Hinkuyskärokote lisätään pysyvästi rokotusohjelmaan raskaana oleville – tavoitteena ehkäistä vauvojen hinkuyskätapauksia
THL on suositellut hinkuyskältä suojaavaa dtap-rokotetta raskaana oleville viime elokuusta lähtien lisääntyneiden hinkuyskätapausten takia. Rokotus tulee heille osaksi kansallista rokotusohjelmaa 1.7.
Raskaana oleville tarjotaan jatkossa hinkuyskältä, kurkkumädältä ja jäykkäkouristukselta suojaava dtap-rokote osana kansallista rokotusohjelmaa.
Rokotuksilla pyritään ehkäisemään vauvojen hinkuyskätapauksia. Hinkuyskä on vaarallinen alle 1-vuotiaille ja aivan erityisesti vastasyntyneille, jotka eivät ole vielä ehtineet saada kolmen kuukauden iässä annettavaa ensimmäistä hinkuyskärokoteannosta.
“Rokotuksen ottaminen raskausaikana on turvallista. Sen aikaansaamat vasta-aineet siirtyvät sikiöön ja antavat vastasyntyneelle tehokkaan suojan hinkuyskää vastaan”, sanoo THL:n ylilääkäri Hanna Nohynek.
THL on suositellut raskaana oleville dtap-rokotetta hinkuyskää vastaan elokuusta 2024 lähtien lisääntyneiden hinkuyskätapausten takia. Kansalliseen rokotusohjelmaan se otetaan raskaana oleville 1.7.2025 alkaen. Rokotus on vapaaehtoinen ja maksuton.
”Hinkuyskää esiintyy yleensä 3–5 vuoden sykleissä. Rokote suojaa hyvin vakavalta taudilta, mutta ei pysty pysäyttämään tartuntaa ja siten bakteerin kiertoa. Sen vuoksi vastasyntyneitä voidaan parhaiten suojata äitejä rokottamalla raskauden aikana”, Nohynek sanoo.
Jo runsas puolet raskaana olevista on ottanut hinkuyskärokotteen Suomessa.
Raskaudenaikainen tehosterokote hinkuyskää vastaan on ollut käytössä usean vuoden ajan lähes kaikissa EU-maissa sekä monessa muussa korkean tulotason maassa.
Rokote annetaan neuvolakäynnillä
THL suosittelee dtap-rokotteen tehosteannosta raskausviikoilla 16–32, jotta hinkuyskältä suojaavat vasta-aineet ehtivät siirtyä sikiöön ennen syntymää. Tarvittaessa rokotteen voi ottaa myös myöhemmässä raskauden vaiheessa.
Hyvinvointialueet ja neuvolat vastaavat rokotusten järjestämisestä. Rokotuksen voi saada neuvolassa esimerkiksi osana raskausviikoille 22–24 ajoittuvaa terveystarkastusta tai muun määräaikaisen terveystarkastuksen yhteydessä.
Lapsille kansallisen rokotusohjelman mukainen hinkuyskärokote tarjotaan neuvolassa kolmen, viiden ja 12 kuukauden iässä sekä 4-vuotiaana. Lasten rokotusohjelmaa jatketaan normaalisti riippumatta siitä, onko äiti saanut raskauden aikana hinkuyskärokotteen.
Dtap-rokotetta suositellaan kansallisessa rokotusohjelmassa myös 14–15- sekä 25-vuotiaille.
Rokotusohjelman tavoitteena on suojata Suomessa asuvia rokotuksin ehkäistäviltä taudeilta
Kansallisen rokotusohjelman tavoitteena on suojata suomalaisia mahdollisimman vaikuttavasti ja kustannustehokkaasti rokotuksin ehkäistäviä tauteja vastaan. Rokotusten ansiosta monet taudit ja niiden jälkitaudit ovat käyneet hyvin harvinaisiksi tai hävinneet maastamme kokonaan.
Rokotusohjelmassa oleviin rokotuksiin ja rokotusaikatauluihin vaikuttavat muun muassa muutokset tartuntatautien esiintyvyydessä sekä rokotteiden saatavuudessa ja hinnassa.
THL seuraa kansallisen rokotusohjelman toteutumista ja vaikuttavuutta.
Lisätiedot
Nuorten ja aikuisten kurkkumätä- jäykkäkouristus- ja hinkuyskärokote (dtap) (THL)
Jäykkäkouristus-, kurkkumätä-, hinkuyskä-, polio- ja Hib -yhdistelmärokotteet (THL)
Raskaana olevien rokotukset (THL)
Hinkuyskärokotteet raskaana oleville: Suosituksen perusteet
Kansallinen rokotusohjelma (THL)
Hanna Nohynek
ylilääkäri
THL
puh. 029 524 8246
etunimi.sukunimi@thl.fi
Satu Kärkkäinen
asiantuntija
THL
puh. 029 524 8261
etunimi.sukunimi@thl.fi
Avainsanat
Tietoa julkaisijasta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on asiantuntija- ja tutkimuslaitos. Tuotamme tietoa, työkaluja ja ratkaisuja terveys- ja hyvinvointialan päätöksenteon ja toiminnan tueksi. Teemme kansainvälisesti ja kansallisesti arvokasta tutkimusta ja sovellamme sitä suomalaisen yhteiskunnan tulevaisuuden rakentamiseen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL
THL viikolla 26/202526.6.2025 15:11:31 EEST | Tiedote
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) mediakalenteri ilmestyy joka torstai. Siihen kootaan aina seuraavan viikon infot, tiedotteet, keskeiset tapahtumat, julkaisut ja muita valikoituja ajankohtaisia asioita. Tiedot pohjautuvat torstain 26.6. tilanteeseen, ja niihin voi tulla muutoksia. Tarkemmat tiedot THL:n tapahtumista ja webinaareista tapahtumakalenterissa. https://www.thl.fi/fi/ajankohtaista/tapahtumat/tapahtumakalenteri THL:n viestintä palvelee mediaa arkisin klo 9–16, puh. 029 524 6161, sähköposti: info(at)thl.fi Verkkouutiset pe 27.6. Vanhuspalvelujen tila: Tiedot ympärivuorokautisen palveluasumisen yksiköiden henkilöstömitoituksesta. Lisätiedot: elli.alarotu(at)thl.fi, puh. 029 524 7018 Lisätietoa: Katso myös ajankohtaisia uutisiamme thl.fi Seuraa THL:ää myös sosiaalisessa mediassa THL:n tuoreimmat julkaisut löytyvät Julkarista ja THL:n kirjakaupasta THL on myös Instagramissa tunnuksella @thl.fi
Huomioi lintuinfluenssariski, jos kohtaat luonnossa sairaan tai kuolleen eläimen26.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Lintuinfluenssatartunnan saaneita, sairaita tai kuolleita lintuja on havaittu tänä vuonna viimevuotista enemmän. Virus ei tartu ihmiseen helposti, mutta voi tarttuessaan aiheuttaa vakavan taudin. Vältä siis koskemasta luonnosta löytämiisi kuolleisiin tai sairaisiin eläimiin.
Muiden maiden sote-järjestelmät tarjoavat eväitä mutta eivät pikaratkaisuja Suomen sote-mallin kehittämiseen - työ vaatii parlamentaarista yhteistyötä25.6.2025 00:01:00 EEST | Tiedote
Muissa maissa käytössä olevat sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämismallit antavat aineksia myös Suomen sote-järjestelmän kehittämiseen, mutta eivät tarjoa pikaisia ratkaisuja, todetaan THL:n tuoreessa selvityksessä.
Muistutuskutsu: Mitä voimme oppia muiden maiden tavoista järjestää sote-palvelut? THL:n selvityksen julkistustilaisuus ja puoluesihteereiden keskustelu Porin SuomiAreenassa ke 25.6. klo 8.30–1023.6.2025 11:28:25 EEST | Kutsu
Hyvät toimitukset, sosiaali- ja terveydenhuolto herättää runsaasti intohimoja ja keskustelua siitä, mihin suuntaan sote-järjestelmäämme olisi kehitettävä. Suomessa on esitetty mm. hyvinvointialueiden verotusoikeutta, aluevaltuustojen lakkauttamista, Kela-korvausten kasvattamista, koko terveydenhuollon kansallistamista ja siirtymistä vakuutuspohjaiseen terveydenhuoltoon. Millaisia eri sote-järjestämismalleja muissa maissa on käytössä ja mitä voimme oppia niistä Järjestämme Porin SuomiAreenassa keskiviikkona 25.6. aamiaistilaisuuden, jossa julkaisemme tuoreen selvityksemme neljästä kansainvälisestä sote-mallista ja niiden soveltamisesta Suomessa. Lisäksi tilaisuudessa on puoluesihteereiden paneeli aiheesta. Tervetuloa mukaan! Tilaisuuden avaa THL:n pääjohtaja Mika Salminen. Selvityksen esittelee johtava tutkija Liina-Kaisa Tynkkynen. Paneelissa keskustelevat SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi, keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho sekä kokoomuksen puoluesihteeri Timo Elo. Kaikki
THL esittää vyöruusurokotteen ottamista rokotusohjelmaan elin- ja kantasolusiirtopotilaille sekä hematologista syöpää sairastaville23.6.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Lisäksi THL esittää ikäperusteisia vyöruusurokotuksia kaikille 75-vuotiaille, jos rokotetta saadaan hankittua kohtuulliseen hintaan. Päätökset kansallisen rokotusohjelmaan otettavista rokotteista tekee sosiaali- ja terveysministeriö. Vyöruusurokote vähentää tehokkaasti vyöruusuun ja sen vaikeisiin tautimuotoihin sairastumista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme