Rakli pitää kaavoitusjärjestelmään ehdotettuja muutoksia oikeansuuntaisina
27.6.2025 08:00:00 EEST | Rakli | Tiedote
Valtakunnallisia alueidenkäyttötavoitteita ja kaavoitusjärjestelmää koskevat säännökset ovat juuri lausuntokierroksella. Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli on tyytyväinen esitettyihin muutoksiin, joiden avulla kaavoitukseen tuodaan ketteryyttä, kustannustietoisuutta sekä selkeät raamit kumppanuudelle.

Alueidenkäytön suunnittelua koskevat säännökset uudistetaan pääministeri Petteri Orpon hallitusohjelman mukaisesti. Kaavoitusjärjestelmän kokonaisuudistuksen sijaan hallituksen esitysluonnos sisältää useita yksittäisiä muutoksia nykyiseen lainsäädäntöön. Kiinteistönomistajia ja rakennuttajia edustava Rakli näkee kaavoitusjärjestelmään ehdotetut muutokset oikeansuuntaisina.
”Voimassa olevaan alueidenkäyttölakiin nähden säännökset ovat säilymässä pääosin ennallaan. Pysyvyyttä tuo myös se, että kunnilla on edelleen keskeinen ja ratkaiseva rooli kaavoituksessa. Positiivista on, että kaavoitusmenettelyyn tuodaan ketteryyttä ja yksinkertaistusta. Esimerkiksi muutoksenhakuoikeus asemakaavan hyväksymistä koskevasta päätöksestä rajattaisiin vain niihin, joihin kaava välittömästi vaikuttaa”, toteaa Kimmo Kurunmäki Raklista.
Hallituksen esitysluonnoksessa on myös huomioitu kustannusvaikutusten selvittäminen asemakaavaa laadittaessa. Rakli pitää tätä lisäystä tärkeänä, sillä se parantaa kustannusten läpinäkyvyyttä ja vaihtoehtojen vertailtavuutta.
”Pelkästään yhden kaavaratkaisun kustannusten esittämisellä ei tunnisteta vaihtoehtoisia kustannuksia. Lisäksi on tärkeää huomioida yksittäisten kustannusten muodostama yhteisvaikutus”, jatkaa Kurunmäki.
Rakli on vaatinut vuosien ajan julkisen ja yksityisen sektorin yhteistyön selkeyttämistä lainsäädännöllä. Nyt lakiin ehdotetaan hallitusohjelman mukaisesti lisättäviksi pykälät asemakaavan ja yleiskaavan laatimisaloitteesta sekä asemakaavan ja yleiskaavan laatimisesta yhteistyössä maanomistajan kanssa. Monessa Euroopan maassa vastaava kumppanuusmenettely on jo vakiintunut osaksi lainsäädäntöä.
”Olemme ajaneet jo parin hallituskauden ajan kiinteistönomistajalle osoitettua mahdollisuutta toimia kaavaehdotuksen valmistelijana. Tavoitteena on ollut saada nimenomaan ammattitoimijoille käyttökelpoinen työkalu kaavahankkeiden käynnistämiseen ja edistämiseen tarkoituksenmukaisella aikataululla. Näiden hankkeiden on toki täytettävä kunnan strategiset maankäytön tavoitteet. Nyt tämä tavoite on toteutumassa uuden lain myötä, mitä tervehdimme ilolla”, sanoo Kurunmäki.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kimmo KurunmäkiJohtaja, yhdyskunta ja infra
Puh:0503736144kimmo.kurunmaki@rakli.fiLiitteet
Tietoja julkaisijasta
Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry on maamme kattavin ja vaikuttavin ammattimaisten kiinteistönomistajien ja rakennuttajien järjestö. Valvomme jäsentemme etua, osallistumme yhteiskunnalliseen keskusteluun sekä teemme työtä kestävän elinympäristön puolesta. Tarjoamme myös tutkittua tietoa vastuullisen päätöksenteon tueksi sekä kehitämme toimialaa ja jäsentemme osaamista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakli
Helsinki Research Forum: Pääkaupunkiseudun toimistotilojen vajaakäyttö lievässä kasvussa1.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudun keskeisillä toimistoalueilla oli maaliskuun 2026 lopussa tyhjää toimistotilaa 791 000 neliömetriä. Keskimääräinen vajaakäyttöaste oli 18,1 prosenttia. Vajaakäyttö väheni eniten Pitäjänmäellä ja nousi Kalasatamassa. Grade A -toimistojen keskimääräinen vajaakäyttöaste on noin 10,1 prosenttia.
Jyväskylän seudun kiinteistömarkkinakatsaus: Vuokra-asuntojen käyttöaste vahvistumassa, mutta rakentaminen vähäistä27.3.2026 07:30:00 EET | Tiedote
Asuntorakentamisen volyymit ovat pysyneet matalalla tasolla niin Jyväskylässä kuin muissakin suurissa kaupungeissa. Hippos-hankkeen käynnistyminen on tuonut kuitenkin pientä piristystä kaupungin rakennusmarkkinoille. Kiinteistökauppojen volyymi puolestaan kasvoi selvästi Jyväskylässä vuonna 2025 ja oli noin 170 miljoonaa euroa. Kauppoja tehtiin lähinnä liike-, asunto- ja yhteiskuntakiinteistöistä. Tyhjää toimistotilaa on runsaasti, mutta tulevaisuuden odotukset ovat hieman positiivisempia. Vuokra-asuntojen käyttöasteet ovat pysyneet Jyväskylässä suhteellisen korkeina, ja asuntovuokrat pysyivät ennallaan vuonna 2025.
Turun seudun kiinteistömarkkinakatsaus: Turun seudun kiinteistökauppavolyymi suurista kaupunkiseuduista toiseksi korkein23.3.2026 07:30:00 EET | Tiedote
Turun seudun kiinteistökauppavolyymi nousi vuonna 2025 yli 400 miljoonaan euroon ja oli suurista kaupunkiseuduista toiseksi korkein pääkaupunkiseudun jälkeen. Myös vuokramarkkinoilla näkyy merkkejä piristymisestä, ja paikalliset asiantuntijat odottavat niin toimisto-, liike- kuin tuotannollistenkin tilojen kysynnän kasvavan. Turun vuokra-asuntojen käyttöasteet vahvistuivat vuonna 2025, ja vuoden jälkimmäisellä puoliskolla myös asuntovuokrat kääntyivät nousuun. Piristyvä tunnelma ei kuitenkaan yllä rakentamiseen, jossa volyymit ovat edelleen laskeneet.
Raklin suhdannekatsaus: Asuinrakentamisen kehitys jäämässä heikoksi tänä vuonna4.3.2026 09:45:00 EET | Tiedote
Suomen kuluvan vuoden suhdannenäkymä on hieman viime vuotta parempi ja näin ollen myös rakentamisella on edellytyksiä kääntyä pieneen kasvuun. Rakentamisen käänne tulee kuitenkin olemaan tahmea. Asuinrakentamisen kehitys jää heikoksi tänä vuonna. Väestönkasvu ei enää kasvata asuntojen kysyntää yhtä paljon kuin aikaisemmin ja monissa kunnissa on rakennettu asuntoja yli kysynnän. Valtion tukemien asuntojen asukkaista merkittävä osa on keski- ja suurituloisia.
Ammattimaiset vuokranantajat vaativat pikaista lakimuutosta vakaviin asumishäiriöihin puuttumiseksi21.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Ammattimaiset vuokranantajat vaativat lainsäädäntöön pikaisesti muutoksia, jotta vakaviin ja toistuviin asumishäiriöihin liittyviä prosesseja voidaan nopeuttaa. Nykytilanne on kohtuuton, sillä esimerkiksi 50 asukkaan taloyhtiössä yhden asukkaan häiriköinti voi heikentää merkittävästi muiden asumista ja kotirauhaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme