Lidl Suomi

Lidlin ratkaisu jauhelihapulaan: ryhtyy maksamaan enemmän lihataloille

Jaa

Julkisuudessa on tänä keväänä ollut esillä naudan jauhelihan saatavuushaasteet. Lidl ryhtyi toimeen, ja nosti jauhelihan valmistajille maksettavaa ostohintaa poikkeuksellisesti kesken sopimuskauden. Tämän myötä naudan jauhelihan saatavuus Lidl-myymälöissä paranee.

Lidl on nostanut lihataloille maksamaansa ostohintaa kesken sopimuskauden.
Lidl on nostanut lihataloille maksamaansa ostohintaa kesken sopimuskauden.

Ruokakauppojen jauhelihahyllyjen niukasta tarjonnasta on uutisoitu pitkin kevättä. Erityisesti naudan jauhelihan saatavuudessa on ollut haasteita kaikilla kaupan ketjuilla.

Lidl haluaa varmistaa jauhelihan saatavuuden asiakkailleen ja ryhtyy poikkeukselliseen toimeen: ketju nostaa naudan jauhelihan valmistajille maksettavaa hintaa kesken sopimuskauden. Ruokakaupoilla on sopimukset jauhelihaa valmistavien lihatalojen kanssa, jotka puolestaan neuvottelevat lihatuottajien kanssa. Lidl ei voi vaikuttaa siihen, siirtyykö raha lihataloilta eteenpäin tuottajille, mutta haluaa olla omalta osaltaan näyttämässä suuntaa reilumman ruokaketjun puolesta.  

– Kuulemme tuottajien ja kuluttajien huolen. Tyypillisesti ostosopimukset solmitaan tietylle ajanjaksolle, eikä hintoja muuteta kesken sopimuskauden. Se, että kesken sopimuskauden haluamme itse nostaa maksamaamme hintaa, ei ole tavanomaista. Tämä on kuitenkin se toimi, jonka me ruokajärjestelmän yhtenä osana pystymme tekemään haasteen ratkaisemiseksi. Olemme suomalaisen ruoan ja tuottajan asialla, ja haluamme olla reilu kumppani. Nyt myös jauhelihan saatavuus myymälöissämme tulee parantumaan, kertoo Lidlin kaupallinen johtaja Jochen Fries.

Naudan jauhelihan hintaan tulee pieni korotus myös asiakkaalle.

– Moni kuluttaja on huolissaan kotimaisten tuottajien puolesta ja ymmärryksemme mukaan asiakkaat ovat valmiita maksamaan jauhelihasta hieman enemmän tuottajien eduksi. Siksi päätimme nostaa ostohintaa, vaikka se tietää kulua meille ja näkyy myös asiakashinnassa. Emme kuitenkaan siirrä laskua suoraan kuluttajalle, vaan maksamme siitä itse suurimman osan ja otamme loven katteeseemme. Hinnannoususta huolimatta tarjoamme kuitenkin jatkossakin jauhelihaa edulliseen ja ennen kaikkea oikeudenmukaiseen hintaan, Fries kertoo.

Reilu-tuotemerkin 100-prosenttinen naudan jauheliha (10 % rasvaa) maksaa 700 gramman pakkauksessa 8,49 euroa ja 400 gramman pakkauksessa 4,89 euroa. Hinnat voivat vaihdella ja muuttua. Reilu on Lidlin oma tuotemerkki 100-prosenttisesti kotimaiselle lihalle. Kaikki Lidlissä myytävä jauheliha on kotimaista.

– Suomessa on suoraan sanottuna totuttu liian halpaan jauhelihaan. Näin halpa jauhelihan hinta on kestämätön ajatellen koko ruokajärjestelmää, Fries kertoo.

Kuluttaja- ja kilpailuvirasto selvitti kuluttajan maksaman hinnan jakautumista elintarvikeketjussa. Tutkimustulokset osoittavat, että kaupan, teollisuuden ja tuottajan osuuksista on kaupan osuus pienin. Esimerkiksi naudanlihan osalta kaupan osuus on 19 prosenttia, teollisuuden 43 prosenttia ja tuottajan 38 prosenttia. (Katsaus elintarvikemarkkinan kehitykseen vuosina 2016–2023

Lisätietoja ja haastattelupyynnöt: media@lidl.fi, 09 23456 400

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoa julkaisijasta

Lidl on yksi Euroopan suurimmista päivittäistavaraketjuista. Suomessa yli 20 vuotta toimineessa ketjussa työskentelee noin 5600 henkilöä. Yli 200 myymälän verkosto ulottuu Hangosta Sodankylään ja tavarantoimitukset myymälöihin hoidetaan Janakkalassa, Laukaassa ja Järvenpäässä sijaitsevista jakelukeskuksista. Lisätietoa tuotteista ja ajankohtaisista tarjouksista löytyy Lidl Plus -etusovelluksesta tai osoitteessa lidl.fi. Lisätietoja yrityksestä osoitteessa corporate.lidl.fi. Lidlin tiedotteet voi tilata suoraan sähköpostiin täältä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lidl Suomi

Lidl-lenkkarit saavat haastajan – Lidl-clogsit ovat tämän kesän ykköskengät2.6.2025 15:14:00 EEST | Tiedote

Lidlin uusi kesämallisto tarjoaa värikkään asun Suomen vaihtelevaan kesäsäähän, niin festareille kuin mökille. Mallistosta löytyy kesän ehdottomat luottokengät, Lidl-clogsit sekä sadeviitta, reppu, urheilusukat, sandaalit ja juomapullo. Festarikesän pelastava mallisto tulee myyntiin eräluontoisena Lidleihin 5.6. alkaen*. Aiemmat Lidl-brändätyt vaatteet ja asusteet ovat olleet asiakkaiden suursuosikkeja.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye