartiksi” kutsuttu säveltäjä, viulutaituri, mestarimiekkailija ja orjan poika. Oman lukunsa saavat Suomen ensimmäinen harpputaiteilija ja boheemi seikkailija Lilly Kajanus sekä 1800-luvun lopulla syntynyt englantilainen kokeellinen säveltäjä Kaikhosru Sapurji Sorabji, jonka pianosävellykset ovat niin erikoisia, että niiden esittäminen on useimmille pianisteille painajaismaista.
Mukana menossa on myös tunnettuja säveltäjänimiä, joista Lindgren kertoo yllättäviä tarinoita. Tiesitkö, että G. F. Händel oli mitä luultavimmin homoseksuaali? Tai että Antonin Dvořákista ei pitänyt tulla säveltäjää vaan teurastaja? Entä sen, että Frédéric Chopinin sydän on säilöttynä konjakkiin ja kätkettynä Varsovan Pyhän Ristin kirkon pylvääseen?
Kirjan aikajanalla liikutaan 1700-luvulta 1900-luvun jälkipuoliskolle, ja kirjasta löytyy vastauksia kysymyksiin, joita lukija ei olisi osannut edes kysyä.
Tekstien taustalla on vuosien radiotyö: ne pohjaavat Lindgrenin rakastettuun Yle Radio 1:n kesäsarjaan Maisteri Lindgrenin musiikkiesitelmä. Idea kirjaan tuli juuri radio-ohjelman kuulijoilta.
Lindgrenin mukaan kirjan kiinnostavuus piilee sen näkökulmassa:
"Kenestä tahansa puhki kalutusta säveltäjästä tai muusikosta voi kirjoittaa mielenkiintoisen jutun, jos löytää mielenkiintoisen näkökulman."
Erityisen lisän kirjaan tuo sarjakuvataiteilija Ville Rannan kuvitus, joka kommentoi ja rikastaa tekstiä visuaalisilla oivalluksilla.
"Minulle ihan oleellinen lisä kirjassa ovat Ville Rannan piirrokset. Niissä on huumoria, joka usein loistaa poissaolollaan klassisessa musiikissa", Lindgren sanoo.
Klassinen sekametelisoppa sopii kaikille musiikista, historiasta ja hyvistä tarinoista kiinnostuneille.
Kirja on arvosteluvapaa tiistaina 6.5.
Minna Lindgren (s. 1963) on monipuolinen kirjailija ja journalisti, joka on kirjoittanut lukuisia romaaneja ja tietokirjoja. Klassinen sekametelisoppa on itsenäinen jatko-osa hänen edelliselle tietokirjalleen, lukijat hurmanneelle teokselle Minun oopperani (2022).
Lisätiedot, haastattelupyynnöt ja arvostelukappaleet: silja.massa@teos.fi, +358 40 708 1323
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Silja MassaTeos-kustantamo
Puh:+358 40 708 1323silja.massa@teos.fiwww.teos.fiKuvat
Linkit
Vuonna 2003 perustettu Teos julkaisee laadukasta suomenkielistä kirjallisuutta romaaneista tietokirjoihin ja runoista lastenkirjoihin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Teos-kustantamo
Emmi Itärannan uutuusromaani Lumenlaulaja kertoo Louhen lumoavan syntytarinan5.8.2025 10:59:51 EEST | Tiedote
Lumenlaulaja kuljettaa lukijan myyttiseen menneisyyteen, taikavoimien ja muodonmuutosten maailmaan. Kirja ilmestyy ja on arvosteluvapaa perjantaina 8.8.
Marjo Niemen Pienen budjetin sotaelokuva on väkevä luokkaromaani, jota kirjailija on yrittänyt koko uransa kirjoittaa4.8.2025 10:16:53 EEST | Tiedote
Pienen budjetin sotaelokuva on armottoman suora romaani luokasta ja arvottomuudesta. Sen synkkä huumori kätkee alleen raunioita, joiden alla asuu lapsi. Kirja ilmestyy ja on arvosteluvapaa keskiviikkona 6.8.
Pertti Lassilan uutuus Toinen luonto on pysäyttävä romaani ajan kulumisesta ja unelmien haalistumisesta1.8.2025 13:03:06 EEST | Tiedote
Lassila käsittelee romaanissa kaurismäkeläisen musertavasti sitä, kuinka helposti unelmat lipuvat ulottumattomiin ja ihmiselämä kangistuu tottumukseen. Kirja ilmestyy ja on arvosteluvapaa tiistaina 5.8.
Leo Torvaldsin utuusromaani Tao Te Leo on hulvaton henkistymismatka1.8.2025 10:01:34 EEST | Tiedote
Tao Te Leo -romaani ei kysy enempää tai vähempää kuin sisäisen rauhan ja onnellisuuden mahdollisuutta. Kirja ilmestyy ja on arvosteluvapaa perjantaina 1.8.
Teoksen elokuu alkaa hurmaavilla lastenkirjoilla30.7.2025 12:15:29 EEST | Tiedote
Kiepu tivolin laitteissa, kuule maailma Kaija Saariahon korvin, naura kakkajutuille, tutustu nälkäiseen Sulo-kissaan ja juokse kilpaa tuulen kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme