Toimittajatilaisuus 11.6. – Kaikki, mitä olet aina halunnut kysyä asianajajalta, mutta et ole kehdannut
Oletko joskus miettinyt, mitä asianajaja tekee rikosjutussa? Milloin perhekiistassa tarvitaan asianajajaa? Miten media voi kertoa oikeudenkäynneistä vastuullisesti? Entä mitä kaikkea asianajaja ei saa sanoa medialle, vaikka haluaisi?

Tule matalalla kynnyksellä kysymään, keskustelemaan ja kuulemaan vastauksia – myös niihin kysymyksiin, joita et ehkä ole aiemmin kehdannut esittää.
Tilaisuus on suunnattu erityisesti toimittajille, jotka tekevät juttuja oikeudellisista aiheista. Kesätoimittajat ovat lämpimästi tervetulleita!
Tilaisuuden asiantuntijoina toimivat kokeneet asianajajat, jotka työskentelevät rikos- ja perheoikeuden parissa. Tavoitteena on tarjota toimittajille käytännönläheistä ymmärrystä asianajajan roolista, työn arjesta ja oikeudenkäyntien kulusta.
Ohjelma ke 11.6.
16.00 Tervetuloa! Virvokkeita ja pientä purtavaa
16.10 Mikä ihmeen asianajaja? Lyhyt alustus Suomen Asianajajista ja asianajajan tehtävistä
16.20 Asianajajat Martina Kronström, Jussi Sarvikivi ja Marja Välilä kertovat työstään ja vastaavat kysymyksiin
17.30 Keskustelua, verkostoitumista ja mahdollisuus jatkokysymyksiin
18.00 Tilaisuus päättyy
Voit halutessasi lähettää kysymyksiä etukäteen ilmoittautumisen yhteydessä tai esittää niitä paikan päällä.
Ilmoittautuminen
Pyydämme ilmoittautumaan viimeistään 6.6. mennessä tämän linkin kautta: Ilmoittautuminen 11.6. toimittajatilaisuuteen
Yhteyshenkilöt
Liisa KarttunenJohtaja, viestintä ja koulutusSuomen Asianajajat
Puh:+358 44 333 0512liisa.karttunen@asianajajat.fiJohanna KainulainenViestintäasiantuntijaSuomen Asianajajat
Puh:+358 40 721 7289johanna.kainulainen@asianajajat.fiLinkit
Suomen Asianajajat
Suomessa on noin 2 400 asianajajaa, ja he kaikki ovat Suomen Asianajajien jäseniä. Suomen Asianajajat sääntelee ja valvoo asianajotoimintaa riippumattomana julkisoikeudellisena toimijana. Suomen Asianajajat myös edistää asianajopalveluiden laatua, kouluttaa ja tukee asianajajia sekä osallistuu aktiivisesti lainsäädännön kehittämiseen. Suomen Asianajajien nimi oli 31.12.2024 asti Suomen Asianajajaliitto.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Asianajajat
Advokaatti: Minne matka, liikejuridiikka?26.2.2025 10:04:14 EET | Tiedote
Advokaatti kysyi viideltä suurelta asianajotoimistolta, mitä liikejuridiikalle kuuluu tällä hetkellä. Yhteiskunnan muutokset ja mullistukset näkyvät työssä, haastateltavat kertovat. Sääntely lisääntyy, riidat monimutkaistuvat ja vihreä siirtymä näkyy toimeksiannoissa.
Suomen Asianajajat vaatii tasapainoa esitutkintaan ja syytetyn puolustamiseen – ratkaisuna aineistopankki24.1.2025 12:15:00 EET | Tiedote
Esitutkintaprosessin läpinäkyvyyden ja tasapuolisuuden vuoksi Suomen Asianajajat esittää yhteisen aineistopankin luomista esitutkintamateriaaleille, johon kaikilla osapuolilla olisi yhdenvertainen pääsy.
Suomen Asianajajat esittää avioeroprosessin digitalisointia24.1.2025 12:15:00 EET | Tiedote
Suomen Asianajajat esittää avioeroprosessin siirtämistä sähköiseen portaaliin. Tällä hetkellä avioeroasioiden käsittely tapahtuu tuomioistuimissa kirjeitse tai sähköpostitse. Digitaalinen järjestelmä nopeuttaisi prosesseja, tehostaisi työskentelyä ja parantaisi asiakaskokemusta.
Mediakutsu Asianajajapäivään 24.1.20259.1.2025 12:56:32 EET | Kutsu
Tervetuloa vuoden 2025 Asianajajapäivään, joka järjestetään Helsingin Kalastajatorpalla 24.1. klo 10–16.30! Median edustajille avoin seminaariohjelma on täynnä ajankohtaisia ja kiinnostavia aiheita sekä asiantuntijapuheenvuoroja, jotka pureutuvat oikeudenhoidon keskeisiin kysymyksiin. Järjestämme median edustajille lounaan klo 12.15, jossa käymme läpi oikeudenhoidon digitalisaatioon sekä rikosasioiden todisteluun liittyviä aiheita.
Mediakutsu Asianajajapäivään 24.1.202519.12.2024 08:56:02 EET | Kutsu
Tervetuloa vuoden 2025 Asianajajapäivään, joka järjestetään Helsingin Kalastajatorpalla 24.1. klo 10–16.30! Median edustajille avoin seminaariohjelma on täynnä ajankohtaisia ja kiinnostavia aiheita sekä asiantuntijapuheenvuoroja, jotka pureutuvat oikeudenhoidon keskeisiin kysymyksiin. Järjestämme median edustajille lounaan klo 12.15, jossa käymme läpi oikeudenhoidon digitalisaatioon sekä rikosasioiden todisteluun liittyviä aiheita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme