Korkein hallinto-oikeus

KHO arvioi ranta-asemakaavan muutosta Laakasalon leirintäalueella Lopella

Jaa

Korkein hallinto-oikeus järjestää katselmuksen 2.6.2025 Laakasalon leirintäalueella Lopella. Katselmuksen tarkoituksena on tehdä havaintoja valituksenalaisen ranta-asemakaavan yhteiskäyttöisten lähivirkistysalueiden ja uimaranta-alueen, RM-1-korttelialueen ja energiahuollon alueen ominaispiirteistä, sijainnista sekä alueiden rajauksista.

Kysymyksessä olevan ranta-asemakaavan muutos yhdistää alueella voimassa olevat kaavat yhdeksi kaava-alueeksi. Kaavamuutoksella voimassa olevien ranta-asemakaavojen erillään olevat matkailupalvelukorttelit sekä loma-asuntokortteli yhdistetään yhdeksi yhtenäiseksi matkailua palvelevien rakennusten korttelialueeksi (RM-1). Kaavamuutos muuttaa myös alueen kiinteistönomistajien yhteiskäyttöisten virkistysalueiden käyttöoikeuksia.

Lopen kunnanvaltuusto hyväksyi Laakasalon leirintäalueen ranta-asemakaavan muutoksen.

Hämeenlinnan hallinto-oikeus hyväksyi valitukset osittain ja kumosi ranta-asemakaavan siltä osin kuin se ulottui naapurikiinteistön alueelle sekä kumosi määräyksen, joka mahdollisti telttailun koko alueella. 

KHO:lta on haettu asiassa valituslupaa.

Laakasalon leirintäalueen katselmukselle on kutsuttu valituslupaa hakevien muutostenhakijoiden lisäksi viranomainen sekä muut asianosaiset. Korkeimmasta hallinto-oikeudesta katselmukselle osallistuu asian ratkaisukokoonpano.

Asiaa ei ratkaista katselmuksella, vaan myöhemmin KHO:n istunnossa. Ratkaisu perustuu katselmushavaintojen lisäksi asiassa aikaisemmin saatuun kirjalliseen selvitykseen.

KHO järjestää katselmuksia harvoin

Korkein hallinto-oikeus tekee tarvittaessa katselmuksia esimerkiksi yhteiskunnallisesti, kulttuurisesti ja luonnonsuojelullisesti tärkeissä asioissa ja silloin, kun asian ratkaisemiseksi on muutoin tarpeen saada lisää selvitystä alueen ominaispiirteistä. Katselmuksessa oikeuden jäsenet pystyvät paikan päällä arvioimaan ja tekemään havaintoja esimerkiksi alueen luonteesta, maisemasta, luonnonesiintymistä tai rakennuksista. Tarkoitus on, että oikeus saa mahdollisimman kattavan näkemyksen päätöksenteon tueksi.

Korkein hallinto-oikeus järjestää katselmuksia harvoin. Katselmus ei ole suullinen käsittely, mutta osapuolet voivat sen yhteydessä kiinnittää oikeuden jäsenten huomiota tärkeinä pitämiinsä näkökohtiin. Korkeimman hallinto-oikeuden käsittely on pääasiassa kirjallista.

Yhteyshenkilöt

Korkein hallinto-oikeus (KHO) käyttää ylintä tuomiovaltaa hallintolainkäyttöasioissa. Suurin osa korkeimmassa hallinto-oikeudessa ratkaistavista asioista tulee valituksina muista hallintotuomioistuimista. KHO:n päätöksistä ei voi valittaa. www.kho.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Korkein hallinto-oikeus

KHO:n ennakkopäätös, joka koskee eläintautilain mukaista asiaa25.6.2025 09:30:21 EEST | Päätös

Muutoksenhakijan turkistarhassa pidetyt minkit ja ketut oli määrätty vuonna 2023 olleen korkeapatogeenisen lintuinfluenssaepidemian yhteydessä lopetettaviksi. Asiassa oli ratkaistava, oliko Ruokavirasto voinut päättää, että lintuinfluenssan esiintyminen niissä oli todettu yleisesti hyväksytyin eläinlääketieteellisin perustein ja oliko eläinten määrääminen lopetettaviksi ollut välttämätöntä eläintaudin hävittämiseksi.

KHO:n ennakkopäätös, joka koskee valmisteverotusta25.6.2025 09:22:38 EEST | Päätös

Polttoaine-erää väliaikaisen verottomuuden järjestelmässä siirrettäessä oli tapahtunut sääntöjenvastaisuus, jonka johdosta polttoaine-erän oli katsottu tulleen luovutetuksi kulutukseen Suomessa. Valtuutetun varastonpitäjän maksettavaksi oli tämän johdosta lainvoimaisesti määrätty maksettavaksi valmisteveroja Suomessa.Polttoaine-erä oli toiseen unionin jäsenvaltioon siirtämisen jälkeen toimitettu siellä verottomaan varastoon, ja siihen kohdistuvien valmisteverojen suorittamisen vakuudeksi oli tällöin asetettu vakuus.

KHO:n Kirkkonummen kaavoitusta koskevat päätökset24.6.2025 09:10:02 EEST | Päätös

Korkein hallinto-oikeus on antanut tänään kaksi Kirkkonummen kaavoitusta koskevaa päätöstä. Päätökset on julkaistu muina päätöksinä. Toinen päätöksistä (taltionumero 1448/2025) koskee Kirkkonummen kuntakeskuksen 2. vaiheen osayleiskaavaa ja toinen (taltionumero 1449/2025) Masalan osayleiskaavaa. Korkeimman hallinto-oikeuden päätökset ovat kokonaisuudessaan luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla. KHO 24.6.2025 T 1448 KHO 24.6.2025 T 1449

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye