Lakkovaroitus Helsingin ja Turun yliopistoon – lakkoon on menossa 13 000 yliopistolaista
12.5.2025 08:01:34 EEST | Ammattiliitto Pro ry | Tiedote
Ammattiliitto Pro, Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO, Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ovat antaneet tänään Helsingin ja Turun yliopistoa koskevan lakkovaroituksen.
Vuorokauden kestävä lakko alkaa 27.5. kello 00.01 ja päättyy 27.5. kello 23.59, jos yliopistojen työntekijöiden työehdoista ja palkankorotuksista ei synny ratkaisua ennen sitä.
Lakon piirissä ovat kaikki Yliopistojen yleisen työehtosopimuksen piiriin kuuluvat työt. Lakon ulkopuolelle on rajattu muun muassa it-päivystys ja atk-runkopalvelujen välttämätön hoito, näytteiden ja eläinten välttämätön hoito sekä tehtävät, joiden tekemättä jättäminen aiheuttaisi vaaraa ihmisten hengelle tai terveydelle tai merkittävää vaaraa omaisuudelle.
Ei sopua palkankorotuksista eikä opetustuntikatosta
Yliopistojen työehtosopimusneuvottelut ovat jatkuneet jo yli kolme kuukautta. Viimeiset kolme viikkoa työriitaa on soviteltu tiiviisti valtakunnansovittelijan johdolla, mutta sovintoesitystä ei ole vielä ei ole saatu. Neuvottelujen keskeisiä kiistakysymyksiä ovat palkankorotukset ja opetustuntikatto, jolla suojellaan opetus- ja tutkimustyötä tekeviä liiallisilta työkuormilta.
Opetus, tutkimus ja niitä tukeva hallinto muodostavat yhteiskunnan sivistyksellisen perustan.
-Koko Suomen tulevaisuus rakentuu osaamiseen – ja sen tekevät yliopistojen työntekijät. Siksi oikeudenmukaiset, yleiskorotuspainotteiset palkankorotukset ja jaksamista tukevat työehdot eivät ole neuvottelukysymys vaan välttämättömyys, Pro, Juko ja JHL korostavat.
Suomessa on 13 yliopistoa, joissa työskentelee yhteensä 35 000 henkilöä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niko SimolaPron puheenjohtaja
Puh:040 566 8517Håkan EkströmJHL:n puheenjohtaja
Puh:040 828 2865Katja AhoJUKOn neuvottelupäällikkö
Puh:050 592 1646Tarja NiemeläJUKOn yliopistosektorin neuvottelukunnan puheenjohtaja ja Professoriliiton toiminnanjohtaja
Puh:050 340 2725Pro – työelämän joukkovoima ja yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta. Voimajoukkoomme kuuluu jo 120 000 jäsentä, ja neuvottelemme 180 virka- ja työehtosopimusta.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien työehtoja, toimeentuloa ja kehittymismahdollisuuksia. Lisäksi pidämme huolta jäsentemme hyvinvoinnista niin työssä kuin vapaalla.
Uskomme, että inhimillinen työelämä on ihmisoikeus. Ennakoimme kansainvälisiä työelämän kehityskulkuja ja ilmiöitä, ja kehitämme uusia ratkaisuja suomalaiseen työelämään. Rakennamme sosiaalisesti, ekologisesti ja taloudellisesti kestävää, tasa-arvoista yhteiskuntaa – tai sanalla sanoen: työelämäniloa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ammattiliitto Pro ry
Ammattiliitto Pro: Säästöt uhkaavat valtion koulukoteja23.3.2026 17:14:09 EET | Tiedote
Valtion koulukotien toimintaa uhkaavat isot muutokset. Työnantaja suunnittelee enintään 35 henkilön irtisanomista ja enintään 35 henkilön lomauttamista, koska valtion lastensuojeluyksiköiden taloudellinen tilanne on heikentynyt.
Ammattiliitto Pro: Suomen pörssiyhtiöissä on valittu häviäjän strategia20.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Suomalaiset pörssiyhtiöt ovat julkistaneet viime viikkoina vuoden 2025 tuloksiaan, ja samassa yhteydessä yhtiöt ilmoittavat, kuinka suuren osan voitoistaan ne jakavat omistajilleen osinkoina. Vaikka suomalaisilla pörssiyhtiöille on takana heikohkon tuloskasvun vuosi, ne ovat jakamassa omistajilleen osinkoina ennätysmäisen suuren summan. Moni yhtiö on jakamassa osinkoa enemmän kuin ne ovat tehneet tulosta.
Järeät yt-neuvottelut uhkaavat elinvoimakeskusten ja KEHA-keskuksen henkilöstöä ja palveluita9.3.2026 10:00:27 EET | Tiedote
Ammattiliitto Pro pitää elinvoimakeskuksiin ja Työllisyys-, kehittämis- ja hallintokeskukseen eli KEHA-keskukseen kohdistuvia vähennyssuunnitelmia poikkeuksellisen mittavina ja huolestuttavina.
Lukiolainen Hilde Torvalds astuu tänään päiväksi liittojohtajan kenkiin4.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Ammattiliitto Pro on mukana Plan Internationalin kansainvälisessä Girls Takeover -tempauksessa, jossa tytöt valtaavat poliittisten, yhteiskunnallisten ja yritysten johtajien paikkoja.
Ammattiliitto Pro: Tilastokeskuksen leikkaukset osoittavat valtionhallinnon säästöjen karut seuraukset ja vaarantavat tietopohjaisen päätöksenteon13.2.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Ammattiliitto Pro pitää hallituksen Tilastokeskukseen kohdistamia leikkauksia erittäin vakavina ja varoittaa, että päätökset heikentävät suomalaisen yhteiskunnan tiedon luotettavuutta ja tutkimuksen edellytyksiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme