Adlercreutz: Maailman lehdistönvapauden päivä on juhlistamisen arvoinen
Toukokuun 3. päivänä vietetään maailman lehdistönvapauden päivää. Monin paikoin lehdistönvapaus on heikentynyt. Myös EU:n sisällä kehitys on menossa väärään suuntaan. Globaalilla tasolla lehdistönvapaus on heikentynyt jo seitsemättä vuotta peräkkäin.

– On huolestuttavaa, että lehdistönvapauden tilanne on huonontunut viime vuosina. Vapaa media ei ole vain demokratian edellytys, vaan myös suoja korruptiota ja ekstremismiä vastaan, sanoo RKP:n puheenjohtaja ja opetusministeri Anders Adlercreutz.
Suomi sijoittuu vuodesta toiseen kärkisijoille Toimittajat ilman rajoja -järjestön julkaisemassa lehdistönvapausindeksissä. Myös tämän vuoden raportissa Suomi on maailman kärkimaiden joukossa. Suomi erottuu edukseen myös siinä, että painotamme medialukutaitoa kouluissa.
– Medialukutaito on osa peruskoulun opetussuunnitelmaa, ja oppilaamme ovat taitavia niin lähdekritiikissä kuin digitaalisessa osaamisessakin. Nämä taidot ovat avainroolissa demokratian suojelemisessa myös pitkällä aikavälillä. Medialukutaidon avulla voimme jo varhain antaa lapsille ja nuorille välineitä navigoida informaatiotulvassa ja kehittää kriittistä ajattelua, Adlercreutz sanoo.
Adlercreutz painottaa, että kun toimittajia vaiennetaan, media politisoidaan ja disinformaatiosta tulee osa arkea, murenevat samalla myös monet vapaan ja avoimen yhteiskunnan tärkeimmistä rakennuspalikoista.
– Maailmassa, jossa algoritmit ohjaavat uutiskulutustamme ja jokaisella tuntuu olevan oikeus omaan totuuteensa, medialukutaito ja siihen panostaminen on tärkeämpää kuin koskaan. Kyky arvioida lähteitä, tunnistaa propagandaa ja ymmärtää median toimintaa on ratkaisevan tärkeää niin yksilön kuin yhteiskunnankin resilienssin kannalta, Adlercreutz sanoo.
Yhteyshenkilöt
Andreas Elfvingspecialmedarbetare, erityisavustaja (Anders Adlercreutz)
Puh:+358 50 310 0274Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Bergqvist: Kulturen skapar samhörighet10.10.2025 16:00:00 EEST | Pressmeddelande
På torsdagen under riksdagens plenum diskuterades regeringens kulturpolitiska redogörelse. Redogörelsen anger riktlinjerna för kulturpolitikens mål och åtgärder fram till 2040-talet. Riksdagsledamot och SFP:s vice ordförande Sandra Bergqvist höll gruppanförande och betonade hur viktig del kulturen är av samhället.
Bergqvist: Kulttuuri luo yhteenkuuluvuutta10.10.2025 16:00:00 EEST | Tiedote
Torstaina eduskunta keskusteli hallituksen kulttuuripoliittisesta selonteosta. Selonteko linjaa kulttuuripolitiikan tavoitteita ja toimenpiteitä 2040-luvulle saakka. Kansanedustaja ja RKP:n varapuheenjohtaja Sandra Bergqvist piti ryhmäpuheenvuoron ja korosti kulttuurin merkitystä yhteiskunnan keskeisenä osana.
Adlercreutz och Wickström: Mer arbete krävs för att bekämpa psykisk ohälsa10.10.2025 14:09:38 EEST | Pressmeddelande
Idag den 10 oktober firas Världsdagen för psykisk hälsa. Dagen firas för att öka medvetenheten om frågor kopplade till psykisk hälsa, och sporra till åtgärder för att bekämpa den psykiska ohälsan i samhället. Årets tema är “Tillgång till vård – psykisk hälsa i katastrofer och nödsituationer.”, alltså vikten av att psykisk hälsa prioriteras och stödet finns tillgängligt även i krissituationer.
Adlercreutz ja Wickström: Mielenterveyden ongelmien torjumiseksi tarvitaan lisää työtä10.10.2025 14:09:38 EEST | Tiedote
Tänään 10. lokakuuta vietetään Maailman mielenterveyspäivää. Päivän tarkoituksena on lisätä tietoisuutta mielenterveyteen liittyvistä kysymyksistä ja kannustaa toimiin mielenterveyden ongelmien ehkäisemiseksi yhteiskunnassa. Tämän vuoden teemana on “Hoitoon pääsy – mielenterveys kriiseissä ja hätätilanteissa”, mikä korostaa sitä, kuinka tärkeää on, että mielenterveyttä tuetaan ja apua on saatavilla myös poikkeustilanteissa.
Adlercreutz nöjd över isbrytarsamarbete10.10.2025 08:20:16 EEST | Pressmeddelande
Idag har Finland och USA undertecknat en avtalsförklaring om isbrytarsamarbete. USA kommer att köpa 11 isbrytare, varav fyra kommer att byggas i Finland. Samarbetet kring isbrytare är något som diskuterats länge, och det resultat som nu nåtts är historiskt.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme