Työikäisten naisten terveys vaikuttaa yksilön ja yhteiskunnan hyvinvointiin
Naisten terveydestä ja sen vaikutuksista tarvitaan enemmän tietoa, tutkimusta ja keskustelua. Kyse ei ole ainoastaan yksilön omasta hyvinvoinnista, vaan myös laajemmin urapolkuihin, työelämään ja tätä kautta koko kansantalouteen liittyvistä teemoista.

Naisten terveyden tutkimus- ja innovaatiokenttä on aliedustettu, vaikka naiset edustavat yli puolta maailman väestöstä. Naiset elävät miehiä pidempään, mutta tutkimusten mukaan he viettävät 25 prosenttia enemmän aikaa sairaina. Tällä hetkellä vain yksi prosentti terveydenhuollon tutkimus- ja innovaatiorahoituksesta kohdistuu naisille ominaisten sairauksien tutkimukseen, ellei syöpätauteja oteta huomioon.
Naisten terveyden alueelle tarvitaan lisää innovaatioita kattamaan koko naisen elinkaari, aina kuukautisista ja ehkäisystä vaihdevuosiin asti, ja sen yli.
“Uusia hoitoja ja ratkaisuja tarvitaan erityisesti alueilla, joilla on suuri lääketieteellisen hoidon tarve. Bayerilla olemme hiljattain investoineet uuden vaihdevuosien hoitoon liittyvän lääkkeen kehittämiseen. Tällaiset tutkimukset ovat tärkeitä, jotta voimme tarjota naisille parempia hoitovaihtoehtoja ja parantaa heidän elämänlaatuaan”, kertoo Bayerin Turun tuotekehitysjohtaja Manja Ahola.
Monet sairaudet näyttäytyvät naisilla eri tavoin kuin miehillä. Naisten oireita myös helposti vähätellään, niitä ei oteta tosissaan eikä välttämättä hoideta. Naisen eri elämänvaiheiden terveydenhoitoon liittyvistä asioista tulisi puhua avoimemmin myös työpaikoilla ja työterveyshuollossa. Oikealla hoidolla taataan se, että naiset tekevät töitä terveempinä ja pidempään.
”Naiset ovat yksilöitä, joten myös hoidon tarpeet ovat moninaiset. Naisten terveyteen panostaminen on yhteiskunnallisesti merkittävä asia. Esimerkiksi vaihdevuosi-ikäiset naiset ovat usein parhaassa työiässä, ja oireiden hoitamatta jättäminen näkyy suoraan työn tuottavuudessa”, Ahola jatkaa.
Bayer on sitoutunut naisten terveyden edistämiseen
Bayerilla on yli 100 vuoden kokemus naisten terveyden edistämisestä, ja Suomen organisaatiolla on siinä keskeinen rooli maailmanlaajuisesti. Bayerin Turussa valmistamia kierukoita viedään vuosittain yli miljardin euron arvosta yli 130 maahan. Viime vuosina yhtiö on investoinut 250 miljoonaa euroa uuden tuotantolaitoksen rakentamiseen ja nykyisen uudistamiseen.
Naisten perus- ja ihmisoikeuksien toteutumisessa on puutteita erityisesti kehittyvissä maissa. Eri puolilla maailmaa elää YK:n arvioiden mukaan yli 200 miljoonaa hedelmällisessä iässä olevaa naista vailla nykyaikaisia ehkäisykeinoja. Nämä naiset haluaisivat käyttää ehkäisytuotteita, mutta heillä ei ole siihen mahdollisuutta.
“Jokainen nainen ja tyttö ansaitsee mahdollisuuden vaikuttaa oman elämänsä suuntaan ja valita ajankohdan, jolloin on oikea hetki tulla äidiksi. Tästä syystä olemme Bayerilla sitoutuneet selkeään tavoitteeseen: haluamme taata 100 miljoonalle naiselle pääsyn nykyaikaisen ehkäisyn piiriin matalan ja keskitulotason maissa vuoteen 2030 mennessä. Vuonna 2024 saavutimme puolivälin eli 51 miljoonaa naista”, sanoo Tomi Penttilä, Turun tuotantolaitoksen johtaja.
Suomeen ainutlaatuinen verkosto naisten terveyttä edistämään
Naisten terveys on nopeasti kasvava globaali markkina-alue. Suomessa on aloittanut toimintansa Women’s Health Hub Finland, joka yhdistää yksityisen ja julkisen sektorin toimijat vastaamaan naisten terveyteen liittyvän tutkimuksen ja tuotekehityksen tarpeisiin. Verkosto avaa suomalaisille yrityksille uusia markkinoita, tuo Suomeen kansainvälisiä investointeja sekä luo työpaikkoja ja tutkimusta.
Bayer on mukana Women’s Health Hubin toiminnassa.
“Naisten terveyden edistäminen myös osana tätä verkostoa on meille luontevaa. Bayer on tehnyt merkittäviä investointeja Suomeen, koska täällä on tieteen ja teknologian huippuosaamista, terveysalan innovaatioita ja ainutlaatuiset datavarannot, joita pystymme hyödyntämään tutkimuksessa, lääkekehityksessä ja tuotannossa. Toimiva innovaatioekosysteemi vahvistaa Suomen kilpailukykyä ja houkuttelevuutta”, Penttilä toteaa.
--
Lisätietoa Women’s Health Hub Finlandin lanseerauksesta: https://businessturku.fi/suomi-matkalla-kansainvaliseksi-karkimaaksi-naisten-terveydessa/
Kattava asiantuntijapuheenvuorojen ja keskustelujen kokonaisuus naisten terveydestä nähtiin 6.3.2025 Naistenpäivän etkot -tilaisuudessa Tiedekulmassa. Pääset katsomaan tallenteen tilaisuudesta tästä: https://youtu.be/eog96oHJkyo?si=t_3Alr_LIw4ju4_M
Yhteyshenkilöt
Aino Försti-Smithviestintäjohtaja, Bayer Suomi
Puh:040 687 9995aino.forsti-smith@bayer.comBayer
Bayer-konserni
Kansainvälisen Bayer-konsernin ydinosaaminen on Life Science -alalla terveydenhoidon ja ravitsemuksen parissa. Yrityksen tuotteet ja palvelut on suunniteltu ihmisiä ja maapalloa hyödyttäviksi tarttumalla kasvavan ja ikääntyvän väestön tuomiin suuriin haasteisiin. Bayer on sitoutunut edistämään kestävää kehitystä ja haluaa vaikuttaa positiivisesti liiketoimintansa avulla. Samalla Bayer haluaa parantaa tuottavuuttaan ja tuoda lisäarvoa innovaatioiden ja kasvun kautta. Bayer tunnetaan luotettavana ja laadukkaana yrityksenä ympäri maailmaa. Vuonna 2024 konserni työllisti lähes 93 000 henkilöä ja sen liikevaihto oli 46,6 miljardia euroa. Tutkimuksen ja tuotekehityksen kustannukset olivat 6,2 miljardia euroa. Lisätietoja osoitteessa www.bayer.com
Bayer Suomessa
Tuotevalikoimassamme Suomessa ovat Bayerin reseptilääkkeet ja itsehoitovalmisteet sekä kasvinsuojeluaineet. Kansainvälinen toimintamme Suomessa keskittyy reseptilääkkeisiin: tutkimukseen ja tuotekehitykseen, tuotantoon ja Suomessa valmistettujen lääkkeiden vientiin yli 130 maahan. Suomesta johdetaan myös useita Bayerin kansainvälisiä kliinisiä tutkimuksia. Bayer työllistää Suomessa noin 1000 henkilöä. Lisätietoa osoitteessa www.bayer.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Bayer Suomi
Sydänlääke transtyretiinivälitteisen sydänamyloidoosin hoitoon sai myyntiluvan EU:ssa27.3.2025 13:24:14 EET | Tiedote
Euroopan komissio on myöntänyt myyntiluvan akoramidiisille (kauppanimi Beyonttra™) transtyretiinivälitteisen sydänamyloidoosin hoitoon(1). Hyväksyntä perustuu vaiheen III ATTRibute-CM-tutkimukseen(2).
Bayer jatkaa panostusta tutkimukseen: Yhteistyö alkaa FinnGenin kanssa4.12.2024 08:00:00 EET | Tiedote
Bayer aloittaa yhteistyön suomalaisen FinnGen-tutkimushankkeen kanssa, joka on yksi maailman suurimmista geenitutkimushankkeista. Yhteistyön tavoitteena on syventää ymmärrystä sairauksien geneettisestä taustasta sekä siitä, miten niihin voidaan kehittää uusia innovatiivisia ja vaikuttavia hoitoja.
Bayerin yhteisövero Suomeen kymmenessä vuodessa 1,3 miljardia euroa – vuoden 2023 osuus 121 miljoonaa euroa7.11.2024 07:10:00 EET | Tiedote
Bayer maksoi viime vuonna noin 121 miljoonaa euroa yhteisöveroa Suomeen, mikä tekee siitä edelleen yhden maamme suurimmista veronmaksajista. Yhtiö on jatkanut panostustaan terveysalan tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotyöhön ja investoinut Suomeen kymmenen viime vuoden aikana lähes miljardi euroa. Terveysala tulisi nostaa yhdeksi Suomen kasvun kärkipainopistealaksi, koska lähtökohdat sille ovat erinomaiset.
Bayerille Turun suurin aurinkovoimala – rakennus alkaa syksyllä4.9.2024 14:00:00 EEST | Tiedote
Bayerin ja Turku Energian pitkäaikainen yhteistyö tuo Turkuun uuden aurinkovoimalan, jonka myötä kaikki Bayerin Turun tuotantolaitoksen käyttämä sähkö on paikallisesti ja kotimaisesti tuotettua ja uusiutuvaa. Bayerille rakennetaan Turkuun aurinkovoimala, joka kattaa lähes 8000 aurinkopaneelia neljän hehtaarin alalla. Aurinkovoimalan rakennustyöt käynnistyvät syyskuussa, ja voimalan arvioidaan valmistuvan loppukesällä 2025.
Eylea®-valmisteen uusi 8 mg:n annosvahvuus hyväksytty EU-alueella30.1.2024 08:44:57 EET | Tiedote
Euroopan komissio on myöntänyt Euroopan unionin (EU) alueella myyntiluvan Eylea®-valmisteen (aflibersepti) 8 mg:n annosvahvuuden käyttöön kostean silmänpohjan ikärappeuman ja diabeettisen makulaturvotuksen hoidossa. Afliberseptin 8 mg:n annos on osoittautunut tehokkuudeltaan ja turvallisuudeltaan vastaavaksi kuin tavanomaisen käytännön mukainen hoito eli afliberseptin 2 mg:n annosvahvuus, ja 8 mg:n annos mahdollistaa injektioiden harvemman antovälin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme