Raision Myllypellon koulun urakkasopimus allekirjoitettu
Myllypellon koulun hankesuunnitelma hyväksyttiin Raision kaupunginvaltuustossa 5.5.2025. Projektinjohtourakoitsijaksi on valittu Rakennusliike Lapti Oy. Urakkasopimus allekirjoitettiin Raisiossa 18.6. ja rakentaminen alkaa ensi vuonna.

Myllypellon koulun toteutumismuotona on projektinjohtourakka ja se sisältää kolme vaihetta: hankintavaihe, kehitysvaihe sekä toteutusvaihe. Nyt hanke siirtyy toteutusvaiheeseen ja Raision toisen yhtenäiskoulun rakentaminen alkaa ensi vuonna. Kahden yhtenäiskoulun malliin päästään, kun molemmat koulut ovat valmiit, eli aikaisintaan elokuussa 2028.
– Hankkeen kehitysvaiheen aikana suunnittelua edistettiin useiden eri työryhmien kanssa, joissa osallistettiin mm. koulun tulevaa henkilökuntaa. Kehitysvaiheen yhteistyö eri osapuolten välillä toimi hienosti ja hankesuunnitelma saatiin valmiiksi sovitussa aikataulussa. Hankkeen kehittämistä ja suunnittelua jatketaan toteutusvaiheessa tiiviissä hyvässä yhteistyössä niin käyttäjien, suunnittelijoiden, urakoitsijoiden ja tilaajan kesken, kertoo tekninen johtaja Timo Oja.
Myllypellon koulu toteutetaan Terve talo -hankkeena
Myllypellon koulu rakentuu Raisiontien ja Raisionkaaren risteyksen luoteispuoliselle alueelle. Koulurakennus suunnitellaan kestävän kehityksen periaattein, huomioiden ympäristö- ja elinkaarinäkökohdat. Rakennus ja sen ympäristö suunnitellaan turvalliseksi toteuttaa ja käyttää.
Koulun rakentaminen tehdään Terve talo -hankkeena. Tavoitteena on tavanomaista vähähiilisempi rakennus ja hankkeelle haetaan ympäristösertifiointi. Rakennuksen sisäilman laatu varmistetaan määrittämällä työmaalle puhtaustaso P1 rakentamisen ajaksi.
– Raisiolaiset lapset ja nuoret saavat Myllypellosta modernin ja laadukkaan koulun lisäksi yhteisöllisen ja turvallisen ympäristön kokoontua ja harrastaa monipuolisesti. Olemme Laptilla innostuneita nyt käynnistyvästä toteutusvaiheesta, kiitämme raisiolaisia luottamuksesta sekä hyvästä yhteistyöstä hankkeen parissa, sanoo aluejohtaja Ville Raitanen Laptilta.
700 oppilasta ja henkilökuntaa noin 100
Myllypellon kouluun rakennetaan 5–9. luokkien opetustilojen lisäksi Mylly-Antin koulun toimintatilat sekä kirjasto- ja nuorisotilat. Liikuntatiloissa huomioidaan niin monipuoliset opetuksen tarpeet, kuin lähialueen tarpeet mm. kuntosalin ja yleisurheilutilan osalta. Tilat on suunniteltu aktiiviseen iltakäyttöön
– Rakennuksen toteutussuunnittelussa huomioidaan kaikkien käyttäjäryhmien esteetön ja tasapuolinen mahdollisuus tilojen käyttöön. Tilojen esteettömään suunnitteluun sisältyy tilojen selkeys ja materiaalivalinnat sekä liikkumista ohjaava värien käyttö ja valaistus. Tilojen akustisiin ja äänieristysratkaisuihin kiinnitetään erityistä huomiota, kun suunnitellaan rakenteiden, tekniikan ja pintamateriaalien muodostamaa kokonaisuutta, kertoo kiinteistöpäällikkö Ari Jalonen.
Koko hankkeen toteuttamisen alustava kokonaiskustannusarvio on 45 miljoonaa euroa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
kiinteistöpäällikkö Ari Jalonen, Raision kaupunki, 040 515 4884
tekninen johtaja Timo Oja, Raision kaupunki, 040 183 8068
aluejohtaja Ville Raitanen, Rakennusliike Lapti, 040 054 9791
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Lapti lyhyesti
Lapti on monipuolinen ja vakavarainen kotimainen rakennusliike. Rakennamme yhdessä asiakkaidemme ja yhteistyökumppaneidemme kanssa koteja, toimitiloja, päivä- ja hoivakoteja, kouluja sekä sairaaloita ympäri Suomea. Meillä työskentelee noin 400 alan ammattilaista. Vaikuttavasta jäljestämme kertovat niin viimeistelty kädenjälki kuin yhteistyöstämme syntyvä lämmin muistijälki. www.lapti.fi
Vaikuttavaa jälkeä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Rakennusliike Lapti toteuttaa Hoivatiloille ikäihmisten hoivakodit Seinäjoelle ja Kuopioon26.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Rakennusliike Lapti suunnittelee ja rakentaa Hoivatiloille kaksi uutta ikäihmisten hoivakotia Seinäjoelle ja Kuopioon. Hoivakotien palveluntuottajaksi tulee Attendo. Kohteiden rakentaminen on käynnistynyt marraskuussa, ja hoivakodit valmistuvat loppuvuodesta 2026.
Urban Partners ja Rakennusliike Lapti voittaneet kilpailutuksen viiden päiväkodin toteutuksesta Turkuun11.11.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Turun kaupunki investoi historiallisen paljon kouluihin ja päiväkoteihin. Osana Turun päiväkotien uudistushanketta Urban Partners ja Rakennusliike Lapti rakentavat suunnitelmien mukaan viisi uutta, kestävää ja laadukasta päiväkotikiinteistöä kaupungin omaan käyttöön.
Lapti toteuttaa TA Yhtymälle asuinkerrostalon Oulun Hiukkavaaraan10.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Rakennusliike Lapti ja TA Yhtymä ovat allekirjoittaneet sopimuksen asuinkerrostalon toteuttamisesta Oulun Hiukkavaaraan. Lapti suunnittelee ja rakentaa Hiukkavaaran keskustaan seitsemänkerroksisen talon, johon tulee 33 vuokra-asuntoa. Kerrostalon rakentaminen on aloitettu, ja asunnot valmistuvat alkuvuodesta 2027.
KYSin vuodeosastorakennuksen peruskorjaus on valmistunut – toiminta käynnistyy vaiheittain marras-joulukuussa31.10.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Kuopion yliopistollisen sairaalan (KYS) pääsairaalan kaupunkikuvallisesti tunnetuimman osan, vuonna 1959 valmistuneen vuodeosastorakennuksen peruskorjaus on valmistunut. Loppuvuodesta vuodeosastorakennuksen vaiheittaisen käyttöönoton myötä Kuopion Harjulan sairaalan vuodeosastot ja poliklinikkatoiminnot siirtyvät KYSille.
Jyväskylän Mattilanpeltoon nousee 60-paikkainen ikäihmisten hoivakoti30.10.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylässä Mattilanpellon kaupunginosassa alkaa lokakuussa uuden ikäihmisten hoivakodin rakentaminen. 60-paikkainen hoivakoti valmistuu Keljonkadulle suunnitelmien mukaan loppuvuodesta 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

