Varsinais-Suomen ja Satakunnan päällystystyöt viikolla 22
Viikolla 22 päällystystöitä on käynnissä useilla kohteilla Varsinais-Suomessa. Päällystystöiden lisäksi tehdään erilaisia päällystystä valmistelevia töitä kuten palteen poistoa ja rummun vaihtoja. Satakunnassa päällystystyöt jatkuvat Porin ja Kankaanpään kohteilla.

Viikolla 22 päällystyskohteena olevia teitä:
- Valtatie 2 Friitala – Tiilimäki, Ulvila ja Pori (yötyö)
- Kantatie 44 Kyynärjärvi – Honkajoki, Kankaanpää, työt jatkuvat
- Kantatie 52 Mäenalan risteys – Pertteli, Salo
- Seututie 110 Paimio – Kinnarpyöli, Paimio ja Salo
- Seututie 222 Liedon asema – Aura, Lieto ja Aura, työt jatkuvat
- Yhdystie 2020 Tarvainen – Kalela & Kalela – Isosuo, Mynämäki ja Pöytyä (työt jatkuvat)
- Yhdystie 2351 Hajala – Kevola, Salo ja Paimio, työt jatkuvat
- Yhdystie 2555 Ruosniemi – Noormarkku, Pori, työt jatkuvat
- Yhdystie 12341 Talvisilta – Häntälä, Somero
- Yhdystie 13519 Häntälä, Somero
Päällystystöitä valmistelevia töitä:
- Yhdystiet 1930 & 1931 Merimasku – Livonsaari, Naantali
- Yhdystie 2341 Kiikala – Rekijoki, Salo
- Kevyen liikenteen väylä 70222 Auran keskusta
Päällystystöitä valmistellaan rumpujen vaihdoilla ja palteen eli päällysteelle tai pientareelle kertyneen ylimääräisen maa-aineksen poistamisella.
Työnaikaiset liikennejärjestelyt
Työt ajoittuvat pääosin päivä- ja ilta-aikaan. Osa kohteista tehdään yöaikaan liikennehaittojen minimoimiseksi.
Matkantekoon ja mahdollisiin viivästyksiin on hyvä varata riittävästi aikaa, ja tarvittaessa suosia vaihtoehtoisia reittejä.
Töiden aikana ajoradan toinen ajokaista joudutaan sulkemaan liikenteeltä, ja liikenteen käytössä on yksi ajokaista. Liikenne pysäytetään työkohteissa kummastakin suunnasta vuorotellen.
Työmaiden läheisyydessä on tärkeää olla tarkkaavainen, noudattaa alennettuja nopeusrajoituksia sekä säilyttää riittävä turvaväli edellä ajaviin. Tämä takaa turvallisen liikkumisen tienkäyttäjille, työmailla työskenteleville sekä muille liikkujille.
Päällystämisen jälkeisillä viikoilla tehdään vielä tiemerkintä- ja muita viimeistelytöitä, ennen kuin kohde on kokonaisuudessaan valmis ja nopeusrajoitukset voidaan palauttaa normaaleiksi.
Ajantasaisimman tiedon päällystystyömaiden etenemisestä, sijainneista ja mahdolliset liikennejärjestelyt löydä Fintrafficin Liikennetilanne-palvelusta.
On myös hyvä huomioida, että suunniteltuihin aikatauluihin voi tulla muutoksia muun muassa sään tai esimerkiksi kalustorikkojen vuoksi.
Lisää tietoa teiden päällystämisestä löytyy verkkosivuilta:
Lisätietoja:
- Varsinais-Suomen ELY-keskus: päällysteinsinööri Tero Ahokas, p. 0295 022 777 & tienpidon asiantuntija Hanna Skants, p. 0295 022 824
- Asfalttikallio Oy: työpäällikkö Ville-Veikko Jäppilä, p. 040 587 4261, työmaainsinööri Laura Näykki, p. 040 744 1361 (kt 52, st 110)
- Peab Industri Oy: projektipäällikkö Miska Hänninen, p. 050 594 8954 (vt 2)
- Peab Industri Oy: projektipäällikkö Juha Seppä, p. 040 722 1799 (kt 44, yt:t 2351, 2411, 2555, 12341, 13519)
- Asfalttikallio Oy: projekti-insinööri Jussi Yrjölä, p. 040 141 8900 (st 222, yt:t 1930, 1931, 2020, jkp 70222)
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Teemme työtämme Varsinais-Suomen lisäksi Satakunnan alueella liikenne- ja ympäristöasioissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen ELY-keskus
Varsinais-Suomen ja Satakunnan päällystystyöt viikolla 3125.7.2025 12:50:42 EEST | Tiedote
Viikolla 31 Varsinais-Suomessa päällystystöitä tehdään Naantalin ja Maskun välillä, Paimiossa ja Somerolla. Satakunnassa päällystystöitä tehdään Kankaanpäässä, Nakkilassa, Karvialla ja Kokemäellä.
Varsinais-Suomen työttömyys trendinomaisessa nousussa kesäkuussa22.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kesäkuun lopussa Varsinais-Suomen työllisyystilanne heikkeni trendinomaisesti, kun työttömien työnhakijoiden määrä kasvoi huomattavasti sekä edelliseen kuukauteen että viime vuoteen verrattuna. Työttömyysaste nousi erityisesti Turun seudulla, jossa se oli maakunnan korkein, kun taas Turunmaan saaristossa tilanne oli selkeästi parempi. Avoimien työpaikkojen määrä väheni edelleen, mikä heijastaa alueen haastavaa työmarkkinatilannetta. Pitkäaikaistyöttömyyden määrä on kasvanut kuluvan vuoden aikana todella huolestuttavalla tahdilla.
Varsinais-Suomen ja Satakunnan päällystystyöt viikolla 3018.7.2025 15:12:43 EEST | Tiedote
Viikolla 30 päällystöitä tehdään Satakunnassa Nakkilassa ja Karvialla. Varsinais-Suomessa suoritetaan päällystystöitä edeltäviä valmistelutöitä Naantalissa.
Helteet ovat lisänneet sinilevien määrää Lounais-Suomessa (Varsinais-Suomi, Satakunta)17.7.2025 09:36:06 EEST | Tiedote
Heinäkuulle tyypillisesti sinilevien määrä on lisääntynyt Lounais-Suomessa. Kuluvalla viikolla sinilevää on havaittu vaihteleva määrä jo kymmeneltä vakioseurantapaikalta. Viime viikolla sinilevästä ilmoitettiin kuudelta vakiopaikalta. Sinilevät esiintyvät paikallisesti, joten veden uinti- ja käyttökelpoisuus kannattaa varmistaa aina paikan päällä.
Varsinais-Suomen ja Satakunnan päällystystyöt viikolla 2911.7.2025 11:16:22 EEST | Tiedote
Viikolla 29 päällystöitä tehdään Satakunnassa Nakkilassa, Karvialla ja Raumalla. Varsinais-Suomessa päällystetään jalankulku- ja pyöräilyväylää Salossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme