Adlercreutz: Maailman lehdistönvapauden päivä on juhlistamisen arvoinen
Toukokuun 3. päivänä vietetään maailman lehdistönvapauden päivää. Monin paikoin lehdistönvapaus on heikentynyt. Myös EU:n sisällä kehitys on menossa väärään suuntaan. Globaalilla tasolla lehdistönvapaus on heikentynyt jo seitsemättä vuotta peräkkäin.

– On huolestuttavaa, että lehdistönvapauden tilanne on huonontunut viime vuosina. Vapaa media ei ole vain demokratian edellytys, vaan myös suoja korruptiota ja ekstremismiä vastaan, sanoo RKP:n puheenjohtaja ja opetusministeri Anders Adlercreutz.
Suomi sijoittuu vuodesta toiseen kärkisijoille Toimittajat ilman rajoja -järjestön julkaisemassa lehdistönvapausindeksissä. Myös tämän vuoden raportissa Suomi on maailman kärkimaiden joukossa. Suomi erottuu edukseen myös siinä, että painotamme medialukutaitoa kouluissa.
– Medialukutaito on osa peruskoulun opetussuunnitelmaa, ja oppilaamme ovat taitavia niin lähdekritiikissä kuin digitaalisessa osaamisessakin. Nämä taidot ovat avainroolissa demokratian suojelemisessa myös pitkällä aikavälillä. Medialukutaidon avulla voimme jo varhain antaa lapsille ja nuorille välineitä navigoida informaatiotulvassa ja kehittää kriittistä ajattelua, Adlercreutz sanoo.
Adlercreutz painottaa, että kun toimittajia vaiennetaan, media politisoidaan ja disinformaatiosta tulee osa arkea, murenevat samalla myös monet vapaan ja avoimen yhteiskunnan tärkeimmistä rakennuspalikoista.
– Maailmassa, jossa algoritmit ohjaavat uutiskulutustamme ja jokaisella tuntuu olevan oikeus omaan totuuteensa, medialukutaito ja siihen panostaminen on tärkeämpää kuin koskaan. Kyky arvioida lähteitä, tunnistaa propagandaa ja ymmärtää median toimintaa on ratkaisevan tärkeää niin yksilön kuin yhteiskunnankin resilienssin kannalta, Adlercreutz sanoo.
Yhteyshenkilöt
Andreas Elfvingspecialmedarbetare, erityisavustaja (Anders Adlercreutz)
Puh:+358 50 310 0274Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Wickström: ”Dags att säkra svenskspråkig högskoleutbildning i Västnyland”12.12.2025 16:35:39 EET | Pressmeddelande
Finansutskottet har denna vecka färdigställt sitt budgetbetänkande för nästa år. I sitt slutliga förslag föreslår utskottet ett tillägg på 25 000 euro för en utredning där man i nära samarbete med aktörer i Västnyland ska kartlägga möjligheterna och utvecklingsbehoven för svenskspråkig högskoleutbildning i regionen.
Adlercreutz: Kunskapsgarantin nästa steg för en starkare grundskola12.12.2025 12:19:44 EET | Pressmeddelande
Bedömningen i den finländska skolan varierar i dag betydligt mellan olika skolor. I vissa fall kan mycket bristfälliga kunskaper ändå leda till ett godkänt resultat. Antalet berömliga vitsord har även ökat markant utan att den allmänna kunskapsnivån har stigit.
Adlercreutz: Osaamistakuu on seuraava askel vahvemman peruskoulun rakentamisessa12.12.2025 12:19:44 EET | Tiedote
Arviointi suomalaisissa kouluissa vaihtelee tänä päivänä huomattavasti koulujen välillä. Joissakin tapauksissa hyvin puutteelliset taidot voivat silti johtaa hyväksyttyyn arvosanaan. Myös kiitettävien arvosanojen määrä on kasvanut selvästi ilman, että yleinen osaamistaso olisi noussut.
Ingå får 459 000 euro extra statsunderstöd från staten11.12.2025 14:22:23 EET | Pressmeddelande
SFP:s riksdagsledamot och kommunstyrelsens ordförande i Ingå, Henrik Wickström, är glad över att regeringen i dag har beslutat att tilldela Ingå kommun en förhöjning av statsandelen enligt prövning. Ingå får 459 000€. Övriga kommuner i Västnyland ansökte inte om extra stöd.
Inkoo saa 459 000 euroa ylimääräistä valtiontukea11.12.2025 14:22:23 EET | Tiedote
RKP:n kansanedustaja ja Inkoon kunnanhallituksen puheenjohtaja Henrik Wickström on tyytyväinen hallituksen päätökseen myöntää Inkoon kunnalle ylimääräistä harkinnanvaraista valtionosuutta. Rahoitusta myönnetään 459 000 euroa. Muut kunnat Länsi-Uudellamaalla eivät hakeneet avustusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme