Mediakutsu: AMK-päivät käyntiin 7.5.
Ammattikorkeakoulujen vaikuttavin vuosittainen tapahtuma käynnistyy keskiviikkona 7.5.2025. Helsingin Messukeskuksessa esiintyvät mm. tasavallan presidentti Alexander Stubb, tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie ja OKM:n ylijohtaja Sirkku Linna.

Mikä ammattikorkeakouluissa on nyt ajankohtaista?
Valtakunnallisilla AMK-päivillä 7.–8.5.2025 kuullaan kiinnostavia puheenvuoroja ammattikorkeakoulukentän päivänpolttavista kysymyksistä. Tapahtuman teemana on ”Rakennamme yhdessä tulevaisuuskestävää Suomea”.
AMK-päivien poiminnat 7.5.
- Miten ammattikorkeakoulujen tehokkuus, työelämäläheisyys ja ratkaisukeskeisyys saataisiin nykyistä paremmin Suomen elinvoiman palvelukseen? Paneelikeskustelussa opetus- ja kulttuuriministeriön ylijohtaja Sirkku Linna, teollisuusneuvos Maija Lönnqvist työ- ja elinkeinoministeriöstä ja Arenen hallituksen jäsen, rehtori-toimitusjohtaja Jari Multisilta. Paneelia vetää Arenen toiminnanjohtaja Ida Mielityinen.
- Tasavallan presidentin terveiset ammattikorkeakouluyhteisölle. Tasavallan presidentti Alexander Stubb pitää puheen AMK-päivien lavalla avaussanojen jälkeen.
- Tiede- ja kulttuuriministeriön tervehdys. Tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie käsittelee opetus- ja kulttuuriministeriössä korkeakoulu- ja tiedepolitiikan osastolle sekä kulttuuri- ja taidepolitiikan osastolle kuuluvat asiat. Ministeri Talvitie lähettää tervehdyksensä videon välityksellä.
AMK-päivien koko ohjelma ja aikataulu
Median edustajat voivat ilmoittautua AMK-päiville ke 7.5. tästä linkistä.
Yhteyshenkilönä toimii Haaga-Helian viestintäpäällikkö Ari Nevalainen (ari.nevalainen@haaga-helia.fi, puh. +358 40 488 7008). Hän vastaanottaa median edustajat 7.5. klo 9.50 Messukeskuksen Kogressisiiven aulassa (Rautatieläisenkatu 3).
Tervetuloa!
AMK-päivien järjestäjänä on tänä vuonna Haaga-Helia ammattikorkeakoulu. Tapahtuma järjestetään yhteistyössä Ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene ry:n kanssa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ari NevalainenViestintäpäällikkö
Puh:040 4887 008ari.nevalainen@haaga-helia.fiHaaga-Helia ammattikorkeakoulu
Koulutamme liike-elämän ja palveluelinkeinojen asiantuntijoita sekä tutkimme ja kehitämme näihin aloihin liittyvää osaamista ja toimintaa. Koulutusalamme ovat liiketalous, tietojenkäsittely, majoitus-, ravintola- ja matkailuala, journalismin koulutus, liikunta-ala sekä ammatillinen opettajankoulutus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
Haaga-Helian rehtoriksi on valittu Susanna Niinistö-Sivuranta30.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Haaga-Helia ammattikorkeakoulun hallitus on nimittänyt korkeakoulun uudeksi rehtori-toimitusjohtajaksi KT Susanna Niinistö-Sivurannan. Niinistö-Sivuranta aloittaa uudessa tehtävässään 1.1.2026.
Susanna Niinistö-Sivuranta has been elected as the president of Haaga-Helia30.6.2025 12:00:00 EEST | Press release
The Board of Haaga-Helia University of Applied Sciences has appointed EdD Susanna Niinistö-Sivuranta as the new President and CEO of Haaga-Helia. Niinistö-Sivuranta will start in her new position on 1 January 2026.
Haaga-Helia SuomiAreenassa: Mitä tapahtuu, kun yhä suurempi osa johtamisesta siirtyy tekoälylle?23.6.2025 13:11:23 EEST | Tiedote
Tekoäly mullistaa työelämän – mutta miten käy, kun algoritmit hyppäävät pomon paikalle? Mitä tapahtuu työntekijöiden kokemuksille luottamuksesta, oikeudenmukaisuudesta ja työn mielekkyydestä? Tule kuulemaan Haaga-Helian paneelikeskustelua Porin SuomiAreenaan perjantaina 27. kesäkuuta klo 10.00–10.45.
Maailman ensimmäinen TikTok-kurssi toi Haaga-Helialle pronssileijonan Cannesista18.6.2025 16:13:08 EEST | Tiedote
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu, mainostoimisto Bob The Robot ja mediatoimisto ToinenPHD palkittiin pronssilla Cannes Lions -kilpailussa maailman ensimmäisestä korkeakoulukurssista, joka suoritettiin kokonaan TikTokissa.
Algoritmijohtaminen yleistyy suomalaisilla työpaikoilla – nuoret suhtautuvat iäkkäämpiä myönteisemmin16.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Tuoreen Kone johtajana -tutkimuksen ennakkotiedot paljastavat, että Suomessa jopa 49 prosenttia asiantuntija-, tieto- tai johtamistyötä tekevistä kokee kohdanneensa algoritmijohtamista työssään, mutta ihmispomo on yhä suositumpi vaihtoehto.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme