Kuluttajien luottamus edelleen matalalla kesäkuussa
Kuluttajien arvio oman taloutensa nykytilasta parani kesäkuussa hieman toukokuuhun verrattuna, mutta oli edelleen hyvin heikko. Myös näkemys Suomen talouskehityksestä pysyi vaisuna. Kuluttajien luottamusindikaattorin saldoluku oli kesäkuussa -8,6, kun toukokuussa se oli -8,4.
Kesäkuussa kaksi kolmasosaa kuluttajista oli sitä mieltä, että Suomen taloustilanne on huonompi kuin vuotta aiemmin, ja vain 7 % näki sen parempana. Suomen taloustilanteen kohenemiseen seuraavan vuoden aikana uskoi 18 % kuluttajista. Tiedot selviävät Tilastokeskuksen kuluttajien luottamus -tilastosta.
”Myllerrykset maailmalla ja jatkuva epävarmuus heijastuvat näkemyksiin varsinkin Suomen taloudesta ja jopa omastakin. Inflaatio on reaalisesti jo hidasta, korot laskeneet ja palkat nousseet, mutta toisaalta eletään haastavaa säästöjen ja leikkausten aikaa. Ilmapiiri on siten tietyllä tapaa kielteinen, joten kuluttaminen tai asunnon osto ei juuri houkuta, vaikka olisi varaa näihin”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Pertti Kangassalo.
Talousluottamus oli kesäkuussa hyvin heikkoa kaikkialla maassa. Suurinta luottamus oli poikkeuksellisesti Pohjois-Suomessa (luottamusindikaattori -7,6) ja matalinta Etelä-Suomessa pääkaupunkiseudun ulkopuolella (-10,4).
”Pääsääntöisesti luottamus talouteen on ollut vahvinta pääkaupunkiseudulla ja heikointa Itä-Suomessa, mutta viime kuukausina pakka on sekoittunut. Tämäkin lienee merkki aikojen poikkeuksellisuudesta ja epävarmuudesta. On kuitenkin huomattava, että luottamuserot alueiden välillä ovat yleensäkin aika pienet, ja pelkällä satunnaisvaihtelulla voi olla osuutta yllättäviin havaintoihin”, Kangassalo toteaa.
Odotus yleisen työttömyystilanteen kehityksestä Suomessa pysyi kesäkuussa pessimistisenä. Yli puolet kuluttajista arvioi työttömyyden lisääntyvän seuraavan vuoden aikana. Runsas neljännes arvioi riskin kohonneen omalla kohdallaan.
Kuluttajien aikeet käyttää rahaa kestotavaroiden hankintaan vuoden sisällä olivat entistäkin niukemmat. Kuluttajista 12 % ennakoi lisäävänsä ja jopa 42 % vähentävänsä rahankäyttöään kestokulutukseen seuraavan vuoden aikana.
Auton tai asunnon ostoa vuoden sisällä harkitsi kesäkuussa tavanomaista selvästi harvempi kuluttaja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pertti KangassaloYliaktuaari
Puh:029 551 3598pertti.kangassalo@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Kuolleisuus laski lähes kaikissa kuolemansyyryhmissä – myös huumekuolemissa merkittävää laskua29.10.2025 08:02:34 EET | Tiedote
Kuolleisuus väheni kaikissa suurimmissa kuolemansyyryhmissä vuonna 2024.
Asuntojen hinnat laskivat heinä-syyskuussa eniten pääkaupunkiseudun yksiöissä28.10.2025 08:02:30 EET | Tiedote
Vanhojen osakeasuntojen hintojen lasku jatkui heinä-syyskuussa. Koko maassa hinnat laskivat kolmannella neljänneksellä 2,3 % vuodentakaisesta. Hinnat olivat laskussa kaikissa suurissa kaupungeissa. Pääkaupunkiseudulla vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat 1,9 %.
Syntyvyydessä hienoista nousua – maahanmuuttoja edellisvuotta vähemmän23.10.2025 08:06:00 EEST | Tiedote
Tammi-syyskuussa on syntynyt 1 301 lasta enemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan. Viimeisen 12 kuukauden (lokakuu 2024–syyskuu 2025) ennakollinen kokonaishedelmällisyysluku oli 1,28 eli 0,03 korkeampi kuin vuonna 2024.
Naapurimaat kiinnostivat kesällä suomalaismatkailijoita, risteilyjen suosio kasvoi23.10.2025 08:02:02 EEST | Tiedote
Suomalaiset tekivät touko-elokuussa ulkomaille kaikkiaan noin 2,8 miljoonaa lomamatkaa, mikä on hieman vähemmän kuin edelliskesänä. Naapurimaat kiinnostivat suomalaismatkailijoita kesällä eniten, kun taas Etelä-Euroopan suosio laski.
Joka viides nuori on keskeyttänyt koulutuksen – 5 % useammin kuin kerran22.10.2025 08:04:30 EEST | Tiedote
15–34-vuotiaista nuorista 21 % on joskus keskeyttänyt tutkintoon johtavan koulutuksen. Miehistä näin on tehnyt 23 % ja naisista 19 %. Yleisimmin keskeytys johtui koulutuksen sisällöstä, mutta myös terveydelliset syyt olivat yleisiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme