Joulukauppa kasvoi selvästi vuoden takaisesta – Erikoiskaupan liiton ennuste povaa kasvua kahden laskuvuoden jälkeen
Erikoiskaupan liikevaihto kasvoi selvästi joulukuussa vuoden takaisesta. Erikoiskaupan liiton tilastopalvelu ennustaa liikevaihdon kasvua koko vuodelle 2025.
Erikoiskaupan liitto Etu ry:n päivitetyt tilastot kertovat erikoiskaupan liikevaihdon kasvaneen joulukuussa 2024 +2,0 prosenttia vuoden 2023 joulukuuhun verrattuna. Koko erikoiskaupan alan kumulatiivinen liikevaihto vuonna 2024 supistui vuoden takaiseen verrattuna -0,3 prosenttia. Hyvä joulukuu pienensi supistumista, vielä marraskuun tietojen perusteella kumulatiivinen vuosimuutos oli -0,8 prosenttia.
"Markkinoiden vakautumista on jo ehditty odottaa ja joulukuun luvut tukevat hyvin tätä näkemystä. Eteenpäin ennustava Etubot näkee myös käänteen olevan edessä toukokuussa", sanoo Erikoiskaupan liiton tilastoinnista vastaava johtaja Jukka Ropponen.
Kuluttajien luottamus heikkeni aavistuksen
Kuluttajien luottamus talouteen pysyi matalana myös helmikuussa 2025. Tilastojen mukaan kuluttajien luottamusindikaattori oli -9,03, mikä on hieman heikompi kuin tammikuussa.
"Kuluttajien varovaisuus näkyy edelleen myös erikoiskaupan alalla. Odotamme edelleen selkeämpiä merkkejä ostovoiman ja luottamuksen vahvistumisesta", Ropponen toteaa.
Yritysten myyntiaktiviteetti Ruotsissa pysyy korkealla – Suomessa tilauskannan odotukset nousussa
Euroopan komission vähittäiskaupan luottamusindikaattorin mukaan Ruotsissa yritysten myyntiaktiviteetti on kasvanut ja lähestyy pitkän ajan huippulukemia, vaikka siinä pieni lasku helmikuussa olikin. Suomessa tilanne pysyy edelleen heikkona, mutta helmikuussa näkemys kuitenkin kääntyi nousuun. Hintaodotukset Suomessa laskivat selvästi edellisestä kuukaudesta.
"Vaikka yritysten myyntiaktiviteetti Suomessa on ollut alhainen jo pitkään, on hyvä merkki, että tilauskannan odotukset ovat vielä positiiviset. Tämä voi viitata elpymiseen vuoden 2025 aikana", arvioi Erikoiskaupan liiton toimitusjohtaja Ulla Pöllänen.
Erikoiskaupan ennuste kääntymässä positiiviselle
Erikoiskaupan liiton tilastopalvelu ennustaa erikoiskaupan liikevaihdon vihdoin nousevan vuonna 2025. Estimaatti on nyt tasolla +0,65 %. Tämä on pitkiin aikoihin positiivisin näkemys. Ennuste tarkentuu vuoden edetessä.
"Liikevaihdon kehitys on nyt lievän positiivista. Korot ovat edelleen laskemassa ja inflaatio on rauhoittunut, mikä luo osaltaan edellytyksiä kulutuksen nousulle", Pöllänen summaa.
Yhteyshenkilöt
Jukka Ropponen, johtaja, lakiasiat ja edunvalvonta
jukka.ropponen@etu.fi, +358 40 0161 400
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Erikoiskaupan liitto Etu auttaa erikoiskaupan toimijoita menestymään niin Suomessa kuin kansainvälisestikin. Vuonna 1920 perustettu Erikoiskaupan liitto edustaa 13 kaupan ja terveyden toimialaa. Liiton jäsenyhdistyksiin kuuluu yli 900 yritystä, jotka työllistävät yli 40 000 työntekijää. www.etu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Erikoiskaupan liitto Etu ry
Erikoiskauppa nousussa – varovainen toiveikkuus palaa pitkän laskun jälkeen26.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Erikoiskaupan kentällä on näkyvillä piristymisen merkkejä pitkään jatkuneen epävarmuuden jälkeen. Vuoden 2025 ensimmäinen neljännes toi kasvulukuja useille erikoiskaupan toimialoille. Erikoiskaupan liiton tilastopalvelu ennakoi liikevaihdon kasvua koko vuodelle, joskin nousu jäänee maltilliseksi, vajaaseen prosenttiin.
Erikoiskauppojen liikevaihto jatkaa kasvu-uralla – Hallituksen päätöksillä kaksijakoisia vaikutuksia erikoiskaupalle14.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Erikoiskaupan liiton tilastopalvelu ennustaa erikoiskauppojen liikevaihdon kasvavan koko vuoden 2025 aikana. Hallituksen veropäätökset puoliväliriihessä vahvistavat suomalaisten ostovoimaa, mutta joukossa oli myös kysyntää heikentäviä päätöksiä.
Verkkokauppa kiri alkuvuonna – myynti Yhdysvaltoihin on pudonnut12.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kotimaassa toimiva verkkokauppa kasvoi alkuvuodesta koko vähittäiskaupan myyntiä nopeammin. Koko vuoden odotukset pysyvät silti vielä varovaisina. Suomalaisten suurin kohdemarkkina Amazonin kautta myytäessä on Yhdysvallat, ja sinne suuntautuva myynti putosi lähes 30 prosenttia. Eniten Amazonin kautta Suomesta ulkomaille myydään kosmetiikkaa.
Tuloveron kevennys odotettu piristysruiske talouteen23.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Erikoiskaupan liitto pitää hallituksen päätöstä keventää tuloverotusta tarpeellisena toimena talouskasvun vauhdittamiseen.
Epävarmuuden keskellä tarvitaan rohkeita päätöksiä17.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Hallitukselta odotetaan kasvua ja työllisyyttä vahvistavia toimia puoliväliriihessä. Erikoiskaupan liitto painottaa tuloverotuksen kevennyksen merkitystä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme