SAARISTOMEREN SÄVELIÄ NAANTALIN MUSIIKKIJUHLILLA TORSTAINA

10.6.2025 13:20:23 EEST | Naantalin Musiikkijuhlat | Tiedote

Jaa

Suomen musiikin voimahahmon Lasse Mårtensonin kynästä syntyi yli 60 vuoden ajan television tunnusmusiikkeja, saaristolaisvalsseja ja suosikkilauluja. Nyt kapellimestari-säveltäjä Johanna Almark tuo kriitikoiden ylistämän, yleisön rakastaman Mårtenson-tribuuttinsa myös Naantaliin. Yö meren äärellä, Kaikki paitsi purjehdus on turhaa, Myrskyluodon Maija – meriveden makuista elämänfilosofiaa huokuvat ikivihreät ja ikimuistoiset iskelmät kuullaan Almarkin kunnianhimoisina sovituksina Wegelius -kamariorkesterille ja laulajalle.

Naantalin Musiikkijuhlien ohjelmistoon on kuulunut vuosikymmenten ajan saaristomerta kunnioittava konsertti. Tänä vuonna In honorem Maris: Yö meren äärellä -nimeä kantava konsertti kuullaan to 12.6. klo 19.00 Naantalin kirkossa.

Konsertin kapellimestarilla, Johanna Almarkilla, on henkilökohtainen suhde Lasse Mårtenssonin musiikkiin.

 -Nuorena minulla oli etuoikeus laulaa useaan otteeseen – muun muassa
Stormskärs-Majan – Lasse Mårtensonin itse soittaessa flyygelillä. Hänen musiikillinen leikillisyytensä, improvisaatiokykynsä ja hienovarainen tunnefraaseerauksesta sekä hänen säveltäjänä vertaansa vailla oleva melodinen virta ovat vaikuttaneet minuun voimakkaasti muusikkona. Toivon, että näillä sovituksillani ja sävellyksilläni teen hänen muistolleen oikeutta ja olen samalla ylpeä voidessani viedä hänen musiikillista perintöään eteenpäin.

Johanna Almark esiintyy konsertissa paitsi kapellimestarina, myös laulusolistina. Lavalla kuullaan lisäksi laulaja-pianisti Maja Mannilaa ja Wegelius Kamarijousia. Lasse Mårtenssonin lauluja kuullaan konsertissa sekä suomeksi että alkuperäiskielellä ruotsiksi.

Torstai 12.6. klo 19 Naantalin kirkko

IN HONOREM MARIS: YÖ MEREN ÄÄRELLÄ

Lasse Mårtensonin sävellyksiä

Johanna Almark, laulu ja musiikinjohto

Maja Mannila, laulu ja piano

Wegelius Kamarijouset

Liput 49 / 25€

www.naantalinmusiikkijuhlat.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Laulaja, pianisti Maja Mannila esiintyy Naantalin Musiikkijuhlien Yö meren äärellä -konsertissa to 12.6.2025 klo 19 Naantalin kirkossa.
Laulaja, pianisti Maja Mannila esiintyy Naantalin Musiikkijuhlien Yö meren äärellä -konsertissa to 12.6.2025 klo 19 Naantalin kirkossa.
Lataa

Naantalin Musiikkijuhlat on yksi Suomen vanhimmista ja arvostetuimmista musiikkitapahtumista. Monipuoliset ja korkeatasoiset konsertit järjestetään merellisen Naantalin ja lähiseudun idyllisissä konserttipaikoissa 3.-14.6.2025

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Naantalin Musiikkijuhlat

NAANTALIN MUSIIKKIJUHLAT: HUIPPUORKESTERIN VIERAILU ENSI KERTAA SUOMESSA9.1.2026 12:00:00 EET | Tiedote

Musiikin kansalliset ja kansainväliset huiput kokoontuvat jälleen Naantalin Musiikkijuhlille 4.-13.6.2026. Tällä kertaa Naantaliin saadaan viulisti-kapellimestari Sasha Sitkovetskyn edustusorkesteri NFM Leopoldinum Chamber Orchestra, joka vierailee ensimmäisen kerran Suomessa. Kymmenen päivän aikana kuullaan lähes 200 esiintyjää 19 eri konsertissa. Pianistikomeetta Barry Douglas palaa odotetusti Musiikkijuhlille esiintyen niin kamarimuusikkona kuin solistina Turun Filharmonisen orkesterin kanssa. Kansainvälisinä huippuvieraina Naantalissa kuullaan myös viulisti Ioana Christina Goiceaa ja alttoviulisti Hartmut Rohdea. Festivaali on täynnä taiteellisen johtajan, Elina Vähälän suunnittelemia tunteikkaita huippuhetkiä, joita ovat ehdottomasti amerikkalais-suomalaisen säveltäjä Lara Poen kantaesitys Oulun Kulttuuripääkaupunkivuotta juhlistavassa konsertissa ja Olli Mustosen "Kaleva", joka tuo nykypäivään Eino Leinon runouden. Teoksen tulkitsevat Waltteri Torikka, Elina Vähälä, Atte Kilpeläi

NAANTALIN MUSIIKKIJUHLAT PALJASTAA NELJÄ KONSERTTIA KESÄN 2026 OHJELMASTA25.11.2025 09:30:00 EET | Tiedote

Naantalin Musiikkijuhlat aloittaa jälleen kotimaisen festivaalikesän 4.-13.6.2026. Musiikkijuhlien taiteellinen johtaja Elina Vähälä on suunnitellut värikkään ohjelman, jossa kuullaan eri mannerten musiikkia, merellisiä sointeja ja juhlitaan Euroopan kulttuuripääkaupunkia. -Nyt julkaistavat konsertit edustavat herkullista läpileikkausta koko tulevan kesän ohjelmistosta. Naantalin poikkeuksellisen kauniissa saaristomiljöössä on inspiroivaa työskennellä upeiden taiteilijoiden kanssa, kuvailee Vähälä tunnelmiaan. Konserteista julkaistaan nyt neljä ja koko festivaaliohjelma julkistetaan 7.1.2026.

SANKARITARINAT VALOKEILASSA: WALTTERI TORIKKA, JUKKA NYKÄNEN JA JUHA HURME14.10.2025 06:16:15 EEST | Tiedote

Musiikki, tarinat ja valo kohtaavat syksyn pimeässä illassa. Naantalin Musiikkijuhlat ja Naantalin Kirjajuhlat yhdistävät voimansa ainutlaatuisessa Sankaritarinat valokeilassa -konsertissa lauantaina 25.10. klo 19.00 Naantalin kirkossa. Konsertissa esiintyvät baritoni Waltteri Torikka, pianisti Jukka Nykänen ja kirjailija Juha Hurme. Konsertti on osa Lux Gratiae -tapahtumaa, joka valaisee kaupunkia upeilla valotaideteoksilla Kirkkopuistossa ja torilla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye