Korkein hallinto-oikeus

KHO:n muu päätös, joka koskee kaivoshanketta ympäristönsuojelulain ja vesilain mukaisessa lupa-asiassa (Uutelan kaivos, Sotkamo)

Jaa

Asian tausta

Pohjois-Suomen aluehallintovirasto oli myöntänyt Elementis Minerals B. V. Branch Finlandille ympäristöluvan Sotkamon Uutelan talkkikaivoksen toiminnan olennaiseen muuttamiseen. Aluehallintovirasto oli myöntänyt myös vesitalousluvan muun muassa avolouhosten kuivatusvesien pumppaamiseen.

Hallinto-oikeus on Suomen luonnonsuojeluliiton Kainuun piiri ry:n, Kansalaisten Kaivosvaltuuskunta – MiningWatch Finland ry:n ja Vesiluonnon Puolesta ry:n valituksen enemmälti hyläten kumonnut aluehallintoviraston päätöksen ja hylännyt lupahakemuksen siltä osin kuin päätöksellä on myönnetty ympäristölupa kaivoksen nykyisen sivukivialueen laajennusosalle. Hallinto-oikeus on muuttanut muun ohella lupamääräyksiä 26, 27 ja 30.

Korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisu

Korkein hallinto-oikeus myöntää Elementis Minerals B.V. Branch Finlandille valitusluvan ja tutkii asian.

Korkein hallinto-oikeus kumoaa hallinto-oikeuden päätöksen siltä osin, kuin hallinto-oikeus on kumonnut Pohjois-Suomen aluehallintoviraston myöntämän ympäristöluvan Uutelan kaivoksen nykyisen sivukivialueen laajennusosalle. Aluehallintoviraston päätös saatetaan tältä osin voimaan.

Korkein hallinto-oikeus kumoaa hallinto-oikeuden päätöksen myös siltä osin, kuin hallinto-oikeus on muuttanut lupamääräystä 30. Aluehallintoviraston päätös lupamääräyksen 30 osalta saatetaan voimaan.

Korkein hallinto-oikeus kumoaa lisäksi osan hallinto-oikeuden lupamääräyksiin 26 ja 27 tekemistä muutoksista ja saattaa aluehallintoviraston päätöksen lupamääräysten 26 ja 27 kumotuilta osin osittain muutettuna voimaan.

Elementis Minerals B.V. Branch Finlandin valitus hylätään enemmälti.

Suomen luonnonsuojeluliiton Kainuun piiri ry:n ja sen asiakumppanien valituslupahakemus hylätään. Korkein hallinto-oikeus ei siten anna ratkaisua niiden valitukseen.

Korkeimman hallinto-oikeuden päätös on kokonaisuudessaan luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla.

KHO 12.6.2025 T 1326

Yhteyshenkilöt

Korkein hallinto-oikeus (KHO) käyttää ylintä tuomiovaltaa hallintolainkäyttöasioissa. Suurin osa korkeimmassa hallinto-oikeudessa ratkaistavista asioista tulee valituksina muista hallintotuomioistuimista. KHO:n päätöksistä ei voi valittaa. www.kho.fi - http://www.kho.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Korkein hallinto-oikeus

KHO:n ennakkopäätös, joka koskee elinkeinotulon verotusta13.6.2025 10:39:34 EEST | Päätös

B Oy oli välillisesti oikeutettu vähintään 25 prosenttiin ruotsalaisen D AB:n pääomasta. D AB oli suljettu ulkoisesti hoidettu yhtiömuotoinen vaihtoehtorahasto. Rahastolla itsellään ei ollut toimilupaa, vaan sitä hallinnoi ja sen sijoituspäätöksistä vastasi rekisteröityneenä vaihtoehtorahaston hoitajana B Oy:n kokonaan omistama ruotsalainen C AB. Rahaston harjoittama varsinainen sijoitustoiminta vastasi pitkälti kotimaisen erikoissijoitusrahaston toimintaa. Rahaston oli tarkoitus toimia siten, ettei sille kertyisi verotettavaa tuloa vaan että sen tuotot tulisivat muun ohella verovapaina luovutusvoittoina, jotka Suomessa olisivat veronalaisia.

KHO:n ennakkopäätös, joka koskee lunastusta11.6.2025 09:30:20 EEST | Päätös

Maanmittauslaitos oli myöntänyt yhtiölle luvan hankkia lunastamalla pysyvän käyttöoikeuden seutukuntaa palvelevan noin 30 kilometrin pituisen vesihuoltolinjan sekä siihen liittyvien laitteiden sijoittamiseksi 118 kiinteistön alueelle. Käyttöoikeus rajoitti kiinteistön käyttöoikeutta maan alle sijoitettavan vesihuoltolinjan kohdalla neljä metrin levyisellä alueella siten, että alueelle ei saanut rakentaa rakennuksia, rakenteita tai laitteita tavallisia aitoja lukuun ottamatta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye