Säde Tahvanainen valittiin kuntayhteistyöpäälliköksi Päijät-Hämeeseen
17.6.2025 15:34:51 EEST | Päijät-Hämeen liitto | Tiedote
Päijät-Hämeen liiton kuntayhteistyöpäällikön vakinaiseen tehtävään on valittu KM Säde Tahvanainen Vantaalta. Hän aloittaa työnsä elokuun loppupuolella Päijät-Hämeen liitossa, johon hän siirtyy TSL:n asiantuntijan tehtävästä.

Tehtävään oli 52 hakijaa, joista Tahvanaisen lisäksi haastateltiin Sirkku Hildén, Antti Leino, Markku Lehikoinen, Joonas Pokkinen ja Jenni Vesanen.
Tahvanaisella on laaja-alainen osaaminen tehtävään liittyvissä asioissa. Hän on toiminut muun muassa kansanedustajana, osa-aikaisena kaupunginvaltuuston puheenjohtajana, osa-aikaisena kaupunginhallituksen varapuheenjohtajana ja asiantuntijatehtävissä. Hänellä on laaja kokemus valtakunnallisesta ja kunnallisesta päätöksenteosta, ja hän on aikaisemmissa tehtävissään lisäksi toiminut asiantuntijana opetus- ja kulttuurialaan liittyvissä tehtävissä.
Kuntayhteistyöpäällikkö – valmistelija, verkostojen rakentaja ja kuntien yhteistyön vahvistaja
Kuntayhteistyöpäällikkö toimii kuntajohtajakokousten sekä maakunnan johtavien luottamushenkilöiden puheenjohtajafoorumin kokousten valmistelijana ja kuntayhteistyöhön liittyvien tilaisuuksien järjestäjänä. Hän osallistuu myös maakuntaliiton sidosryhmäyhteistyöhön ja edunvalvontaan.
Lisäksi työtehtäviin kuuluvat mm. kuntia koskevien yhteisten lausuntojen ja kannanottojen valmistelu sekä kuntien välisen sopimuksellisen yhteistyön edistäminen. Kuntayhteistyöpäällikön tehtäviin voidaan sisällyttää valitun henkilön osaamisen ja kokemuksen mukaan myös muita maakuntaliiton lakisääteisiin tehtäviin liittyviä vastuita.
- On erittäin myönteistä, että Päijät-Hämeen liitto houkuttelee hakijoita laajalti ja että liitto koetaan mielenkiintoisena työpaikkana. Hakijoita oli 52 ja haastatteluihin kutsuimme kuusi hakijaa, joista kaksi valittiin toiselle kierrokselle. Lopullinen valinta tehtiin kahden hyvin tasaväkisen ja vahvan hakijan välillä. Valinta perustui kokonaisarvioon, jossa painoivat koulutuksen, työkokemuksen ja haastattelun lisäksi kuntayhteistyön sekä sidosryhmäyhteistyön ja edunvalvonnan tuntemus, kuva valintaprosessia maakuntajohtaja Niina Pautola-Mol.
Kiitän kaikkia hakijoita mielenkiinnosta. Toivotamme Säde Tahvanaisen lämpimästi tervetulleeksi Päijät-Hämeen liittoon!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niina Pautola-MolMaakuntajohtaja / Regional MayorPäijät-Hämeen liitto
Puh:044 077 3010niina.pautola-mol@paijat-hame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Päijät-Hämeen liitto
Ulla-Kirsikka Vainio on Päijät-Hämeen uusi maakuntajohtaja23.3.2026 14:00:27 EET | Tiedote
Päijät-Hämeen maakuntavaltuusto valitsi maanantaina 23.3.2026 uudeksi maakuntajohtajaksi Rovaniemen kaupunginjohtaja Ulla-Kirsikka Vainion. Valinta oli yksimielinen.
Maakuntahallituksen päätökset 16.3.202616.3.2026 11:37:02 EET | Tiedote
Päijät-Hämeen maakuntahallitus esittää maakuntavaltuustolle maakuntajohtajan valintaa sekä lähettää kesäkuun valtuuston käsittelyyn tilinpäätöksen, toimintakertomuksen ja henkilöstöraportin. Lisäksi hallitus käsitteli maakuntakaavan palautetta, liikkumisohjelman seurantaa sekä päätti edustuksista maakunnan yhteistyöryhmään ja yhteistyöstä Zaporizzjan alueen kanssa.
Päijät-Hämeen maakuntajohtajaksi esitetään Ulla-Kirsikka Vainiota4.3.2026 13:19:10 EET | Tiedote
Päijät-Hämeen maakuntajohtajan valintaa valmistellut työryhmä esittää virkaan Ulla-Kirsikka Vainiota, joka nousi hakuprosessin kokonaisarviossa vahvimmaksi kandidaatiksi. Työryhmän mukaan sekä hakijan tausta että ulkopuolinen soveltuvuusarviointi tukevat esitystä.
Päijät-Hämeen kulttuurikohteet kootaan sähköiselle kartalle – ehdota kohteita 31.3.2026 mennessä16.2.2026 17:06:54 EET | Tiedote
Päijät-Hämeen liitto julkaisee toukokuussa 2026 Päijät-Hämeen aarrekartan, joka kokoaa yhteen maakunnan kiinnostavimmat kulttuurikohteet. Tavoitteena on tuoda esiin alueen monipuolinen kulttuuritarjonta ja tehdä kohteet helposti löydettäviksi niin asukkaille kuin matkailijoillekin. Nyt kaikki pääsevät mukaan täydentämään karttaa. Ehdotukset tulee jättää viimeistään 31.3.2026.
Päijät-Hämeen kulttuurikohteet kootaan sähköiselle kartalle – ehdota kohteita 31.3.2026 mennessä10.2.2026 09:22:46 EET | Tiedote
Päijät-Hämeen liitto julkaisee toukokuussa 2026 Päijät-Hämeen aarrekartan, joka kokoaa yhteen maakunnan kiinnostavimmat kulttuurikohteet. Tavoitteena on tuoda esiin alueen monipuolinen kulttuuritarjonta ja tehdä kohteet helposti löydettäviksi niin asukkaille kuin matkailijoillekin. Nyt kaikki pääsevät mukaan täydentämään karttaa. Ehdotukset tulee jättää viimeistään 31.3.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme