Valokuitunen Oy

Tutkimus: Kesällä etäilyä rytmittävät tutut rutiinit, löhöilystä ja herkuista nautitaan vain maltillisesti

Jaa

Tuoreen tutkimuksen mukaan kesä tuo suomalaisten etätyöpäiviin joustoa: rutiinit pysyvät, mutta tauoilla tehdään mieluiten kotitöitä, ollaan somessa ja ulkoillaan. Lounas syntyy kätevimmin edellispäivän tähteistä.

AI-kuviteltu kuva

Valokuitusen YouGovilla toteuttama Suomalaisten Digiarki 2025 -tutkimus paljastaa, että suomalaiset tekevät kesällä enemmän etätöitä, mutta pitävät silti kiinni rutiineista.  

Joka toinen vastaaja sanoo pitävänsä lounas- ja kahvitauot kuten toimistolla, ja kaksi viidestä tekee tauoilla kotitöitä. Taukoihin kuuluvat monilla myös netin tai somen selaus (40 %), ulkoilu tai kuntoilu (38 %) sekä päiväunet (20 %). Aurinkoiset päivät houkuttelevat myös rannalle (16 %) ja pihapuuhiin (15 %). 

– Etätyö tarjoaa mahdollisuuden yksilöllisiin palautumiskeinoihin. Osa hakee aktiivisuutta ja hyötyliikuntaa, osa taas lepoa ja rauhoittumista. Kesä tuo tähän oman lisänsä: ulkoilu ja aurinko voivat rikastuttaa työpäivää. Kesästä kuuluukin nauttia, sanoo Valokuitusen toimitusjohtaja Heikki Kaunisto

Myös oma ruutuaika muuttuu kesällä: joka kolmas uskoo sen vähenevän, mutta toisaalta joka kymmenes uskoo sen kasvavan kesäkuukausina.  

Ruokahävikki minimiin kotilounaalla 

Kyselyssä selvitettiin myös etätyöntekijöiden lounasvalintoja sekä sitä, nautitaanko lounasta ruokapöydän äärellä.  

Vastaajat saivat valita kolme tyypillisintä etäpäivän lounasta, jolloin kärkeen nousivat edellispäivän tähteet (48 %), itse kokattu lounas (47 %) tai eines (33 %). Joka viidennen lounasvalinta on kahvi tai tee sekä välipalatyyppinen lounas, kuten leipä. Naiset hyödyntävät miehiä useammin edellisiltä aterioilta jäänyttä ruokaa (n: 58 %, m: 37 %) ja miehet puolestaan hieman naisia useammin valmisruokia (n: 30 %, m: 36 %).  

Nuoremmat tilaavat ravintolaruokaa kotiin useammin kuin vanhemmat: alle 30-vuotiaista etätyöntekijöistä lähes viidennes (18 %) hyödyntää kotiinkuljetusta, kun yli 60-vuotiaista noutoruokaa tilaa vain alle prosentti vastaajista.   

Makeita ja suolaisia herkkuja, kuten limuja, sipsejä ja karkkeja, syö vain alle viisi prosenttia vastaajista etäpäivinään lounaaksi.   

Kolme viidestä (59 %) etätyöntekijäistä lounastaa lähes aina kotona työskennellessään ruokapöydän ääressä. Sen sijaan joka viides (21 %) tekee näin harvoin tai ei koskaan. Yli 50-vuotiailla ruokapöydän ääressä syöminen on hieman yleisempää kuin nuoremmilla. 

Tyypillinen etätyöpäivän lounas (valittu 3 yleisintä vaihtoehtoa): 

  • Edellisiltä aterioilta jäänyttä ruokaa: 48 % 

  • Kokkaan itse jotain: 47 % 

  • Valmisruoka (esim. lämmitettävä eines, salaatti, keitto): 33 % 

  • Kahvi tai tee: 20 % 

  • Leipä: 19 % 

  • Jugurtti, rahka tai vanukas: 8 % 

  • Smoothie: 5 % 

  • Proteiinirahka/-patukka/-vanukas: 5 % 

  • Limu tai energiajuoma: 4 % 

  • Pähkinät: 3 % 

  • Sipsit: 2 % 

  • Karkki, jäätelö tai muut herkut: 1 % 

  • Muu mikä?: 4 % 

  • En syö lounasta: 1 % 

  • En osaa sanoa: 2 % 

*YouGov on toteuttanut Suomalaisten Digiarki 2025 -kyselytutkimuksen Valokuitunen Oy:n toimeksiannosta. Kyselytutkimuksen tiedot kerättiin sähköisenä kyselynä 30.5–4.6.2025 välisenä aikana. Kokonaisvastaajamäärä on 2001. Tutkimuksen kohderyhmään kuuluvat täysi-ikäiset suomalaiset. Lähtöotos muodostettiin ja lopullinen vastaajajoukko painotettiin suomalaista aikuisväestöä edustavaksi iän (18v.+), sukupuolen ja asuinpaikan mukaan. Osa kysymyksistä kohdistettiin vain työelämässä oleville suomalaisille (n=1 051). Otos työssäkäyvien osalta muodostettiin myös suomalaisia edustavaksi. Työelämässä olevista etätöitä kertoo tekevänsä ainakin joskus 550 suomalaista.  

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta: Valokuitunen on toimialansa markkinajohtaja

Valokuitunen Oy rakentaa nopeita ja luotettavia valokuituyhteyksiä pientaloihin ja yrityksiin ympäri Suomen. Valokuitu takaa parhaan mahdollisen nettiyhteyden kaikissa tilanteissa ja mahdollistaa sujuvan digiarjen. Kytkemme pientalojen yhteydet Telian Avoin Kuitu -runkoverkkoon. Asiakkaamme voivat valita verkon laajasta valikoimasta itselleen sopivat netti- ja lisäpalvelut ja kilpailuttaa niitä rajattomasti. Valokuitunen on markkinajohtaja – verkkomme kattaa vuoden 2024 lopussa noin 400 000 kotitaloutta Suomessa. Meillä työskentelee yli sata ammattilaista arvojemme rohkeus, ilo ja luottamus mukaisesti. Valokuiturakentamisemme työllistää kymmeniä urakointiyrityksiä ympäri maan. Vuonna 2020 perustettu Valokuitunen on suomalaisen CapManin (60 %) ja pohjoismaisen Telian (40 %) omistama yritys.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Valokuitunen Oy

Tutkimus: Kesä siirtää etätyöt parvekkeelle, laiturille tai jopa ulkohuussiin26.6.2025 07:04:00 EEST | Tiedote

Tuore Digiarki-tutkimus paljastaa, että kesä muuttaa suomalaisten etätyörutiineja. Viidennes työssäkäyvistä kertoo lisäävänsä etätyöskentelyä kesäaikaan. Aurinko houkuttelee ahertajat ulkoilmaan ja joka kolmas siirtääkin etätyöpisteensä kodin parvekkeelle tai terassille. Joka kymmenes on tehnyt etätöitä rannalla tai ravintolan terassilla – rohkeimmat ovat vieneet läppärinsä jopa ulkohuussiin asti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye