Työntekijän toiminta vastoin ohjeita ei poistanut työnantajan vastuuta, kun kone oli puutteellisesti suojattu
Varsinais-Suomen käräjäoikeus tuomitsi metalliteollisuuden alan yrityksen 20 000 euron yhteisösakkoon työturvallisuusrikoksesta. Lisäksi yhtiön yksikön päällikkö sekä tuotantopäällikkö tuomittiin kumpikin 20 päiväsakon sakkorangaistukseen. Käräjäoikeus antoi tuomionsa 12.5.2025.
Tapaus koski elokuussa 2022 Liedossa tapahtunutta työtapaturmaa. Työntekijä oli ollut katkaisemassa rautatankoa taivutus- ja katkaisukoneella, kun toiseen koneeseen oli tullut häiriötila. Työntekijä sammutti hetkeksi koneen, jolla työskenteli. Sen jälkeen hän palasi työpisteelleen ja käynnisti koneen uudelleen. Työntekijä tarttui jo irti leikattuun tankoon, jolloin kone jatkoi automaattista ohjelmaa taivuttamalla tankoa ja työntekijän sormi jäi taivutettavan terästangon ja koneen väliin.
Työtapaturman johdosta työpaikalle tehtiin työsuojelutarkastus. Siinä tarkastaja havaitsi puutteen mainitun koneen suojaamisessa: koneen vaara-alueelle pääsyä ei ollut estetty.
Sama kone aiheutti työtapaturman myös vuonna 2017
Samalla työpaikalla oli tapahtunut myös vuonna 2017 työtapaturma, joka aiheutui samasta koneesta. Myös silloin työsuojelutarkastuksella tarkastaja havaitsi puutteen koneen suojaamisessa.
Oikeudenkäynnissä vastaajat kiistivät syyllisyytensä. Yhtiön mukaan se oli tehnyt toimia vuoden 2017 työsuojelutarkastuksen jälkeen, kuten muun muassa arvioinut uudelleen koneen vaarat ja parantanut koneen suojausta. Tapaturma oli vastaajien mukaan myös erilainen verrattuna vuoden 2022 tapaturmaan, koska se on tapahtunut eri mekanismilla ja koneen eri kohdassa.
Koneen vaara-alueelle pääsyä ei ollut estetty
Todistelun perusteella käräjäoikeus katsoi, että molemmissa työsuojelutarkastuksissa 2017 ja 2022 oli kiinnitetty huomioita siihen, että koneen vaara-alueelle pääsyä ei ollut estetty. Todistelun perusteella yhtiö oli vuoden 2017 tarkastuksen jälkeen tehnyt toimenpiteitä koneen turvallisuuden parantamiseksi, mutta tehokkaat toimet oli kuitenkin tehty vasta vuonna 2022 tapahtuneen työtapaturman ja sitä seuranneen työsuojelutarkastuksen jälkeen. Kun puutteet oli tuotu ilmi jo vuonna 2017, ei kyse voinut käräjäoikeuden mukaan myöskään olla ennalta-arvaamattomasta tilanteesta.
Käräjäoikeus katsoi, että työntekijän omankin kertoman perusteella tämä ei tilanteessa ollut noudattanut annettua ohjeistusta, koska oli halunnut helpottanut omaa työtään. Ohjeistuksen mukaan koneen vaara-alueen lähelle ei saa mennä koneen ollessa käynnissä. Samankaltaisesti oli toiminut myös osa muista työntekijöistä. Käräjäoikeuden näkemyksen mukaan mahdollisuus siihen, ettei annettua ohjeistusta noudateta, on yksi peruste sille, miksi työturvallisuuslaissa ja asetuksessa on ensisijaisena keinona vaara-alueelle pääsyn estäminen.
Yhteisösakon osalta käräjäoikeus katsoi, että puutteet koneen turvallisuudessa olivat tulleet yhtiön ylimmän johdon tietoon aikaisemman tapaturman yhteydessä. Puutteita ei kuitenkaan ollut poistettu työturvallisuuslain näkökulmasta riittävällä tavalla ja tämä oli johtanut työtapaturmaan. Yhtiön toiminnassa ei siten ole noudatettu vaadittavaa huolellisuutta ja varovaisuutta rikoksen ehkäisemiseksi.
Koneiden suojaaminen on ensisijainen keino
”Käräjäoikeus tekee tärkeän noston tuomiossaan, kun se huomioi, että työssä käytettävien koneiden ja laitteiden suojaaminen on lainsäädännössä asetettu ensisijaiseksi toimeksi. Näin työntekijöitä voidaan suojata myös silloin, kun he toimivat epähuomiossa tai muutoin ohjeiden vastaisesti”, toteaa Lounais-Suomen aluehallintoviraston työsuojelun vastuualueen juristi Matti Suontausta.
Varsinais-Suomen käräjäoikeuden tuomio 12.5.2025, ratkaisunumero 1029 9942, asiassa R 761/2024/2261. Tuomio ei ole lainvoimainen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juristi Matti Suontausta
p. 0295 018 152, etunimi.sukunimi@avi.fi
Työsuojelun vastuualue, Lounais-Suomen aluehallintovirasto
Työsuojeluhallinto
Työsuojelu − tervettä työtä!
Työsuojeluviranomaisena huolehdimme siitä, että työ Suomessa on terveellistä, turvallista ja reilua. Valvomme työn tekemistä työpaikoilla. Annamme myös ohjausta ja neuvontaa sekä kannustamme työpaikkoja omaehtoiseen, ennaltaehkäisevään työsuojelutyöhön.
Työsuojeluhallinnon verkkopalvelu Tyosuojelu.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket
Finlandsmodellen för hobbyverksamhet och Finland i rörelse programmet får totalt 16 miljoner euro statsunderstöd13.5.2025 07:30:00 EEST | Pressmeddelande
Regionförvaltningsverken har nyligen beviljat 16 miljoner euro i statsunderstöd för Finlandsmodellen för hobbyverksamhet och programmet Finland i rörelse. Avsikten med understödet är att ge alla barn och unga i grundskoleåldern möjlighet att ha en trevlig och gratis hobby i samband med skoldagen samt med en väg till föreningsverksamhet genom hobbyer.
Harrastamisen Suomen mallille ja Suomi liikkeelle -ohjelmalle yhteensä 16 miljoonaa euroa valtionavustusta13.5.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Aluehallintovirastot ovat myöntäneet Harrastamisen Suomen mallille ja Suomi liikkeelle -ohjelmalle tuoreeltaan yhteensä 16 miljoonaa euroa valtionavustusta. Avustuksilla mahdollistetaan peruskouluikäisten lasten ja nuorten ilmainen harrastaminen sekä polku harrastuksista seuratoimintaan.
Pirkanmaan hyvinvointialueen lastensuojelun päätöksenteossa puutteita12.5.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintoviraston kantelupäätöksen mukaan Pirkanmaan hyvinvointialueen lastensuojelun avohuollon päätöksentekomenettely ei ole toteutunut kaikilta osin lainmukaisesti. Seitsemässä eri kantelussa vuonna 2024 kerrottiin sosiaalityöntekijän perustelleen lainvastaista menettelyään hyvinvointialueen säästötoimenpiteillä.
Brister i beslutsfattandet inom barnskyddet i Birkalands välfärdsområde12.5.2025 14:00:00 EEST | Pressmeddelande
Enligt ett klagomålsbeslut av Regionförvaltningsverket i Västra och Inre Finland har beslutsfattandet inom barnskyddets öppenvård i Birkalands välfärdsområde inte till alla delar varit lagenligt. I sju olika klagomål år 2024 fördes det fram att socialarbetaren hade motiverat sitt lagstridiga förfarande med välfärdsområdets sparåtgärder.
Ajojärjestelijälle ja kuljettajalle sakkoja ajopiirturin käyttöön ja ajo- ja lepoaikoihin liittyvistä rikkomuksista12.5.2025 11:11:11 EEST | Tiedote
Työsuojeluviranomainen havaitsi työsuojelutarkastuksella maaliskuussa 2023, että satakuntalaisen kuljetusyrityksen kuljettajien ajopiirturikorttien käytössä oli epäselvyyksiä. Yrityksen kuljettaja oli ajanut toisen kuljettajan kuljettajakortilla ilmeisesti peitelläkseen mahdollisia ajo- ja lepoaikasäännöksiä. Työnantaja ei toimittanut työsuojelutarkastajalle pyydettyjä ajo- ja lepoaikatietoja, ja kun tiedot viimein saatiin, havaittiin niissä lukuisia rikkomuksia. Asiaa käsiteltiin lopulta Satakunnan käräjäoikeudessa, joka tuomitsi yhtiön ajojärjestelijän ja rikkomuksia tehneen kuljettajan sakkorangaistukseen. Epäilyt kiistänyt ajojärjestelijä tuomittiin 30 päiväsakkoon, kun taas kuljettaja tunnisti rikkomukset ja hänen rangaistuksensa oli 15 päiväsakkoa. Käräjäoikeus antoi tuomionsa 9.5.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme