Oma Häme

Oma Häme suunnittelee paloasemien ostoa Hämeenlinnan kaupungilta

8.5.2025 11:49:54 EEST | Oma Häme | Tiedote

Jaa

Aluehallitus käsittelee asiaa maanantaina 12. toukokuuta.

Paloauto avonaisilla tavaratiloilla, joissa on letkuja ja varusteita paloasemalla.
Kuvituskuva.

Oma Häme suunnittelee kiinteistökauppoja Hämeenlinnan kaupungin kanssa. Kauppa koskisi Hauhon, Kalvolan, Lammin, Rengon ja Tuuloksen paloasemia. Hyvinvointialueen on perusteltua omistaa palveluverkon kannalta keskeiset toimipisteet alueellaan. Paloasemat sijaitsevat pelastustoimen toiminnan kannalta tarkoituksenmukaisissa kohteissa. 

Mahdollisuus järjestelyyn nousi esiin hyvinvointialueen ja Hämeenlinnan kaupungin vuokrasopimusneuvotteluissa. Aluehallitus käsittelee asiaa seuraavassa kokouksessaan 12. toukokuuta. Kauppa vaatii aluevaltuuston päätöksen sekä käsittelyn Hämeenlinnan kaupungin toimielimissä. Kaupan toteutuminen vaatinee myös valtioneuvoston hyväksymän muutoksen Oma Hämeen lainanottovaltuuteen.

Asemat ovat sopimuspalokuntien käytössä

Kaupan kohteina olevien paloasemien nykyiset vuokrasopimukset ovat olleet taloudellisesti epäedullisia hyvinvointialueelle. Ja koska palo- ja pelastustoiminta on siirtynyt hyvinvointialueen järjestämisvastuulle, on toimipisteiden siirtyminen hyvinvointialueen omistukseen järkevää myös Hämeenlinnan kaupungin kannalta.

Kiinteistökaupan taloudelliset ehdot perustuvat ulkopuolisen asiantuntijan arvioon, jonka molemmat osapuolet ovat hyväksyneet. Kauppahinnaksi on ehdotettu 950 000 euroa, joka kattaa sekä tontit että rakennukset

Oma Häme arvioi kiinteistökaupan takaisinmaksuajaksi viisi vuotta. Kiinteistöt tulevat kuitenkin olemaan teknisen elinkaarensa lopussa vuosien 2030–2040 aikana, joten niiden peruskorjaustarpeet arvioidaan erikseen osana alueen investointisuunnitelmaa. Hauhon, Kalvolan, Lammin, Rengon ja Tuuloksen paloasemilla toiminnasta vastaavat ensisijaisesti sopimuspalokunnat.

Hämeenlinnan kaupungin osalta kiinteistöjen myynnistä päättää kaupunginhallitus. Kaupungin tilapalvelut on kiinteistöjen myynnin kannalla. Juuri valmistuneen kiinteistöohjelman tavoitteena on, että kaupungin kiinteistöomaisuus koostuu kiinteistöistä, jotka palvelevat kaupungin omaa palveluverkkoa. Näin ollen kiinteistöjen myynti olisi toteutuessaan myös kiinteistöohjelman mukainen toimenpide.

Lisätietoja medialle:

Petrus Kukkonen, rahoitus- ja investointijohtaja, Oma Häme
petrus.kukkonen(at)omahame.fi p. 050 461 7820

Petri Paavilainen, kiinteistöjohtaja, Hämeenlinnan kaupunki
petri.paavilainen(at)hameenlinna.fi p. 040  353 0465

Avainsanat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oma Häme

Aluehallitus käsitteli neuvolasuunnitelmaa1.9.2026 11:03:48 EEST | Uutinen

Maanantaina 31. elokuuta koolla ollut aluehallitus käsitteli taloutta, neuvolasuunnitelmaa sekä suun terveydenhuollon palveluverkkoa koskevia aloitteita. Aluehallitus hyväksyi vuoden 2026 toisen muutoskäyttösuunnitelman. Päivitys perustuu aluevaltuuston toukokuussa hyväksymiin ehdollisiin talousarviomuutoksiin, jotka tulivat voimaan valtiovarainministeriön myönnettyä Oma Hämeelle lisäaikaa kertyneiden alijäämien kattamiseen vuoden 2029 loppuun saakka. Muutoskäyttösuunnitelmassa talousarviomuutokset kohdennetaan toimialoilta tulosalueille. Muutosten jälkeen vuoden 2026 talousarvio on 35 miljoonaa euroa ylijäämäinen. Toiminnan tavoitteet säilyvät pääosin ennallaan. Lisäksi aluehallitus päätti esittää aluevaltuustolle Kanta-Hämeen hyvinvointialueen neuvolasuunnitelman hyväksymistä vuosille 2026–2028. Suunnitelma kuvaa alueen neuvolatoimintaa ja sen painopisteitä osana perhekeskuksen monialaisia palveluja. Uudessa suunnitelmassa äitiys- ja lastenneuvolan toimintamallit on yhtenäistetty kok

Näin uusi sairaala saatiin toimimaan – lääkintätekniikka varmisti onnistuneen käyttöönoton28.8.2026 09:19:51 EEST | Tiedote

Ahveniston uusi sairaala on aloittanut toimintansa onnistuneesti intensiivisen valmistautumisen jälkeen. Lääkintätekniikka oli keskeisessä roolissa, varmistaen laitteiden toimivuuden ja potilasturvallisuuden ensimmäisestä päivästä alkaen. Projektin tarkka suunnittelu ja toteutus estivät suurempien ongelmien ilmenemisen, ja yhteistyö kaikkien osapuolten välillä oli kiitettävää.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye