Tutkijat kehittävät uutta menetelmää kestävään maatalouteen lähes 3 miljoonan euron EU-rahoitteisessa hankkeessa
Kansainvälisessä projektissa tutkijat valmistelevat uraauurtavaa reaaliaikaista kenttäkuvantamista, jonka avulla voidaan tarkkailla, miten viljelykasvit reagoivat lannoitteisiin. Tavoitteena on luoda kestävään maatalouteen merkittäviä parannuksia Euroopassa ja globaalisti.

Turun yliopisto on mukana Suomen biokuvantamisen tutkimusinfrastruktuuri Euro-BioImagingin johtamassa projektissa, jolle Euroopan komissio on myöntänyt 2 999 500 euron Horisontti Eurooppa -rahoituksen. Turun yliopiston osuus rahoituksesta on 336 000 euroa.
– Globaalin ruoankysynnän jatkaessa kasvuaan tarvitaan kipeästi kestäviä viljelymenetelmiä, jotka optimoivat resurssien käytön ja minimoivat ympäristövaikutukset. Typpeä sisältävien lannoitteiden perinteiset käyttömenetelmät johtavat usein lannoitteiden liialliseen annosteluun. Tämän seurauksena ympäristöön leviää typpeä, mikä aiheuttaa ympäristöhaittoja ja taloudellisia tappioita, kertoo projektia koordinoiva Rafael Diaz Euro-BioImagingista.
Tutkijoiden mukaan nykyiset teknologiat eivät ole tarpeeksi tarkkoja, jotta niiden avulla voitaisiin säädellä lannoitteen käyttöä tehokkaasti. Tutkimuskonsortio vastaa tähän haasteeseen kehittämällä kannettavan, multimodaalisen kuvantamisjärjestelmän, joka yhdistää positroniemissiotomografian (PET) ja multifotoniendoskopian (ME).
– Tämä innovatiivinen teknologia mahdollistaa reaaliaikaisen, kentällä tehtävän analyysin kasvien aineenvaihdunnallisista prosesseista solutasolla. Menetelmämme avulla on mahdollista tarkkailla, miten viljelykasvit reagoivat typpeä sisältäviin lannoitteisiin, ja myös muihin lannoitteisiin. Tämän tavoitteen saavuttamiseksi kehitämme ja validoimme Turun yliopistossa professori Anu Airaksisen laboratoriossa uusia PET-merkkiaineita, sanoo Turun yliopiston osuutta hankkeessa johtava dosentti, akatemiatutkija Alex Dickens.
Tutkijat kehittävät menetelmää, jolla voidaan mitata viljelykasvien aineenvaihduntaprosesseja sadan mikrometrin tarkkuudella. Sen avulla on mahdollista tarkastella myös kasvien toiminnallisia mekanismeja solutasolla.
Lannoitteiden optimoinnin menetelmä mahdollistaa seuraamalla kasvien signaalireittejä, jotka aktivoituvat pian lannoitteen käytön jälkeen. Menetelmän avulla on mahdollista mukauttaa typpilannoitteiden annostusta kasvien tarpeiden mukaiseksi.
– Odotamme tämän lähestymistavan vähentävän epäasianmukaisesta lannoitteiden käytöstä aiheutuvia ekologisia ja taloudellisia tappioita ja edistävän kestäviä viljelykäytäntöjä, Dickens sanoo.
Tutkimuskonsortioon kuuluvat Euro-BioImagingin ja Turun yliopiston lisäksi Maastrichtin yliopisto, Teramon yliopisto, Ranskan kansallinen tieteellinen tutkimuskeskus Centre National de la Recherche Scientifique, Itävallan visuaalisen laskennan tutkimuskeskus VRVis sekä yritykset BF Educational ja Lightcore Technologies.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Rafael DiazprojektikoordinaattoriEuro-BioImaging
Puh:+358 40 189 1202rafael.diaz@eurobioimaging.euAlex Dickensdosentti, akatemiatutkijaTurun yliopisto
Puh:+358 40 0285575alex.dickens@utu.fiwww.utu.fi/en/people/alex-dickensLinkit
Turun yliopisto on 25 000 opiskelijan ja työntekijän innostava ja kansainvälinen akateeminen yhteisö. Rakennamme kestävää tulevaisuutta monitieteisellä tutkimuksella, koulutuksella ja yhteistyöllä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun yliopisto
Väitös: Mitä tasa-arvoisempi maa, sitä harvemmat naiset suuntaavat luonnon- ja insinööritieteisiin13.6.2025 12:57:52 EEST | Tiedote
Tasa-arvoisemmissa maissa tytöt karttavat luonnon- ja insinööritieteiden aloja vahvemmin kuin tytöt heikomman tasa-arvon maissa, osoittaa M.A. Marco Balducci Turun yliopistoon tekemässään väitöstutkimuksessa. Balducci arvioikin, että tasa-arvoisemmissa maissa yksilön omat taipumukset vaikuttavat jopa voimakkaammin koulutusvalintoihin kuin vähemmän tasa-arvoisissa maissa.
Miten opettajat jaksavat koulujen muuttuessa? Uusi tutkimushanke kehittää ratkaisuja opettajien työhyvinvoinnin parantamiseksi13.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Monitieteistä OPEMO-hanketta toteuttavat yhteistyössä Turun yliopiston kasvatustieteiden laitos ja Sote-akatemia. Keskeinen yhteistyökumppani on Salon kaupunki.
Tutkijat löysivät uuden puolustuskeinon malariaa vastaan – keltaisuus toimii elimistön luonnollisena suojamekanismina13.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Turun yliopiston biotiedekeskuksen tutkijat ovat olleet mukana merkittävässä kansainvälisessä tutkimuksessa, joka paljasti keltaisuuden uudenlaisen roolin elimistön luonnollisena puolustuskeinona malariaa vastaan.
Tekoälymallit osoittautuivat lupaaviksi monimutkaisten rikosteknisten todisteiden arvioinnissa12.6.2025 13:25:52 EEST | Tiedote
Alakohtaisella erikoistiedolla täydennetyt kielimallit arvioivat kriittisesti rikosteknisten asiantuntijoiden lausuntoja.
Verenohennuslääkkeiden käytöstä ei ole merkittävää hyötyä henkilölle, jolla on tahdistimella todettu oireeton eteisvärinä12.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Tuore Turun yliopistossa tehty tutkimus osoittaa, että verenohennuslääkkeiden käytöstä on vain marginaalista terveyshyötyä henkilölle, jolla on tahdistimen tai muun laitteen havaitsema oireeton eteisvärinä. Tulokset kyseenalaistavat rutiinihoidon hyötyjä ja korostavat yksilöllisten hoitopäätösten merkitystä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme