Porin kaupunki, Turun yliopisto ja Satakunnan ammattikorkeakoulu käynnistävät avaruusteknologiayhteistyön
27.6.2025 14:00:07 EEST | Turun yliopisto | Tiedote
Porin kaupunki, Turun yliopisto ja Satakunnan ammattikorkeakoulu allekirjoittivat perjantaina 27.6.2025 aiesopimuksen, jonka tavoitteena on kehittää Satakunnassa avaruusteknologiaa hyödyntävää koulutusta, tutkimusta ja innovaatiotoimintaa. Yhteistyön nimeksi tulee PoriSat.

Porin kaupungin, Turun yliopiston ja Satakunnan ammattikorkeakoulun uusi yhteistyömuoto sai lähtölaukauksen, kun osapuolten edustajat, kaupunginjohtaja Lauri Inna, yliopiston rehtori Marjo Kaartinen ja ammattikorkeakoulun rehtori ja toimitusjohtaja Jari Multisilta allekirjoittivat aiesopimuksen.
PoriSat-yhteistyössä hyödynnetään muun muassa pienoissatelliitteja, joiden avulla tuotetaan dataa opetuksen, tutkimuksen ja yhteiskunnallisten sovellusten käyttöön. Tavoitteena on rakentaa monitieteinen ja koulutusasteet ylittävä pienoissatelliittiohjelma, joka mahdollistaa opiskelijoiden osallistumisen esimerkiksi satelliittien suunnitteluun ja toteutukseen.
Porin kaupunki toimii yhteistyön koordinoijana.
– Yhteistyö kehittää osaltaan alueellista vetovoimaa, tukee nuorten urapolkua ja samalla varmistaa osaajapohjaa korkean teknologian aloille. Nyt laadittu sopimus tekee yhteistyön näkyväksi osaksi Porin ja Satakunnan kehittämistyötä, Inna sanoo.
Satelliittiteknologian nopea kehitys tarjoaa mahdollisuuksia monitieteiselle tutkimukselle ja koulutuksen kehittämiselle.
– Turun yliopisto toimii yhteistyössä tieteellisenä veturina sekä tutkimuksen ja yliopistotasoisen koulutuksen kehittäjänä. Satelliittidataa voidaan hyödyntää monitieteisesti ja vaikkapa tekoälyyn yhdistämällä esimerkiksi avaruussää-, ilmastonmuutos-, vesistö- ja turvallisuusanalytiikassa, Kaartinen kertoo.
– Satakunnan ammattikorkeakoulu vastaa käytännön toteutuksesta ja insinöörikoulutuksen asiantuntijana kehittää muun muassa laboratoriotiloja. Sopimus avaa uusia mahdollisuuksia myös yritysyhteistyöhön esimerkiksi opiskelijaprojektien ja opinnäytetöiden muodossa, Multisilta sanoo.
Yhteistyössä on mahdollisuuksia hyödyntää ja etsiä kansainvälisten avaruustoimijoiden, kuten NASA:n ja ESA:n tarjoamia yhteistyö- ja rahoitusmahdollisuuksia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
kaupunginjohtaja Lauri Inna
Puh:040 764 4711rehtori Marjo Kaartinen
Puh:040 523 4722rehtori ja toimitusjohtaja Jari Multisilta
Puh:044 710 3410Kuvat

Turun yliopisto on 25 000 opiskelijan ja työntekijän innostava ja kansainvälinen akateeminen yhteisö. Rakennamme kestävää tulevaisuutta monitieteisellä tutkimuksella, koulutuksella ja yhteistyöllä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun yliopisto
Tutkimus: Maahanmuuttajataustaisten lasten pääsy mielenterveyshoitoon on heikompaa Suomessa2.4.2026 09:13:51 EEST | Tiedote
Laaja suomalainen rekisteritutkimus osoittaa, että kahden maahanmuuttajavanhemman lapset käyttävät huomattavasti harvemmin mielenterveyspalveluja ahdistuksen ja masennuksen hoitoon kuin suomalaistaustaisten vanhempien lapset. Lapset, joilla on maahanmuuttajaisä ja suomalainen äiti, käyttävät mielenterveyspalveluja jopa 60 prosenttia todennäköisemmin kuin kahden maahanmuuttajavanhemman lapset.
Väitös: Interim-johtajat rakentavat identiteettiään yrittäjyyden ja palkkatyön välissä1.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
OTM Anna-Maija Marjakankaan väitöstutkimus osoittaa, että vakiintunut ammatillinen identiteetti on mahdollista saavuttaa myös vakiintumattomissa työn tekemisen tavoissa palkkatyön ja yrittäjänä toimimisen välimaastossa.
Kasvomurtuma voi peittää alleen vakavan oheisvamman – iäkkäät erityisessä riskissä1.4.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
EHL Linda-Lotta Kokon Turun yliopistossa tarkastetussa väitöstutkimuksessa tarkasteltiin kasvomurtumapotilaiden oheisvammoja ja niiden riskitekijöitä.
Lasten ja nuorten ruutuaika on kasvanut kolmen vuosikymmenen ajan – pandemia kiihdytti kehitystä30.3.2026 10:44:34 EEST | Tiedote
Lasten ja nuorten ruutuaika on kasvanut merkittävästi viimeisten kolmen vuosikymmenen aikana, ja kasvu voimistui erityisesti COVID-19-pandemian alettua, ilmenee uudesta systemaattisesta tutkimuskatsauksesta.
Turun yliopisto ja Turun ammattikorkeakoulu kehittävät uutta korkeakouluyhteisömallia26.3.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Turun yliopisto ja Turun ammattikorkeakoulu solmivat strategisen kumppanuussopimuksen. Tavoitteena on kehittää uusi korkeakouluyhteisömalli, joka pohjautuu kummankin vahvuuksille. Yhteistyötä rakennetaan muun muassa tohtorikoulutuksessa ja tutkimusinfrastruktuureissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme