Kolmen kärki Vuoden maailmanparantajaksi julki: ehdolla Paula Pättikangas, Noora Dadu/Sumud ja Laki särmään -kampanjan tekijät
Kärkikolmikko Vuoden 2025 maailmanparantajaksi on nyt julkaistu. Saapuneiden ehdotusten joukosta tuomaristo valitsi kisassa jatkoon Paula Pättikankaan, Noora Dadun ja Sumudin ja Laki särmään -kampanjan tekijät. Voittaja julkaistaan Maailma kylässä -festivaalin musiikkilavalla sunnuntaina 25.5. klo 13.15.

”Hienoa, että nostetaan nuoria toimijoita esiin. Koen, että tämä ehdokkuuteni on nimenomaan palkinto nuorille, jotka tekevät intohimoisesti ja ilman korvausta pitkäjänteistä työtä rauhan eteen”, kommentoi valintaansa Nuoret, rauha ja turvallisuus -verkoston puheenjohtaja Paula Pättikangas.
”On kunnia olla Sumudin edustajana ja väistyvänä puheenjohtajana ehdolla maailmanparantajapalkinnon saajaksi. Sumud on valtava kollektiivinen ponnistus, joka on väsymättä ja välillä myös erittäin väsyneenä tehnyt kaikkensa viimeisen kahden vuoden ajan lopettaakseen Suomen valtion tuen Israelin toteuttamalle apartheidille ja kansanmurhalle. Tämä ehdokkuus kuuluu jokaiselle sumudilaiselle ja koko Palestiina-liikkeelle, johon palestiinalaiset ovat vuosikymmenten ajan kutsuneet maailman ihmisiä mukaan. Kiitän ehdokkuudesta ja kutsun samalla jokaista kynnelle kykenevää mukaan Sumudiin, joko paikallisaktiiviksi, kampanjaryhmään tai tukijäseneksi, omien resurssien mukaan. Olemme saaneet aika pienellä joukolla jo paljon aikaan, isommalla joukolla saamme muutettua koko maan”, taiteilija ja aktivisti Noora Dadu sanoo.
”Mahtavaa, hienoa − kuten äänestä kuuluu, niin tämä tunnustus ilahduttaa todella! Meitä on iso joukko vapaaehtoisia, jotka olemme yli vuoden ajan tehneet töitä puolustushankintojen sääntelyä ajavan kansalaisaloitteen parissa”, kommentoi Laki särmään -kampanjan tiedottaja Jenna Jauhiainen. ”Toivomme, että työmme saama tunnustus inspiroi päättäjiä kehittämään mekanismeja, joilla kansalaisaloitteita käsitellään eduskunnassa. Kansalaisaloitteet ovat tärkeä demokraattinen työkalu yhteiskunnassamme, ja niiden toivoisi tulevan eduskunnan käsittelyyn nykyistä nopeammin”, Jauhianen lisää.
Palkinto jaossa viidettä kertaa – keräsi 58 ehdotusta
Vuoden maailmanparantaja -palkinto jaetaan tänä vuonna viidettä kertaa.
Palkinnossa painotetaan tänä vuonna rauhaa. Palkittava on henkilö, taho tai järjestö, joka on pyrkinyt edistämään rauhaa Suomessa tai muualla maailmassa. Palkinnon arvo on tuhat euroa, ja sen myöntää Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry.
Kuka tahansa saattoi ehdottaa palkittavia henkilöitä 4.5.2025 asti. Ehdotuksia tuli määräaikaan mennessä yhteensä 58.
Sekä kärkikolmikon että lopullisen palkinnon saajan valitsee tuomaristo, johon kuuluvat Suomen NMKY:n nuorten rauhanpalkinnon viime vuonna saanut valokuvaaja Karun Verma, rauhankasvattaja Hanna Niittymäki ja 2024 Maailmanparantaja-kilpailussa kunniamaininnan saanut ihmisoikeusaktivisti Paco Diopp. Tuomariston puheenjohtaja on Maailman Kuvalehden päätoimittaja Anni Valtonen.
”Ehdotuksissa nousi esille arvostus rauhaa aktiivisesti puolustavia ihmisiä kohtaan. Suomessa elää valtava joukko ihmisiä, jotka tuntevat suurta tuskaa, huolta ja surua maailman tilanteesta ja ihmisoikeuksien polkemisesta. On upeaa, että niin iso osa tästä tuskasta kanavoituu toiminnaksi ja teoiksi. Rauhan puolustaminen on meidän kaikkien yhteinen asia. Jos itse ei jaksa toimia, vähintä mitä voi tehdä, on antaa tuki niille rohkeille ihmisille, jotka jaksavat”, Valtonen sanoo.
Näin raati perusteli esivalintaansa:
Paula Pättikangas on keskittynyt useamman vuoden rauhan teemoihin Suomen YK-nuorisodelegaattina ja Nuoret, rauha ja turvallisuus -verkoston puheenjohtajana. Kansainvälisesti verkostoitunut Pättikangas on työssään edistänyt nuorten osallisuutta ulkopoliittiseen päätöksentekoon ja rauhantyöhön eri puolilla maailmaa.
Noora Dadu/Sumud Suomen Palestiina-verkoston puheenjohtajana ja aktivistina toimiva Noora Dadu tekee väsymätöntä työtä palestiinalaisten ihmisoikeuksien puolesta. Teatterin tekijänä Dadu onnistuu puhuttelemaan suomalaisia laajasti ja monipuolisesti myös taiteen kentällä. Dadun luotsaama Sumud on osoittanut vuosien varrella tinkimättömyytensä tiedon välittäjänä ja Israelin apartheid-politiikan esille tuojana.
Laki särmään -kampanja näyttää meille, että rauhaa ei voi saavuttaa aseilla eikä oikeudenmukaisuudesta vaikenemalla. Kampanjan tekijät uskaltavat haastaa hallituksen politiikkaa. He ovat laittaneet itsensä likoon viestillään: lopetetaan asekauppa kaikkien niiden kanssa, jotka osallistuvat kansanmurhaan. Rohkealla ja akuuttiin hätään reagoivalla kansalaisaloitteellaan kampanjan tekijät saivat mukaan 56 000 suomalaista.
Maailma kylässä -festivaalin järjestää Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry, joka on noin 250 kehitysjärjestön kattojärjestö.
Festivaalin pääyhteistyökumppanit ovat Helsingin kaupunki, Euroopan unioni, Kirkon ulkomaanapu ja Maailman Kuvalehti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni ValtonenpäätoimittajaMaailman Kuvalehti / Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry
Puh:+358 50 317 6717anni.valtonen@fingo.fiKuvat
Linkit
Fingo on suomalaisten kansalaisjärjestöjen kattojärjestö, joka edistää kestävää kehitystä ja kansalaisyhteiskunnan vahvistumista globaalisti. Noin 250 jäsentämme työskentelee kehitysyhteistyön, kestävän kehityksen, globaalin kansalaiskasvatuksen, humanitaarisen avun, rauhantyön, ihmisoikeustyön tai muun kestävää kehitystä edistävän toiminnan parissa Suomessa ja maailmalla. Fingo viestii, vaikuttaa, kouluttaa, kokoaa ihmiset yhteen ja rohkaisee toimintaan. Teemme töitä, jotta maailma olisi reilumpi − ihan kaikille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry
Rahaa kestävälle kehitykselle riittää, jos rahavirrat kohdennetaan oikein – YK:n kestävän kehityksen rahoituskonferenssin tulee nostaa kunnianhimon tasoa30.6.2025 10:02:17 EEST | Tiedote
YK:n tänään Sevillassa alkavassa kestävän kehityksen neljännessä rahoituskonferenssissa (FfD4) tulisi vahvistaa kestävän kehityksen rahoituksen demokratiaa, synergiaa ja tavoitteellisuutta. Konferenssia varten valmistellusta loppuasiakirjasta puuttuu sitovuutta: toimet ja tavoitteet ovat oikeansuuntaisia, mutta perustuvat liian usein toiveisiin, suosituksiin ja luonnehdintoihin, arvioi suomalaisten kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo. Erityisesti huomiota tulisi kiinnittää rahoitusjärjestelmän demokraattisuuteen, globaaliin vero-oikeudenmukaisuuteen ja velkakestävyyteen.
Fingon suositukset Financing for Sustainable Development 4 -konferenssiin28.6.2025 07:15:00 EEST | Artikkeli
Neljäs kansainvälinen kehitysrahoituskonferenssi (FFD4) järjestetään Sevillassa 30.6.–3.7.2025. Sen tarkoituksena on vauhdittaa kestävän kehityksen tavoitteiden loppuunsaattamista varmistamalla kestävän kehityksen tavoitteiden rahoitus.
Fingo: ”Hallituksen leikkauspolitiikalla ei ole takanaan kansan tukea” – UM:n mielipidemittauksen mukaan 71 prosenttia suomalaisista pitää kehitysyhteistyötä tärkeänä17.6.2025 12:57:32 EEST | Tiedote
Ulkoministeriön mielipidemittauksen mukaan ainoastaan noin joka neljäs suomalainen näkee, että Suomen pitäisi tehdä jatkossa leikkauksia kehitysyhteistyön määrärahoihin.
Toimituksille tiedoksi: Taustamuistio kansainvälisen yhteistyön rahoitusmuutoksista ja niiden vaikutuksista26.5.2025 14:07:59 EEST | Ilmoitus
Muistiossa avataan kansainvälisen kehitysrahoitusleikkausten vaikutuksia ja kansainvälisen järjestelmän murrosta.
Suvilahti täyttyi rauhan kannattajista – Maailma kylässä -festivaalilla 62 000 kävijää25.5.2025 20:49:09 EEST | Tiedote
30-vuotisjuhliaan viettänyt koko perheen tapahtuma starttasi Helsingin festarikesän iloisissa ja kantaaottavissa tunnelmissa. Festari keräsi lauantaina 27 500 ja sunnuntaina 32 500 kävijää. Lisäksi Puhelavan ohjelmaa seurasi verkossa 2 000 katsojaa. Rauhan sanomalla ollut festivaali tarjosi musiikkia Suomesta ja maailmalta, vaikuttavia puheenvuoroja, maukasta ruokaa ja monia muita elämyksiä sekä satoja näytteilleasettajia. Rauha-teema kuului läpi festivaalin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme