SDP

SDP:n Niina Malm: Keskuskauppakamarin tehtäviä siirrettävä viranomaisille

Jaa

Eduskunnassa keskustellaan tänään Keskuskauppakamarista. Viime vuosina tämä perinteikäs yhdistys on muuttunut ajatuspajaksi, joka avoimesti ajaa poliittista agendaa, vaikka sen ei pitäisi olla mihinkään puolueeseen sitoutunut.

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

Keskuskauppakamarin toimintaa säätelee kauppakamarilaki, ja sillä on lakisääteisiä tehtäviä yhteiskunnassa. Nyt on kuitenkin herännyt kysymys: Miten tällainen toimija, joka hoitaa julkisia tehtäviä, voi samaan aikaan toimia politiikassa?

- SDP:n mielestä tämä tilanne ei ole hyväksyttävä. Siksi olemme päättäneet esittää selkeän ratkaisun. Olemme tehneet lakialoitteen, joka selkiyttää Keskuskauppakamarin asemaa Suomessa. Esitämme, että kaikki sen lakisääteiset tehtävät siirretään viranomaisille, kuten ministeriöille, kertoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.

- Tämän muutoksen jälkeen Keskuskauppakamari voi keskittyä lobbaamiseen, ja yritykset sekä kansalaiset voivat luottaa siihen, että heidän lakisääteisiä tehtäviään hoitavat jatkossa viranomaiset ilman puoluepoliittista sanomaa, päättää Malm.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP

SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Toivotan Purralle tahdonlujuutta, nyt kun sitä viimein on työelämäasioissa löytynyt30.6.2025 17:54:07 EEST | Tiedote

SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar toteaa, että perussuomalaisten puheenjohtaja Purra on puoluetovereineen tekemässä aikamoista takinkäännön ilmaveiviä työelämäpuheissaan, mutta hyvä niin. Aiemmin ”henkisesti veltostuneet” suomalaiset kaipasivat Purran mielestä vähemmän paapomista ja puolueen ministeri puhui ammattiyhdistysliikkeestä ”ay-mafiana”.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye