Valokuitunen Oy

Kokkolan historialliseen keskustaan valokuituyhteydet – Museoviraston arkeologi valvoo rakentamista

Jaa

Kokkolan vanhakaupunki Neristan päivittyy nykyaikaan, kun Katariinantorin ympäristöön rakennetaan valokuituverkkoa. Keväällä alueen kodeissa on jo tehty valokuitupäätelaitteiden asennuksia ja tonteilla mikrokanavaputkien kaivuita. Valokuidun runkoverkon rakentaminen alkaa heinäkuun alussa.

Nainen istuu rennosti sohvalla padi kädessä ja luurit päässä.

Kokkolan vanhakaupunki Neristan on saamassa nopeat nettiyhteydet, kun Valokuitunen rakentaa satoja vuosia vanhalle puutaloalueelle valokuituverkkoa. Tässä vaiheessa alueen yli 600 huoneistoa tulee valokuidun saatavuuden piiriin. Koska osa historiallisesta kaupunginosasta on Museoviraston suojelemaa muinaisjäännösaluetta, arkeologi tulee valvomaan kaivuutöitä sovituiksi päiviksi määrätyille katuosuuksille. Työt alkavat ensin lähistöllä sijaitsevalta toiselta verkkoalueelta Hakalahdenkadulta viimeistään juhannusviikolla ja siirtyvät heinäkuussa Katariinantorin ympäristöön.

− Meille on tärkeää suojella kaunista ja historiallista aluetta. Samalla on hienoa, että olemme saaneet projektin käyntiin. Alue on pitkän historiansa vuoksi poikkeuksellinen, ja siksi myös lupakäsittelyt ovat vieneet aikaa. Neristanin asukkailla on nyt ainutlaatuinen tilaisuus saada nopeat ja varmat nettiyhteydet koteihinsa. Monet asiakkaamme ovat jo odottaneet rakentamisen käynnistymistä, kertoo rakentamisen aluepäällikkö Jarkko Honkanen Valokuituselta.

Keskustassa rakennettava alue sijoittuu Falanderinkadun ja Pienen Kirkkokadun väliin. Arkeologi tulee valvomaan Kustaa Aadolfin kadulla ja Läntisellä Kirkkokadulla tehtäviä valokuitukaivantoja. Lisäksi Torikadulla ja Pakkahuoneenkadulla on pätkiä, joilla työt tehdään arkeologin valvonnassa.

Tänä keväänä alueella on aloitettu suunnittelu- ja asennuskäynnit, ja osa valokuitupäätelaitteista on jo asennettu koteihin. Tonteille on kaivettu mikrokanavaputket, joihin myöhemmässä vaiheessa ”puhalletaan” valokuidut.

Tekoäly lisää datan määrää tietoliikenneverkoissa

Tietoliikenneyhteyksiltä vaaditaan jatkuvasti enemmän, koska tietoliikenneverkoissa liikkuvan datan määrä kasvaa hurjaa vauhtia. Tekoälyn käytön nopea yleistyminen lisää siirrettäviä datamääriä entisestään. Valokuitu mahdollistaa digiarjessa usean laitteen samanaikaisen käytön ilman, että nettiyhteys pätkii.

– Tarvitsemme yhä useampaan tilanteeseen vakaata ja nopeaa nettiyhteyttä – oli kyse sitten etätyöpalavereista, sarjojen suoratoistoista tai lääkäripalveluista. Jos saman katon alla yksi pitää esitelmää etäpalaverissa kamera päällä, toinen katsoo televisiota netin yli ja kolmas pelaa, nettiyhteys voi hidastua ja pätkiä. Valokuituyhteydet parantavat kokkolalaisten edellytyksiä sujuvaan digiarkeen, Valokuitusen toimitusjohtaja Heikki Kaunisto kertoo.

Kokkolassa on ennestään Valokuitusen avointa valokuituverkkoa jo Hakalahdessa, Kaustarissa, Koivuhaassa, Mesilässä ja Santahaassa. Kaiken kaikkiaan verkon piirissä on yli 2 500 huoneistoa.

Pelkkä valokuitukaapeli ei vielä riitä, vaan nettiin päästäkseen asiakas tilaa erikseen nettipalvelut avoimessa verkossa toimivien palvelutarjoajien valikoimista. Avoimessa verkossa palveluita voi kilpailuttaa sekä vaihtaa niitä niin usein kuin haluaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Nainen istuu rennosti sohvalla padi kädessä ja luurit päässä.
Lataa
Lataa
Lataa
Valokuidun kaivaminen kadulla.
Valokuidun kaivaminen kadulla.
Lataa
Asukkaan pihalle asennettu tonttiputki.
Asukkaan pihalle asennettu tonttiputki.
Lataa

Tietoja julkaisijasta: Valokuitunen on toimialansa markkinajohtaja

Valokuitunen Oy rakentaa nopeita ja luotettavia valokuituyhteyksiä pientaloihin ja yrityksiin ympäri Suomen. Valokuitu takaa parhaan mahdollisen nettiyhteyden kaikissa tilanteissa ja mahdollistaa sujuvan digiarjen. Kytkemme pientalojen yhteydet Telian Avoin Kuitu -runkoverkkoon. Asiakkaamme voivat valita verkon laajasta valikoimasta itselleen sopivat netti- ja lisäpalvelut ja kilpailuttaa niitä rajattomasti. Valokuitunen on markkinajohtaja – verkkomme kattaa vuoden 2024 lopussa noin 400 000 kotitaloutta Suomessa. Meillä työskentelee yli sata ammattilaista arvojemme rohkeus, ilo ja luottamus mukaisesti. Valokuiturakentamisemme työllistää kymmeniä urakointiyrityksiä ympäri maan. Vuonna 2020 perustettu Valokuitunen on suomalaisen CapManin (60 %) ja pohjoismaisen Telian (40 %) omistama yritys.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Valokuitunen Oy

Valokuitunen aloitti valokuituverkon päätelaitteiden vaihdot Hyvinkäällä9.4.2025 06:55:00 EEST | Tiedote

Valokuitusen Telialta ostaman valokuituverkon asiakkaiden kodeissa alkaa päätelaitteiden vaihdot, jotka koskevat ensimmäisessä vaiheessa noin 4 000 asiakasta. Hyvinkää on yksi ensimmäisistä kaupungeista, joissa vaihdot ovat jo käynnissä. Tänä vuonna Valokuitunen vaihtaa ostetun verkon kaikki päätelaitteet uusiin. Uudet laitteet mahdollistavat sen, että kaikki valokuituyhteydet voidaan siirtää avoimeen kuituun eli verkko muutetaan avoimeksi.

Suomi on valokuidutettu ennätystahtia – Valokuitusella 50 % osuus markkinan kasvusta8.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote

Valokuituyhteyksien saatavuus Suomessa on nyt parempi kuin koskaan ennen. Vuonna 2020 perustettu Valokuitunen on kasvanut viidessä vuodessa Suomen suurimmaksi pientaloalueiden valokuituverkkojen rakentajaksi ja vauhdittanut valokuitusaatavuuden kehitystä Suomessa merkittävästi. Toimitusjohtaja Heikki Kauniston mukaan kilpailu isoista taajama-alueista alkaakin olla tämän vuoden jälkeen takanapäin, mikä tarkoittaa asukkaille vähitellen myös rakentamisen haittojen vähentymistä.

Valokuitunen aloitti valokuituverkon päätelaitteiden vaihdot Hämeenlinnassa7.4.2025 07:07:00 EEST | Tiedote

Valokuitusen Telialta ostaman valokuituverkon asiakkaiden kodeissa alkaa päätelaitteiden vaihdot ympäri Suomen. Hämeenlinna on yksi ensimmäisistä kaupungeista, joissa vaihdot ovat jo käynnissä. Tänä vuonna Valokuitunen vaihtaa ostetun verkon kaikki päätelaitteet uusiin. Uudet laitteet mahdollistavat sen, että kaikki valokuituyhteydet voidaan siirtää avoimeen kuituun eli verkko muutetaan avoimeksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye