Finlandia-talon seinään ilmestyivät valtavat Orpon ja Trumpin naamat – “Harvojen etu asetetaan luonnon ja kansalaisten hyvinvoinnin edelle”.
Greenpeacen aktivistit heijastivat sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Finlandia-talon seinään jättikokoiset Donald Trumpin, Elon Muskin ja Petteri Orpon päiden kuvat. Projisointi kritisoi Trumpin hallinnon hyökkäystä kansalaisyhteiskuntaa ja sananvapautta kohtaan sekä Suomen hallituksen tiedevastaisuutta ja toimettomuutta luonnonsuojelun sekä ilmastotekojen saralla.

“Näemme maailmalla huolestuttavaa kehitystä, jossa demokratiaa, sananvapautta ja luontoa vastaan hyökätään ennennäkemättömällä voimalla. Maailman rikkaimpiin kuuluvat yritysjohtajat ja Yhdysvaltojen hallinto romuttavat rakenteita, joka turvaavat ihmisoikeuksia ja luontoa. Samaan aikaan kotimaan päättäjiltä nähdään petettyjä ympäristölupauksia ja täysin tutkimustiedon vastaista politiikkaa”, Greenpeacen maajohtaja Touko Sipiläinen sanoo.
Aktivistit projisoivat Finlandia-talon seinään Trumpin ja Muskin kuvien yhteydessä viestejä joissa luki “Demokratia, sananvapaus ja luonto tuhotaan, jos emme puolusta niitä. Nyt v**** riittää. Ole aktivisti. Liity vastarintaan.”
Petteri Orpon kuvan yhteydessä oleva viesti kritisoi Orpon puheiden ja tekojen välistä ristiriitaa. Orpon hallitus hyväksyi maaliskuussa vanhojen metsien kansalliset suojelukriteerit, joita tiedeyhteisö on laajalti pitänyt puutteellisina ja jopa luontokadon torjunnan vastaisina. Hallitus on myös jättänyt tekemättä päätökset lisätoimista, joilla vastataan maankäyttösektorin hiilinielujen romahdukseen. Suomen ilmastolakiin kirjattu hiilineutraaliustavoite 2035 ei voi käytännössä toteutua, mikäli hiilinieluja ei korjata.
“Ympäristöliikettä tarvitaan nyt enemmän kuin koskaan, kun päättäjät sivuuttavat tutkitun tiedon ja kansalaisten vaatimukset. Petteri Orpo ei ole Donald Trump, mutta jatkuva tieteellisen tiedon ja ympäristökriisien sivuuttaminen vievät Suomeakin kohti yhteiskuntaa, jossa harvojen etu asetetaan luonnon ja kansalaisten hyvinvoinnin edelle. Miten voimme yhteiskuntana perustella valtavat leikkaukset, kun saastuttajille jaetaan samaan aikaan ympäristölle haitallisia tukia satoja miljoonia?”, Touko Sipiläinen kommentoi.
Projisointi on osa Greenpeacen kansainvälistä Time To Resist -kampanjaa, jossa halutaan kiinnittää huomiota yritysmaailman ja politiikan vallankäyttäjien luontovihamielisiin ja kansalaisoikeuksia kaventaviin tekoihin. Greenpeace tuomittiin maaliskuussa Yhdysvalloissa mittaviin korvauksiin energiayhtiö Energy Transferille. Kyseessä on niin sanottu strategiseen vaientamiseen pyrkivä oikeuskanne (SLAPP), jossa yritys pyrkii oikeusjärjestelmän kautta vaientamaan kriittiset äänet. Energy Transfer on vaatinut Greenpeacelta jopa satojen miljoonien korvauksia Dakota Access Pipeline -kaasuputkea vastustaneista mielenosoituksista, joita Greenpeace ei tosiasiassa ole järjestänyt.
Energy Transferin toimitusjohtaja Kelcy Warren on tunnettu Donald Trumpin tukijana ja ilmastoliikkeen kovaäänisenä vastustajana. Greenpeace on nostanut Euroopassa vastakanteen Energy Transferia vastaan EU:n SLAPP-oikeudenkäynneiltä suojaavan direktiivin pohjalta. Sen käsittely alkaa heinäkuussa Amsterdamissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Touko SipiläinenGreenpeacen Suomen maajohtaja
- Greenpeacen toiminta
- ilmasto ja ilmastopolitiikka
- metsät ja metsäpolitiikka
Juuso JanhunenTiedottaja
Puh:040 482 55 41juuso.janhunen@greenpeace.orgKuvat



Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Greenpeace
Pommit upottivat Greenpeacen lippulaivan 40 vuotta sitten – Hyökkäykset aktivismia vastaan jatkuvat yhä9.7.2025 15:39:37 EEST | Tiedote
Neljäkymmentä vuotta sitten Ranskan tiedustelupalvelu upotti Greenpeacen aluksen Aucklandin satamassa tappaen valokuvaaja Fernando Pereiran. Pommi-isku herätti maailmanlaajuisen raivon ja vahvisti ympäristöliikettä. Taistelu oikeudenmukaisuuden ja luonnon puolesta jatkuu edelleen.
Uusi EU-direktiivi ensimmäistä kertaa koetuksella – Greenpeace kohtaa fossiilijätin tänään oikeudessa Alankomaissa2.7.2025 12:08:11 EEST | Tiedote
Greenpeace International kohtaa yhdysvaltalaisen Energy Transfer -energiayhtiön tänään Alankomaiden tuomioistuimessa. Ympäristöjärjestö vaatii miljardiyhtiöltä korvauksia toistuvista ja perusteettomista syytöksistä vedoten ensimmäisenä EU:n uuteen anti-SLAPP-direktiiviin, jonka tarkoitus on suojella kansalaisyhteiskunnan sananvapautta suuryritysten väärinkäytöksiltä.
Helsingin aseman kellotornissa kehotetaan vastarintaan11.6.2025 08:28:41 EEST | Tiedote
Varhain keskiviikkoaamuna Greenpeace Nordenin aktivistit nousivat Helsingin rautatieaseman kellotorniin ja levittivät yhdeksän metriä korkean banderollin. Banderollin teksti Time to resist kehottaa vastarintaan nyt, kun kansalaisyhteiskuntaa ollaan perinteisissä demokratioissa laittamassa ahtaalle. Viesti on osa maailmanlaajuista Time to Resist -kampanjaa, joka Suomessa kulkee nimellä Nyt v**** riittää. Kampanja kritisoi hyökkäyksiä aktivismia vastaan muun muassa Yhdysvalloissa ja Romaniassa sekä Suomen hallituksen tiedevastaisuutta, joka juuri nyt näkyy luonnonmetsien hakkuina.
Aktivismia ja kansalaisvaikuttamista juhlivan Nousu -festivaalin ohjelma nyt julki – mukana Venäjän nykytilaa avaava aktivisti Filipp Shchelkanov, kunnallisvaalien ääniharavan Alma Tuuvan meemiworkshop sekä somevaikuttaja Jenni Rotonen ja hyperpop-artisti Knife Girl10.6.2025 07:10:00 EEST | Tiedote
Ensimmäistä kertaa tänä vuonna järjestettävä Nousu-festivaali tuo Helsingin Ääniwalliin lauantaina 14.6. aktivismin, vaikuttamisen ja yhteiskunnallisen muutoksen tekijöitä. Yleisölle ilmaisen tapahtuman päiväohjelmassa on mm. Venäläisen aktivistin Filipp Shchelkanovin kokemuksia maan hallinnon koventuneista otteista, kunnallisvaaleissa äänisaaliillaan kohauttaneen Alma Tuuvan meemiworkshop ja kansalaisvaikuttamisen eri muotoja ympäristöoikeudenkäynneistä podcasteihin. Iltaohjelmassa nähdään mm. Hyperpop-artisti Knife Girli, lofi-dancepoppari Ty Roxy ja London Zoo-kollektiivin DJ:t. Koko ohjelmiston voi katsoa festivaalin ohjelmasivuilta.
Romaniassa valtion kaasuyhtiö vaatii Greenpeacen toiminnan lakkauttamista9.6.2025 12:33:47 EEST | Tiedote
Greenpeace tuomitsee Romanian valtion omistaman energiayhtiö Romgazin kanteen Greenpeace Romanian lakkauttamiseksi. Greenpeace Romanialla on lähes kahden vuosikymmenen historia rauhanomaisesta ja laillisesta ympäristöaktivismista. Kanteen ensimmäinen oikeuskäsittely on keskiviikkona 11. kesäkuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme