Tuoretta torikulttuuria Hakiksen sydämeen – Alkuviini avaa kesäkioskin Hakaniementorille
27.5.2025 13:00:00 EEST | Helsingin Kaupunkitilat Oy | Tiedote
Hakaniementorin kioski saa uuden elämän, kun käsin valittuja viinejä sekä tuoreita leipomuksia ja pienpaahtimoiden kahvia tarjoava Alkuviini avaa kesäkioskinsa helatorstaina 29. toukokuuta.

Uusi konsepti yhdistää katalonialaisten ja ranskalaisten tuottajien alkuviinit, herkullisen purtavan ja urbaanit tapahtumat stadilaisessa miljöössä. Kioski ja kesäterassi ovat avoinna säävarauksella aamusta iltaan, arkisin klo 11–23 ja viikonloppuisin klo 9–23.
– Olen todella fiiliksissä kioskista ja sen aurinkoisesta kesäterassista! Alkuviinissä on kesän mittaan tarjolla yli 100 viiniä, joita et löydä muualta Suomesta. Lisäksi kesäkioskilla on maan laajin laseittain myytävien oranssien viinien valikoima, kertoo juuri Ranskasta viininhakureissulta palannut Alkuviinin perustaja Aleksanteri Jokinen.
Helsingin olympialaisiin vuonna 1952 rakennettu kioskirakennus saa Alkuviinistä kiinnostavan luvun Hakiksen historiaan. Alkuviinin konsepti nojaa uuden sukupolven tapaan käyttää kaupunkitilaa – se tuo torille ajankohtaisia makuja ja elämyksiä, jotka tekevät historiallisesta kiskasta jälleen elävän kohtaamispaikan.
Kesän aikana kioski ja sen terassi toimii myös monipuolisena tapahtumapaikkana. Ohjelmassa on muun muassa DJ-iltoja, vintage-myyjäisiä ja kulttuuritapahtumia, jotka kutsuvat viihtymään torilla uudella tavalla.
– Helsingissä eletään nyt todellista kioskibuumia. Haimme Hakiksen kioskiin uudenlaista toimijaa ja saimme 40 erinomaista hakemusta. Alkuviinin konsepti ja porukka tekivät meihin suuren vaikutuksen, ja he tuovat torielämään ihanan tuoreen pirskahduksen, iloitsee toritoimintaa kehittävän Helsingin Kaupunkitilat Oy:n toimitusjohtaja Peggy Bauer.
Lähes 100 hengen kesäterassille paistaa aurinko aamusta iltaan. Saatavilla on myös monipuolinen valikoima pienpanimoiden oluita, alkoholittomia tuotteita ja sesongin herkkuja.
Alkuviini on vuonna 2023 perustettu helsinkiläinen natuviinien maahantuontiyritys. Aiemmin Kaivopuistossa, Kult-klubilla ja Harju 8:n kellarissa vieraillut yritys avaa nyt Hakaniementorin kioskille ainutlaatuisen kesäterassin.
Lisätietoja:
Maijastina Tuominen
viestintä
Alkuviini
tmaijastina@gmail.com
+358 40 5305525
Peggy Bauer
toimitusjohtaja
Helsingin Kaupunkitilat Oy
+358 40 828 3140
peggy.bauer@kaupunkitilat.fi
Lisää kuvia:
https://drive.google.com/drive/folders/10ZJHSCvXJJVi4QBfi7u81hARTl9_OWat
Kuvat


Tietoja julkaisijasta
Helsingin Kaupunkitilat Oy on Helsingin kaupungin omistama yhtiö, jonka toimialana on vuokraamiensa tilojen ja alueiden kehittäminen. Yhtiön tehtävänä on kasvattaa Helsingin profiilia vetovoimaisemmaksi ja kilpailukykyisemmäksi kehittämällä mm. Helsingin kaupunki- ja ruokakulttuuria ja tori- ja kauppahallitoimintaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Kaupunkitilat Oy
Taiteen kimppakämppä HARJU ROOMIES tuo kuoleman teemat Harjun vanhalle ruumishuoneelle4.2.2026 09:17:54 EET | Tiedote
HARJU ROOMIES on monitaiteellinen näyttely- ja esityskokonaisuus Harjun vanhalla ruumishuoneella 7.–28.2.2026. Forum Boxin jäsentaiteilijoiden ryhmänäyttelyn lisäksi ”taiteen kimppakämppään” asettuvat helmikuuksi Jenni Kivelä & Kiltit ihmiset, Höyhentämö sekä Recover Laboratory.
Graffiti- ja katutaiteen mestareiden töitä esillä Harjun ruumishuoneella13.1.2026 08:30:00 EET | Tiedote
Katutaidegalleria All City Agency on avannut ovensa Harjun vanhalla ruumishuoneella. Pitkän linjan graffitimaalarit toivottavat ohikulkijat tervetulleiksi tutustumaan urbaaniin taiteeseen.
Joulutoreilla on riittänyt vilinää. Mantalla ja Kauppatorilla jouluttaminen jatkuu loppiaiseen asti22.12.2025 11:20:32 EET | Tiedote
Vaikka Tuomaan Markkinat ovatkin tältä vuodelta pian ohi, joulutunnelmointi jatkuu vielä Helsingin merellisessä ydinkeskustassa. Mantan joulutori ja Kauppatorin joulukojut ilahduttavat kaupunkilaisia ja matkailijoita aina loppiaiseen asti.
Teurastamon joulumarkkinoilla mukana ennätysmäärä myyjiä15.12.2025 15:39:47 EET | Tiedote
Teurastamon perinteiset joulumarkkinat kutsuvat nauttimaan jouluisesta tunnelmasta joulunalusviikonloppuna 20.–21.12.2025. Tänä vuonna markkinoilla on ennätysmäärä myyjiä tarjoten löytöjä ruokaherkuista käsitöihin ja uniikkeihin lahjaideoihin.
Harjun vanhasta ruumishuoneesta tulee yhteisöllinen klubitalo joulu-tammikuuksi4.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Tapahtumatuotannon konkareista koostuva Öljyymö-kollektiivi pitää Harjun vanhan ruumishuoneen ovet auki ja saranat rasvattuina joulu-tammikuussa. Tilassa testataan mm. yhteisölähtöisen tapahtumatuotantokulttuurin mallia ja sen uusia rahoitustapoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme