Arkistot voi digitoida helposti, mutta moni kunta käyttää siihen turhaan useita henkilötyövuosia – ja jopa satoja tuhansia euroja

Jaa

Tekoälyyn pohjautuvan teknologian avulla aineistojen digitointi on helppoa ja tehokasta. Tekoälyn käyttö myös lisää monen työnkuvan mielekkyyttä, sanoo Wellbitin toimitusjohtaja Erkki-Jussi Welling.

Tekoälyn hyödyntäminen lisää myös työn mielekkyyttä, kun puuduttavimmat työtehtävät hoituvat tekoäly- ja robotiikkaratkaisuilla.
Tekoälyn hyödyntäminen lisää myös työn mielekkyyttä, kun puuduttavimmat työtehtävät hoituvat tekoäly- ja robotiikkaratkaisuilla.

Moni kunta käyttää arkistojen digitointiin paljon enemmän aikaa, vaivaa ja rahaa kuin olisi tarpeellista, kuvaa julkisen hallinnon ja yritysten toimintoja tehostavan Wellbitin Erkki-Jussi Welling.

”Tekoälyyn ja robotiikkaan pohjautuvalla teknologialla aineistot voidaan lukea sähköiseen muotoon erittäin helposti. Tekoäly poimii aineistosta kaikki tarvittavat metatiedot, ja halutessa mukaan saadaan myös tiedonohjaussuunnitelman mukainen luokittelutieto”, Welling sanoo

Tekoälyn hyödyntäminen lisää myös työn mielekkyyttä, kun puuduttavimmat työtehtävät hoituvat tekoäly- ja robotiikkaratkaisuilla, Welling kertoo alla oleva videolla.

Katso koko video, jolla Welling kertoo lisää siitä, miten arkistojen digitointi tehdään modernisti tekoälyn avulla.

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tietoa Wellbitistä

Taistelemme tehokkaamman työn puolesta

Wellbitin perustamisen jälkeen heinäkuussa 2019 palveluihimme on luottanut jo useita satoja organisaatioita. Asiakkaidemme joukossa laaja kirjo toimijoita aina pörssiyhtiöistä kaupunkeihin ja tilitoimistoihin sekä koulutuskuntayhtymistä valmistavan teollisuuden yrityksiin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Wellbit | WB Solutions Finland Oy

Kuntalehti: Enemmän ja paremmin - tekoäly terävöittää kuntia17.6.2025 16:06:02 EEST | Tiedote

Kuntalehti käsittelee kesäkuun 2025 numerossaan laajasti tekoälyn avaamia mahdollisuuksia Wellbitin toimitusjohtaja Erkki- Jussi Wellingin haastattelussa. "Meillä on valtava mahdollisuus säästää voimavaroja tilanteessa, jossa kunnat ovat suurten muutosten edessä lähivuosina. Tekoäly voi säästää satoja tuhansia euroja nopeuttamalla käsittelyä ja vähentämällä manuaalisen työn ja lupien tarvetta", Welling sanoo haastattelussa.

Wellbit auttoi Hankasalmea tehostamaan tekoälyllä4.6.2025 10:27:34 EEST | Tiedote

Hankasalmen noin 4500 asukkaan kunta Keski-Suomessa tehosti toimintojaan toteuttamalla oman sähköisen arkistointinsa Wellbitin Sähke2-sertifioidulla DocuWare-tiedonhallintajärjestelmällä. Samalla se automatisoi lukuisia kuntalaisille suunnattuja hakemus- ja ilmoitusprosesseja asuntohakemuksesta varhaiskasvatuksen ja koulujen tarpeiden kautta erilaisiin nuoriso-, kulttuuri ja liikunta-avustuksiin - yksityisteiden avustuksista, tonttien varauksista tai kuntalaispalautteen keruusta puhumattakaan. Kunnanjohtaja Matti Mäkinen kertoo oheisella videolla miksi he ovat tyytyväisiä Wellbitin tapaan työskennellä hankasalmelaisten kanssa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye