Tampereen yliopistossa etsitään ratkaisuja tasapainoisempaan asiantuntijatyöhön
Digitaalinen murros luo sekä uusia haasteita että merkittäviä mahdollisuuksia asiantuntijatyölle. Digitalisaatio ja tekoäly voidaan nähdä keinoina parantaa työelämän laatua ja tehostaa työn tekemisen tapoja. Hallitsemattomasti toteutettuna murros voi kuitenkin luoda paineistettua muutostarvetta, aiheuttaa stressiä ja vähentää työn mielekkyyttä. Tämä vaikuttaa lopulta negatiivisesti asiantuntijoiden luovuuteen ja hyvinvointiin. Tampereen yliopiston johtamisen ja talouden tiedekunnan tutkimushankkeessa pyritään vahvistamaan tuottavuuden, luovuuden ja hyvinvoinnin tasapainoa tietointensiivisessä asiantuntijatyössä.

Business Finland on myöntänyt rahoituksen kaksi- ja puolivuotiselle tutkimushankkeelle. Tampereen ylipisto toteuttaa yhdessä Turun yliopiston kauppakorkeakoulun ja lukuisten asiantuntijayritysten kanssa LuovAmbi -hankkeen (Kohti tehokkuuden, uudistumisen ja hyvinvoinnin tasapainoa – uusia käytäntöjä asiantuntijatyöhön). Hankkeen lähtökohdaksi on otettu asiantuntijatyön moninaiset tavoitteet: samaan aikaan tulisi sekä toimia tuottavasti nykyisiä vahvuuksia hyödyntäen että kehittää osaamista ja luoda uutta.
– Oletuksena on, että tämä ambideksteriteetti eli molempikätisyys mahdollistaa parhaimmillaan asiantuntijaorganisaatioiden aikaansaavuuden ja tuottavuuden myös tulevaisuudessa. Pyrimme hankkeessa löytämään toimintamalleja, joiden avulla asiantuntijatyössä ja -organisaatioissa pystytään edistämään ja ylläpitämään uudistumisen, tehokkuuden ja hyvinvoinnin välistä tasapainoa, kertoo hanketta johtava yrityksen johtamisen professori Kalle Pajunen Tampereen yliopistosta.
Keskeisenä osana käytäntöjen tunnistamista hankkeessa tarkastellaan, miten eettisyys ja arvot ilmenevät digitalisaatiomurroksen kohteena olevassa asiantuntijatyössä, ja millaiset johtamisen ja suorituksen mittaamisen menetelmät tukevat tehokkuuden ja uudistumisen sekä hyvinvoinnin tasapainoa. Hankkeessa tutkitaan ja kehitetään myös digitaalisuuteen liittyviä työkäytäntöjä ja tekoälyavusteisia työprosesseja.
Hankkeen kokonaisbudjetti on lähes miljoona euroa, ja se jatkuu vuoteen 2028 saakka.
Mukana on kymmenen kasvu- ja kehityshakuista yritystä: Danske Bank, Digia, DIMECC, Howspace, Humap Consultation, Innofactor Platforms, Innovation Home, Vincit, Visma Aquila ja Workspace. Hankkeessa kerätään merkittävä aineisto asiantuntijatyön tasapainoa tukevista ja haastavista tekijöistä. Tuloksia hyödynnetään yritysten kanssa, ja laaditaan julkisia ohjeita ja työkaluja asiantuntijatyön kehittämiseen.
– Uskomme, että hybridiaikana kokonaisuudessa on jotain sellaista, josta emme vielä tiedä – ja tätä haluamme tutkimushankkeessa mukanaololla selvittää. Tulevaisuuden rakenteilla ja johtamiskäytännöillä on organisaatiomme kilpailukyvyn kannalta suuri merkitys, linjaa hankkeeseen osallistuvan ohjelmisto- ja palveluyrityksen Visma Aquilan HR-johtaja Heini Tuomola.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Johtamisen ja talouden tiedekunta, Tampereen yliopisto
Professori Kalle Pajunen, kalle.pajunen@tuni.fi, 050 318 2206
Turun kauppakorkeakoulun Porin yksikkö
Professori Kirsi-Mari Kallio, kirsi-mari.kallio@utu.fi, 050 520 0772
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Tampereen yliopistosta valmistuu yli 4 400 tutkinto-opiskelijaa11.12.2025 11:10:00 EET | Tiedote
Tampereen yliopistosta valmistuu tänä vuonna reilusti yli 4000 tutkinto-opiskelijaa. Määrä kasvoi viime vuoteen nähden noin kahdellasadalla. 51 prosenttia valmistuneista suoritti ylemmän korkeakoulututkinnon, eli arkkitehdin, diplomi-insinöörin, lääketieteen lisensiaatin tai maisterin tutkinnon.
Tutkijat seurasivat vuoden yläkoulun valmistavaa opetusta: Vasta maahan muuttaneiden kielitaito kehittyy odotusten mukaisesti, mutta tavoite on liian matala11.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Tutkimus selvitti ensimmäistä kertaa laajasti valmistavaa opetusta suomalaisissa yläkouluissa. Vuoden seuranta paljastaa, että useimmat oppilaat saavuttavat vuoden aikana valmistavalle opetukselle asetetut tavoitteet: lähes yhdeksän kymmenestä ylitti luetun ymmärtämisen tavoitetason, kuullun ymmärtämisessä tavoitetason ylitti neljä viidestä. Kirjoittaminen kehittyi muita taitoja hitaammin. Tavoitetaso ei kuitenkaan välttämättä riitä yläkoulussa pärjäämiseen.
Perla teko -palkinto väkivaltaa koskevalle tutkimukselle, koulutukselle ja vaikuttamistyölle10.12.2025 13:09:13 EET | Tiedote
Lapsuuden, nuoruuden ja perheen tutkimuskeskus (Perla) myönsi vuosittaisen Perla teko -palkinnon vaikuttavasta työstä lapsuuden, nuoruuden ja perheen alueella. Vuonna 2025 palkinnon teemana oli ajankohtainen ilmiö tai teema. Palkinto myönnettiin Tampereen yliopiston sosiaalipolitiikan professori Marita Hussolle väkivaltaa koskevasta tutkimuksesta, koulutuksesta ja vaikuttamistyöstä.
Teollisen myynnin hanke juhlistaa yritysyhteistyötä – koulutus jo hyvässä vauhdissa10.12.2025 12:26:39 EET | Tiedote
Tampereen yliopisto alkoi tänä vuonna kouluttaa diplomi-insinöörejä myyntiosaajiksi. Investointituotteiden ja teknologiapalveluiden koulutus- ja tutkimuskokonaisuus käynnistyi työelämäprofessuurilla.
Tekoälyagentit ratkomaan talotekniikan tuottavuuden haasteita9.12.2025 11:13:11 EET | Tiedote
Business Finland on myöntänyt Co-Innovation rahoituksen projektille, jonka tavoitteena on ratkaista talotekniikka-alan tuottavuusongelmia ja kasvattaa konsortion yritysten kansainvälistä liiketoimintaa. Projektin kokonaisbudjetti on 20 miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme