Lapin kirkonkylään rakennetaan laajasti valokuituverkkoa tänä kesänä
30.6.2025 07:18:00 EEST | Valokuitunen Oy | Tiedote
Rauman Lapin kirkonkylä saa tänä vuonna nopeat valokuituyhteydet, kun Valokuitunen rakentaa laajasti avointa valokuituverkkoa kylään. Raumalla on ennestään neljällä alueella Valokuitusen valokuitusaatavuus.

Rauman Lappi on saamassa nopeat valokuituyhteydet, kun Valokuitunen aloittaa kirkonkylällä valokuidun rakentamisen tällä viikolla. Tässä vaiheessa alueen lähes 400 huoneistoa tulee valokuidun saatavuuden piiriin.
- Lapin kirkonkylällä on ollut paljon kiinnostusta avoimeen valokuituun. Verkkoon pääsee liittymään vielä rakentamisen alkuvaiheessa, mutta myös myöhemmin verkon valmistuttua, Valokuitusen aluepäällikkö Jarkko Honkanen kertoo.
Tänä keväänä alueella on tehty suunnittelu- ja asennuskäyntejä, ja suurin osa valokuitupäätelaitteista on jo asennettu koteihin. Tonteille on kaivettu mikrokanavaputket, joihin myöhemmässä vaiheessa ”puhalletaan” valokuidut. Tavoitteena on, että valokuituyhteydet saadaan tänä vuonna käyttöön.
Tekoäly lisää datan määrää tietoliikenneverkoissa
Tietoliikenneyhteyksiltä vaaditaan jatkuvasti enemmän, koska tietoliikenneverkoissa liikkuvan datan määrä kasvaa merkittävästi. Tekoälyn nopea kasvu on yksi syy datamäärien kasvuun. Valokuitu mahdollistaa digiarjessa usean laitteen samanaikaisen käytön ilman, että nettiyhteys pätkii.
– Tarvitsemme yhä useampaan tilanteeseen vakaata ja nopeaa nettiyhteyttä – oli kyse etätyöpalavereista, sarjojen suoratoistosta tai lääkäripalveluista. Jos saman katon alla yksi pitää esitelmää etäpalaverissa kamera päällä, toinen katsoo televisiota netin yli ja kolmas pelaa, nettiyhteys voi hidastua ja pätkiä. Valokuituyhteys parantaa raumalaisten edellytyksiä sujuvaan digiarkeen, Valokuitusen toimitusjohtaja Heikki Kaunisto sanoo.
Raumalla on ennestään Valokuitusen avointa valokuituverkkoa Ottilassa, Lonsissa, Vaikkusissa ja Paroalhossa. Kaiken kaikkiaan verkon piirissä on ollut yli 1 500 huoneistoa.
Pelkkä valokuitukaapeli ei vielä riitä, vaan nettiin päästäkseen asiakas tilaa erikseen nettipalvelut verkossa toimivien palvelutarjoajien valikoimista. Avoimessa verkossa palveluita voi kilpailuttaa sekä vaihtaa niin usein kuin haluaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki KaunistoToimitusjohtajaValokuitunen Oy
heikki.kaunisto@valokuitunen.fiKirsi JännesViestintäpäällikköValokuitunen Oy
Puh:050 564 4645kirsi.jannes@valokuitunen.fiJarkko HonkanenRakentamisen aluepäällikköValokuitunen Oy
Puh:0401940861jarkko.honkanen@valokuitunen.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta: Valokuitunen on toimialansa markkinajohtaja
Valokuitunen Oy rakentaa nopeita ja luotettavia valokuituyhteyksiä pientaloihin ja yrityksiin ympäri Suomen. Valokuitu takaa parhaan mahdollisen nettiyhteyden kaikissa tilanteissa ja mahdollistaa sujuvan digiarjen. Kytkemme pientalojen yhteydet Telian Avoin Kuitu -runkoverkkoon. Asiakkaamme voivat valita verkon laajasta valikoimasta itselleen sopivat netti- ja lisäpalvelut ja kilpailuttaa niitä rajattomasti. Valokuitunen on markkinajohtaja – verkkomme kattaa vuoden 2024 lopussa noin 400 000 kotitaloutta Suomessa. Meillä työskentelee yli sata ammattilaista arvojemme rohkeus, ilo ja luottamus mukaisesti. Valokuiturakentamisemme työllistää kymmeniä urakointiyrityksiä ympäri maan. Vuonna 2020 perustettu Valokuitunen on suomalaisen CapManin (60 %) ja pohjoismaisen Telian (40 %) omistama yritys.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Valokuitunen Oy
Tutkimus: Joka toinen suomalainen käyttää tekoälyä viikoittain – lähes viidennes ei lainkaan8.7.2026 07:55:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten tekoälyn käyttö on yleistynyt nopeasti. Tutkimuksen mukaan joka toinen hyödyntää tekoälyä jo vähintään viikoittain. Valtaosa kokee pysyneensä kehityksessä mukana ja luottaa omaan arviointikykyynsä erottaa luotettava tieto.
Tutkimus: Kesällä etätyöpäivien suosituin taukoherkku on jäätelö, myös kahvi kärjessä17.6.2026 08:07:00 EEST | Tiedote
Kysely kertoo, että suomalaisten etätyöpäiviin kuuluvat kesällä rauhallisempi netinkäyttö ja pienet arjen nautinnot. Kahvitauoista ei luovuta edes helteillä. Nuorempi ikäpolvi nauttii auringonotosta etäpäivien tauoilla.
Valokuituselle yli 700 miljoonan investointipaketti – “Kyseessä toimialan suurin rahoituspaketti”15.6.2026 07:56:00 EEST | Tiedote
Valokuitunen on neuvotellut valokuituverkkojen rakentamista tulevaisuudessa turvaavan uuden rahoituspaketin. Kaiken kaikkiaan kyseessä on yli 700 miljoonan euron lainarahoituspaketti. Useiden kansainvälisten pankkien kanssa solmittu infrarahoituskokonaisuus käsittää uutta lainaa yli 300 miljoonaa sekä vanhojen lainojen uudelleen rahoituksen.
Reposaareen rakennetaan valokuituverkkoa vanhojen kupariyhteyksien tilalle28.5.2026 08:54:00 EEST | Tiedote
Porin Reposaareen on tulossa laajalle alueelle valokuituverkkoa, kun Valokuitunen rakennuttaa kevään ja kesän aikana saareen verkkoa. Työt ovat alkaneet.
Valokuitunen Superpesiksen pääyhteistyökumppaniksi21.4.2026 07:57:00 EEST | Tiedote
Valokuitunen ja Superpesis ovat solmineet pääyhteistyökumppanuuden, joka kattaa tulevan kesäkauden 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme






