Fiberwood jalostaa metsäteollisuuden sivuvirroista rakennusten hiilijalanjälkeä pienentäviä materiaaleja – EU:lta 3,1 miljoonan euron tuki
Suomalainen deep tech -yritys Fiberwood Oy on saanut 3,1 miljoonan euron rahoituksen Euroopan unionin LIFE-ohjelmasta vauhdittaakseen rakennusten hiilijalanjälkeä pienentävien materiaalien kaupallistamista. Yritys käyttää rahoituksen metsäteollisuuden sivuvirroista kehitettävien eristeratkaisujen skaalaamiseen ja toimintansa laajentamiseen Euroopan markkinoilla.

Fiberwood jalostaa vajaakäytettyjä puunjalostuksen sivuvirtoja, luonnonkuituja ja kierrätyspuuta korkealaatuisiksi, täysin muovittomiksi ja kierrätettäviksi kuitukomponenteiksi. Nämä korvaavat fossiilipohjaisia eriste- ja pakkausmateriaaleja, luovat uusia käyttömahdollisuuksia puukuitupohjaisille tuotteille ja edistävät EU:n siirtymää vähäpäästöiseen rakentamiseen.
Rakennussektori aiheuttaa globaalisti 42 prosenttia kasvihuonekaasupäästöistä. EU:ssa valtaosa eristemateriaaleista on yhä fossiilipohjaisia, ja yli 98 prosenttia päätyy kaatopaikoille tai luontoon. Kestävämmille vaihtoehdoille on markkinoilla kysyntää, mutta biopohjaisilla materiaaleilla on ollut haasteita vastata tiukkoihin teknisiin vaatimuksiin.
Fiberwood hakee ratkaisua juuri tähän. Vuonna 2019 perustettu yritys on luonut teknologian, jolla se kehittää hiiltä varastoivia ja kompostoituvia kuitulevyjä. Niiden ominaisuuksiin kuuluvat käyttötarkoituksen mukaisesti erinomainen lämmöneristävyys, rakenteellinen kestävyys, kosteudensietokyky, paloturvallisuus ja pitkä käyttöikä. Tämä on harvinainen yhdistelmä, joka fossiilisten materiaalien korvaamisen lisäksi tuo uusia mahdollisuuksia vastuulliseen rakentamiseen.
”Uskomme, että metsiä voidaan hyödyntää nykyistä viisaammin”, sanoo Fiberwoodin toimitusjohtaja Tage Johansson. ”Jalostamme sivuvirroista korkean kysynnän materiaaleja, jotka täyttävät rakentamisen vaatimukset ja samalla pienentävät ympäristövaikutuksia.”
3,1 miljoonan euron EU-tuen turvin Fiberwood optimoi tuotantoprosessiaan, vahvistaa uusia sivuvirtalähteitä eri puolilla Eurooppaa ja viimeistelee tuotteidensa teknisiä ominaisuuksia. Tähtäimessä on teollisen mittakaavan tehdaskonsepti, joka voidaan monistaa kansainvälisesti.
Yritys rakentaa parhaillaan Järvenpäässä demotuotantolinjaa, jolla se tulee valmistamaan materiaalia testirakennusten kaltaisiin asiakkaiden pilottihankkeisiin. Fiberwoodin B2B-asiakkaisiin lukeutuu johtavia rakennusmateriaalivalmistajia Pohjoismaissa ja muualla Euroopassa. Asiakkaat integroivat Fiberwoodin kuitukomponentit omiin tuotteisiinsa ja myyvät niitä omilla brändeillään.
”Tämä on markkinoilla käännekohta”, Johansson näkee. ”Asiakkaidemme ei tarvitse muuttaa omaa myyntiprosessiaan. He myyvät yhä käytännössä samaa tuotetta, mutta ympäristöystävällisemmällä materiaalikoostumuksella. Näin he saavat tuotteidensa CO₂-päästöt alemmaksi, mikä luo aitoa kilpailuetua.”
Ennen LIFE-rahoitusta Fiberwood on kerännyt yhteensä 10,7 miljoonaa euroa yksityistä ja julkista rahoitusta, mukaan lukien Metsä Springiltä, Stephen Industriesilta ja suomalaisilta innovaatiotoimijoilta. Yritys valmistautuu kansainväliseen kasvuun ja etsii aktiivisesti uusia kumppaneita Euroopan rakennusalan arvoketjusta.
Lisätiedot:
Tage Johansson
Toimitusjohtaja, Fiberwood Oy
📞 +358 40 726 1231
✉️ tage.johansson@fiberwood.com
Tietoa yrityksestä
Fiberwood on suomalainen deep tech -yritys, joka jalostaa metsäteollisuuden sivuvirtoja ja luonnonkuituja kestäviksi, korkealaatuisiksi rakennus- ja pakkausmateriaaleiksi. Yrityksen innovatiiviset ja asiakaskohtaisesti räätälöidyt kuitukomponentit pienentävät rakennusten hiilijalanjälkeä ja tukevat siirtymää fossiilivapaaseen rakentamiseen. Vuonna 2019 perustettu Fiberwood tekee tuotekehitysyhteistyötä B2B-asiakkaiden kanssa Pohjoismaissa sekä Euroopassa ja rakentaa parhaillaan ensimmäistä demotuotantolinjaansa Järvenpäähän.
Funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or CINEA. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tage JohanssonToimitusjohtaja, osakas, hallituksen jäsenFiberwood Oy
Puh:+358 40 726 1231tage.johansson@fiberwood.comMaarit SaariSenior Consultant, partneriMailand Communications Oy
Puh:+358 505507599maarit.saari@mailand.fiKuvat





Linkit
Tietoja julkaisijasta
Mailand on viestintätoimisto, jonka työ tukee johtamista, kasvattaa arvoa ja parantaa palvelua. Asiakkaamme ovat yrityksiä ja yhteisöjä, jotka menestyvät, uudistavat toimialaansa ja kehittävät yhteiskuntaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Mailand Communications Oy
Kulttuuria yritysyhteistyöllä – TAHTO-urheilumuseo onnistui uudistamaan rahoitustaan3.6.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
TAHTO-urheilumuseolle yritysyhteistyö muodostaa lähes puolet museon omista tuloista. Uudistettu sponsorointimalli tuo urheilukulttuurin arkistot eläväksi ja vastaa nykypäivän yritysten odotuksiin.
Manfred Knof kryptotuoteyhtiö Valourin hallituksen puheenjohtajaksi ja DeFi Technologiesin neuvonantajaksi2.6.2025 14:30:00 EEST | Tiedote
Saksalaisen Commerzbankin toimitusjohtajana työskennellyt Manfred Knof on nimitetty fintech-yhtiö DeFi Technologiesin strategiseksi neuvonantajaksi sekä hallituksen puheenjohtajaksi sen tytäryhtiöön Valouriin. Nimitys tuo yhtiöihin vuosikymmenten johtajakokemuksen ja laajat verkostot eurooppalaisen pankki- ja rahoitusmaailman huipulta. Manfred Knof tulee johtamaan Valourin globaalia ja institutionaalista kasvua hyödyntämällä laajaa verkostoaan toimialalla. Hän keskittyy hallinnoitavien varojen kasvattamiseen, institutionaalisten suhteiden syventämiseen sekä tuote- ja markkinakehityksen tukemiseen.
Multitudella vahva ensimmäinen vuosineljännes: tulos kasvoi 181 prosenttia 7,2 miljoonaan euroon – ohjeistusta korjattiin ylöspäin22.5.2025 09:05:00 EEST | Tiedote
Ensimmäisen vuosineljänneksen avainluvut verrattuna viime tilikauden vastaavaan jaksoon: Liikevaihto kasvoi 4,1 % ja oli yhteensä 66,8 miljoonaa euroa Q1:n tulos parani 7,2 miljoonaan euroon eli 181 % viimevuotisesta Lisäosuuden osto Lea Bank AB:sta korostaa kumppanuusstrategiaamme Olemme yltämässä ohjeistuksen mukaiseen 24,0–26,0 miljoonan euron tulokseen vuonna 2025
Bitcoinista varantovaluutta dollarin sijaan?22.4.2025 12:30:00 EEST | Artikkeli
BlackRockin toimitusjohtaja Larry Fink ennustaa käännettä globaalissa rahoitusjärjestelmässä.
Kryptopioneeri Valour valitsi newskontorin ja Mailandin vastaamaan viestinnästään Euroopassa8.4.2025 12:39:08 EEST | Tiedote
Düsseldorfilainen viestintätoimisto newskontor ja Mailand Communications tukevat Valourin strategiaa, kun se rakentaa kasvua Euroopan pörsseissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme