SAARISTOMEREN SÄVELIÄ NAANTALIN MUSIIKKIJUHLILLA TORSTAINA
Suomen musiikin voimahahmon Lasse Mårtensonin kynästä syntyi yli 60 vuoden ajan television tunnusmusiikkeja, saaristolaisvalsseja ja suosikkilauluja. Nyt kapellimestari-säveltäjä Johanna Almark tuo kriitikoiden ylistämän, yleisön rakastaman Mårtenson-tribuuttinsa myös Naantaliin. Yö meren äärellä, Kaikki paitsi purjehdus on turhaa, Myrskyluodon Maija – meriveden makuista elämänfilosofiaa huokuvat ikivihreät ja ikimuistoiset iskelmät kuullaan Almarkin kunnianhimoisina sovituksina Wegelius -kamariorkesterille ja laulajalle.

Naantalin Musiikkijuhlien ohjelmistoon on kuulunut vuosikymmenten ajan saaristomerta kunnioittava konsertti. Tänä vuonna In honorem Maris: Yö meren äärellä -nimeä kantava konsertti kuullaan to 12.6. klo 19.00 Naantalin kirkossa.
Konsertin kapellimestarilla, Johanna Almarkilla, on henkilökohtainen suhde Lasse Mårtenssonin musiikkiin.
-Nuorena minulla oli etuoikeus laulaa useaan otteeseen – muun muassa
Stormskärs-Majan – Lasse Mårtensonin itse soittaessa flyygelillä. Hänen musiikillinen leikillisyytensä, improvisaatiokykynsä ja hienovarainen tunnefraaseerauksesta sekä hänen säveltäjänä vertaansa vailla oleva melodinen virta ovat vaikuttaneet minuun voimakkaasti muusikkona. Toivon, että näillä sovituksillani ja sävellyksilläni teen hänen muistolleen oikeutta ja olen samalla ylpeä voidessani viedä hänen musiikillista perintöään eteenpäin.
Johanna Almark esiintyy konsertissa paitsi kapellimestarina, myös laulusolistina. Lavalla kuullaan lisäksi laulaja-pianisti Maja Mannilaa ja Wegelius Kamarijousia. Lasse Mårtenssonin lauluja kuullaan konsertissa sekä suomeksi että alkuperäiskielellä ruotsiksi.
Torstai 12.6. klo 19 Naantalin kirkko
IN HONOREM MARIS: YÖ MEREN ÄÄRELLÄ
Lasse Mårtensonin sävellyksiä
Johanna Almark, laulu ja musiikinjohto
Maja Mannila, laulu ja piano
Wegelius Kamarijouset
Liput 49 / 25€
www.naantalinmusiikkijuhlat.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Emma AnttilaToimitusjohtajaNaantalin Musiikkijuhlat
Puh:+358453112236emma.anttila@naantali.fiKuvat

Naantalin Musiikkijuhlat on yksi Suomen vanhimmista ja arvostetuimmista musiikkitapahtumista. Monipuoliset ja korkeatasoiset konsertit järjestetään merellisen Naantalin ja lähiseudun idyllisissä konserttipaikoissa 3.-14.6.2025
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naantalin Musiikkijuhlat
Kolme baritonia kesäyössä kruunaa Musiikkijuhlat Naantalissa12.6.2025 12:43:44 EEST | Tiedote
Naantalin Musiikkijuhlien päätöskonsertissa lavalle astelee kolme suosikkibaritonia ensimmäisen kerran yhdessä. Ville Rusanen, Aarne Pelkonen ja Kristian Lindroos esittävät oopperoiden tunnettuja klassikoita, suomalaisen musiikin helmiä ja elokuvasävelmiä. Laulajien kanssa musisoivat viulisti Maija Linkola, sellisti Iida-Vilhemiina Sinivalo ja pianisti Jukka Nykänen.
Tapiola Sinfonietta esittää Iiro Rantalan kaksoiskonserton Naantalin Musiikkijuhlilla Minna Pensolan ja Antti Tikkasen kanssa11.6.2025 14:27:50 EEST | Tiedote
Tapiola Sinfonietta tekee odotetun vierailunsa Naantalin Musiikkijuhlille pe 13.6. klo 19 Naantalin kirkossa. Konsertissa kuullaan kaksi Iiro Rantalan sävellystä: "Seven o´clock overture" ja "Joy of Life" -kaksoiskonsertto, jonka pianosolistina hän itse esiintyy viulisti Minna Pensolan tulkitessa toisen solistiosuuden. Tapiola Sinfoniettaa konserttimestarin paikalta liidaa Antti Tikkanen. Konsertissa kuullaan myös Beethovenin moniulotteinen 8. sinfonia.
Elina Vähälä ehdolla Pohjoismaiden neuvoston musiikkipalkinnon saajaksi21.5.2025 14:17:37 EEST | Tiedote
Viulisti ja Naantalin Musiikkijuhlien taiteellinen johtaja Elina Vähälä on ehdolla Nordic Council Music Prize 2025 -palkinnon saajaksi. Palkinto on Pohjoismaiden neuvoston myöntämä erittäin arvostettu musiikkipalkinto, joka jaetaan vuosittain. Tänä vuonna ehdolla on 11 muusikkoa ja yksi orkesteri.
Säveltäjä Aulis Sallisen 90-vuotisjuhlakonsertti Naantalin Musiikkijuhlilla9.4.2025 08:38:54 EEST | Tiedote
Yksi suomalaisen musiikin merkittävimmistä säveltäjistä, Aulis Sallinen, täyttää tänään 90 vuotta. Naantalin Musiikkijuhlat järjestää 5.6. juhlakonsertin, joka on omistettu säveltäjämestarin musiikille. -Aulis Sallinen on erittäin merkittävä henkilö Naantalin Musiikkijuhlien 45-vuotisessa historiassa, kuvailee Naantalin Musiikkijuhlien taiteellinen johtaja Elina Vähälä säveltäjälegendan merkitystä festivaalille.
Naantalin Musiikkijuhlien legendaarinen puistokonsertti palaa Kultarantaan juhlaohjelmalla8.4.2025 12:05:00 EEST | Tiedote
Naantalin Musiikkijuhlat on perustamisestaan, vuodesta 1980, lähtien konsertoinut tasavallan presidentin kesäasunnon puistossa Kultarannassa. Kultaranta puutarhoineen on remontoitu ja aukeaa tänä kesänä yleisölle. Nyt on myös Musiikkijuhlien aika palata Kultarantaan. Pe 6.6. konserttilavalle nousee legendaarinen, 100 vuotta täyttävä tanssiorkesteri Dallapé maamme eturivin artisteineen, solistinaan Juha Hostikka. Tasavallan presidentti Alexander Stubb ja hänen puolisonsa Suzanne Innes-Stubb isännöivät Kultarannan konserttia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme