HSY

HSY aloittaa kiinteistöjen kompostitarkastukset kesällä 2025

Jaa

Helsingin seudun ympäristöpalvelut aloittaa kiinteistöjen kompostitarkastukset toukokuussa 2025. Tarkastusten avulla HSY valvoo biojätteen lajitteluvelvoitteen toteutumista ja neuvoo asukkaita kompostoinnissa.

Valokuva pihan nurkkaan asetetusta kompostorista.
Kompostitarkastuksessa tarkastajat esimerkiksi varmistavat, löytyyhän kompostorista ruokajätettä. Kuva: HSY.

HSY:n kompostitarkastajat tarkastavat touko–heinäkuun aikana noin 500 kompostoria pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Tarkastettavat kompostorit on valittu satunnaisesti kiinteistöjen HSY:lle tekemien kompostointi-ilmoitusten joukosta.

Kompostitarkastuksilla HSY valvoo jätehuoltomääräysten toteutumista biojätteen lajitteluvelvoitteen osalta.  Jätelain ja jätehuoltomääräysten mukaan elintarvikebiojätteen lajittelu on pakollista kaikissa asuinkiinteistöissä. Erilliskeräys on alkanut vaiheittain pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella vuosien 2023–2024 aikana. Elintarvikebiojätteellä tarkoitetaan kotona syntyvää ruokajätettä sekä syömäkelvottomia puutarhan hedelmiä, marjoja ja viljeltyjä ruokakasveja.

– Asukkaat ovat voineet valita, haluavatko tilata HSY:ltä biojäteastian vai kompostoida. Kompostitarkastusten tavoitteena on varmistaa, että biojäte lajitellaan oikein, ja näin lisätä lajittelua ja vähentää sekajätteen määrää, HSY:n käyttöpäällikkö Juho Nuutinen kertoo.

Tarkastuksessa verrataan kompostointi-ilmoitusta nykytilaan

Kaikki kiinteistöt, joita kompostitarkastus koskee, ovat saaneet HSY:ltä huhtikuussa kirjeen tulevasta tarkastuksesta. HSY lähettää tarkastuksen tarkemman ajankohdan tekstiviestillä pari viikkoa ennen ja muistutuksen vielä päivää ennen tarkastusta. 

Tarkastuksessa HSY:n kompostitarkastajat vertaavat kiinteistön tekemän kompostointi-ilmoitukseen tietoja ja sitä, miten kompostointi käytännössä kiinteistöllä toteutuu. He tarkastavat esimerkiksi kompostorin koon ja rakenteen sekä sen, että kompostorista löytyy ruokajätettä ja ettei se haise käyneelle. Tyhjä tai pelkkää puutarhajätettä sisältävä kompostori ei siis läpäise tarkastusta, vaan kompostorin täytyy olla käytössä eli sisältää kompostoituvaa ruokajätettä.

– Kompostitarkastajamme tunnistaa huomioliiveistä ja HSY:n henkilökorteista, ja he tulevat esittäytymään asukkaille aina ennen tarkastusta. Heiltä saa myös halutessaan neuvoja ja opastusta kompostointiin. Asukkaiden ei kuitenkaan ole välttämätöntä olla kotona tarkastuksen aikana, Nuutinen selventää.

Tarkastajat merkitsevät tarkistutetun kompostorin lapulla, jossa joko kuitataan kompostori vaatimukset täyttäväksi tai esitetään korjauspyynnöt. Kiinteistöllä on aikaa tehdä mahdolliset korjaukset 31.8.2025 asti.

Lisätietoa kompostitarkastuksesta ja kompostoinnista on koottu HSY:n verkkosivuille osoitteeseen hsy.fi/kompostointi. Sivulta löytyy tietoa myös HSY:n tarjoamista kompostointiluennoista.  Omakoti- ja muut yhdistykset voivat myös koota ryhmän ja tilata HSY:ltä sivun kautta oman maksuttoman kompostointikurssin.  

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Valokuva pihan nurkkaan asetetusta kompostorista.
Kompostitarkastuksessa tarkastajat esimerkiksi varmistavat, löytyyhän kompostorista ruokajätettä. Kuva: HSY.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.                         

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

HSY:n kierrätyslähettiläät vieneet lajitteluviestiä yli 23 000 kotiin17.4.2025 09:15:06 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelujen (HSY) kierrätyslähettiläskampanja syntyi halusta löytää uudenlaisia tapoja parantaa asukkaiden jätteiden lajittelua ja vähentää sekajätteen määrää. Yhdessä pääkaupunkiseudun vuokrakotiyhtiöiden kanssa järjestettyjen kampanjoiden avulla kierrätyslähettiläät ovat vieneet lajitteluviestiä jo yli 23 000 kotiin kannustavin tuloksin.

HSY:n hallituksen päätökset 11.4.202511.4.2025 10:31:10 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti hyväksyä tonttijohtojen saneerausmallin. Mallin tavoitteena on saattaa vesihuoltoverkostojen saneerausalueet kerralla kuntoon. Tällöin HSY:n runkojohtojen uusinnan yhteydessä saneerattaisiin myös liittyjän vastuulle kuuluvat saneeraustarpeessa olevat kiinteistön tonttijohdot. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnan: - Vantaan Länsi-Vapaalan ja Karhunkierroksen vesihuollon saneerausten hankesuunnitelma - Helsingin Sepänmäen vesihuollon hankesuunnitelma - Viikinmäen jätevedenpuhdistamon vuosisaneerausten hankesuunnitelma - pakkausjätteen monilokeron kiinteistökeräysten urakoitsijaksi koko HSY:n alueelle valittiin Verdis Oy. Hallitus sai tiedoksi HSY:n kasvihuonekaasupäästöt ja energiankulutuksen vuonna 2024. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. HSY tiedottaa erillisellä tiedotteella tonttijohtojen saneerausmallista. Kokouksen esityslista/pöytäkirja, jossa on lisää ede

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye