Kiinteistöliitto

Uusi laki ei tuo merkittäviä muutoksia taloyhtiöiden leikkipaikoista huolehtimiseen

Jaa

Uusi laki kulutuspalvelujen turvallisuudesta (185/2025) tuli voimaan toukokuussa 2025. Lain noudattamista valvoo Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes, joka tulkitsee kyseisen lain soveltuvan myös taloyhtiöiden leikkipaikkoihin. 

Tukesin tulkinnan mukaan taloyhtiöillä on lakiin kirjattu velvollisuus mm. tunnistaa ja dokumentoida leikkipaikkojen vaarat, seurata leikkipaikan turvallisuutta, dokumentoida tarkastukset ja toimenpiteet sekä ilmoittaa vahinkotapahtumat ja läheltä piti- tilanteet viipymättä Tukesille. Lainsäädäntö tai Tukes ei kuitenkaan edellytä sitä, että taloyhtiön täytyisi ostaa tarkastuksia tai dokumentointia palveluntarjoajilta. Taloyhtiö voi siis suorittaa tarkastukset ja dokumentoinnin itsekin, mutta tarvittaessa voidaan kääntyä ulkopuolisen asiantuntijan puoleen. 

Kiinteistöliitto muistuttaa, että taloyhtiöllä on rakentamislain ja vakiintuneen oikeuskäytännön perusteella ollut jo ennestään korostunut huolellisuusvelvollisuus kiinteistönsä turvallisuudesta, mukaan lukien siellä sijaitsevan leikkipaikan turvallisuus.

”Jos taloyhtiö on jo aikaisemmin huolehtinut leikkipaikan turvallisuudesta ja dokumentoinut tarkastukset sekä huolto- ja korjaustoimenpiteet, on se hyvä lähtökohta myös kulutuspalvelujen turvallisuutta koskevien velvoitteiden täyttämiselle”, sanoo Kiinteistöliiton vanhempi lakiasiantuntija Tapio Haltia.

Kiinteistöliitto huolissaan taloyhtiöiden lisääntyvistä velvoitteista

Kiinteistöliitto käy vuoropuhelua valvontaviranomaisena toimivan Tukesin kanssa lain soveltumisesta taloyhtiöihin ja niiden leikkipaikkoihin.

”Näkemyksemme mukaan taloyhtiöiden osalta tulisi lähtökohtaisesti sovellettavaksi laissa oleva poikkeus yhteisöistä, jotka tarjoavat palveluita jäsenilleen muussa kuin elinkeinotoiminnassa. Kannustamme taloyhtiöitä huolehtimaan leikkipaikan turvallisuudesta, mutta mielestämme tätä koskevat velvoitteet ovat jo riittävällä tavalla kirjattuja rakentamislakiin”, Haltia toteaa.  

Kiinteistöliitto kantaa huolta kehityksestä, jossa sälytetään uuden sääntelyn myötä taloyhtiöille entistä laajempia velvoitteita ja vastuita.

”Tällainen kehitys on omiaan johtamaan lisääntyvään tarpeeseen käyttää ulkopuolisia asiantuntijapalveluita, mikä kasvattaa jo muutenkin korkeita asumisen kustannuksia. Kehitys voi myös johtaa siihen, että taloyhtiöt alkavat karsia asumiseen kytkeytyviä palveluitaan, kuten leikkipaikan välineitä, mikä olisi omiaan heikentämään yleistä asumisen laatua. Myös kokemukset taloyhtiön johdon kasvavasta vastuusta heikentävät osakkaiden halukkuutta asettua ehdolle taloyhtiön hallitukseen”, Haltia sanoo.

Tukesin tiedote leikkipaikkojen turvallisuudesta 26.6.2025 

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Vuonna 1907 perustetun Kiinteistöliiton muodostavat 23 alueellista yhdistystä ja valtakunnallinen toimialajärjestö, Suomen Vuokranantajat ry. Kiinteistöliittoon kuuluu noin 30 000 taloyhtiötä, joissa asuu yhteensä lähes kaksi miljoonaa ihmistä.

Kiinteistöliitto on kiinteistönomistajien edunvalvoja, kiinteistöalan asiantuntijaorganisaatio ja alan johtava vaikuttaja. Jäsenillä on käytössään alan tuorein tieto ja kiinteistöalaan erikoistuneiden asiantuntijoiden palvelut. Lue lisää Kiinteistöliiton valtakunnallisista ja alueellisista palveluista www.kiinteistoliitto.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kiinteistöliitto

Ikääntyvien asuminen aiheena Kiinteistöliiton keskustelutilaisuudessa SuomiAreenassa 26.6.202517.6.2025 10:35:00 EEST | Tiedote

Ikääntyvässä Suomessa koti on yhä useammin paikka, jonne jää yksin, ja josta ei pääse pois. Muistisairaudet, liikkumisen vaikeudet, yksinäisyys ja turvattomuus koskettavat satojatuhansia ihmisiä. Taloyhtiöt ovat uuden ikäpolitiikan etulinjassa. Miten rakennamme koteja, joissa huomioidaan muistin haalistuminen, arjen esteet ja tarve kuulua joukkoon? Entä jos taloyhtiö ei olisikaan pelkkä rakennus, vaan turvapaikka?

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye