Keskuskauppakamari: SAK:n puheenjohtajan esittämä puolustusvero toteuttamiskelvoton jäänne menneisyydestä

Jaa

“Huoli lisääntyvien puolustusmenojen rahoittamisesta on perusteltu mutta keino täysin väärä. Suomella ei ole tarvetta korvamerkityn puolustusveron käyttöönottamiseen varallisuusveron tai muunkaan ylimääräisen veron muodossa”, toteaa Keskuskauppakamarin veroasiantuntija Tomi Viitala. 

Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Tomi Viitala. Kuva: Elmo Eklund / Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Tomi Viitala. Kuva: Elmo Eklund / Keskuskauppakamari

SAK:n puheenjohtajan Jarkko Elorannan ehdottamassa puolustusveromallissa yli 100 000 euron varallisuudesta perittäisiin 1-2 promillen varallisuusvero. Eloranta kuvaa mallia oikeudenmukaiseksi tavaksi kerätä lisäverotuottoja. 

Suomessa oli vuoteen 2006 asti käytössä varallisuusvero, joka kohdistui erityisesti kiinteistövarallisuuteen, arvopapereihin ja metsiin. Vero poistettiin, koska sitä ei pidetty oikeudenmukaisena ja sen tuotto oli vaatimaton. Silloinen valtiovarainministeri Antti Kalliomäki kuvaili veroa jäänteenä menneisyydestä.  

“Varallisuusvero oli aikoinaan kansan laajalti inhoama vero, jota ei pidetty oikeudenmukaisena varallisuuden arvostamisongelmien ja verosuunnittelumahdollisuuksien vuoksi. Vastaavaa veroa tuskin koettaisiin nytkään oikeudenmukaiseksi”, huomauttaa Viitala.

Viitalan mukaan ehdotettu varallisuusveron palauttaminen heikentäisi ennen kaikkea yrittämisen ja omistamisen kannusteita.

”Hallitus on juuri päättänyt päinvastaisista kasvua tukevista verouudistuksista. Tämä olisi täysin väärä ja ennakoimaton suunta Suomelle. Verotuksessa, jos jossain kaivataan ennakoitavuutta ja tämä esitys on kaikkea muuta”, sanoo Viitala. 

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Kauppakamarikysely: Yritysten suhdannenäkymät kirkastumassa – odotukset liikevaihdosta ja kannattavuudesta vahvistuneet alkuvuodesta23.5.2025 06:55:00 EEST | Tiedote

Kauppakamarien talouskysely osoittaa, että yritysten näkymät suhdanteen paranemisesta ovat jatkuneet. Vastaukset ovat myönteisempiä kuin alkuvuodesta, erityisesti odotukset liikevaihdon ja kannattavuuden kehityksestä ovat vahvistuneet selvästi. Melko vaatimaton suhdanne jatkuu toistaiseksi, mutta yritysten tilanne on kehittymässä asteittain parempaan, summaa Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.

Kesämökin huono kunto voi tuoda odottamattomia kustannuksia – varmista nämä ennen mökin ostoa19.5.2025 13:45:00 EEST | Tiedote

Kesämökkikauppa käy kuumimmillaan, mutta innostuksen lisäksi kaupanteossa kannattaa aina pitää järki mukana. Mökki voi sijaita täydelliseltä näyttävällä paikalla ja olla ihanan näköinen, mutta ennen kauppojen tekoa kannattaa varmistaa muutama seikka, ettei mökistä tulekin huomattavasti kauppahintaa kalliimpi, muistuttaa rakennusalalla toimiva Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja Kurt Westberg.

Kauppakamarikysely: Viidennes kaikista ja kolmannes teollisuusyrityksistä aikoo lisätä investointeja hallituksen riihipäätösten vauhdittamana – lisää kasvua edistäviä toimia toivotaan16.5.2025 06:55:00 EEST | Tiedote

Hallituksen kehysriihessä tekemät veropäätökset lisäävät suomalaisyritysten halua investointeihin kotimaassa. Viidennes kaikista yrityksistä kertoi investointihalukkuuden lisääntyneen veropäätösten myötä. Teollisuuden alan yrityksistä investointeja aikoi lisätä 30 prosenttia. 67 prosenttia kyselyyn vastanneista yrityksistä toivoi hallitukselta vielä lisää kasvua edistäviä toimenpiteitä. Kauppakamarikyselyyn vastasi toukokuun alussa lähes 1500 yritystä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye