Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopiston Konneveden tutkimusaseman ja LIFE Revives -hankkeen Luontoilta keräsi ennätysyleisön

Jaa

Järjestyksessään 17. ”Piolookisen Luontoilta” Konneveden tutkimusasemalla keskiviikkona 2.7.2025 veti paikalle ennätysyleisön, yli 200 osallistujaa. Luontoilta on osa Konnevesi-viikkoa ja ilta vietettiin lämpimissä tunnelmissa myös sään osalta.

Konneveden tutkimusaseman luontoilta keräsi yleisösuosion.
Konneveden tutkimusaseman luontoilta keräsi yleisösuosion. Jouni Taskinen

Aktiivinen luontoillan yleisö esitti kysymyksiä laidasta laitaan itikoista ja mustikoista linnunpoikasten kohtaloon ja lupiinien invaasioon. Osansa huomiosta saivat myös nisäkkäät, raakut ja kalat, etenkin muikut.

Asiantuntijoina toimivat museomestari Heikki Helle Luonnontieteellisestä Keskusmuseosta (linnut), intendentti Marko Haapakoski Ähtärin Eläinpuistosta (nisäkkäät) sekä lehtori Minna-Maarit Kytöviita (kasvit), lehtori Timo Marjomäki (kalat) ja emeritus vanhempi yliopistonlehtori Jari Haimi (ötötkät) Jyväskylän yliopistosta.

Kun Luontoilta käynnistyi klo 18, oli heti jo monta kättä pystyssä. Kysymyksiä olisi riittänyt pitempäänkin, mutta tilaisuuden juontaja, tutkimusaseman johtaja professori Jouni Taskinen joutui panemaan stopin kysymyksille kun kaksi tuntia luontoiltaa tuli täyteen.

-Osallistujien aktiivisuus ällistyttää vuodesta toiseen, kysymyksiä riittää. Täällä ei tarvitse jännittää – mitä hullumpi kysymys, niin se parempi, toteaa Taskinen.

Osallistujien kommenttien mukaan Luontoilta on heille kesän kohokohta. Puffetti on iso osa koko tapahtumaa ja monille pääasia on tulla herkuttelemaan ja tapaamaan tuttuja. Tätä varten esimerkiksi lettuja alettiin paistaa kahden hengen voimin jo kahdesta alkaen.

Tilaisuuden aluksi esiteltiin yliopiston uusi Raakkukeräys, johon alle kouluikäinen Sampo-poika ilmoitti alkavansa säästää rahaa, samalla kun kysyi mitä raakut syövät ja miten.

- Illan päätteeksi menimme Sampon ja hänen äitinsä kanssa katsomaan raakkuja, johon Sampo totesi, että arvasi jotakin onnekasta tapahtuvan tänään. Sitä liikuttavaa hetkeä voi luonnehtia oman urani kohokohdaksi, sanoo Taskinen. 

Hän kiittää yleisöä ja järjestelyihin osallistuneita sekä Konneveden kuntaa yhteistyöstä.

Lisätietoja: Jouni Taskinen jouni.k.taskinen@jyu.fi, 040 355 8094

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Konneveden tutkimusaseman luontoilta keräsi yleisösuosion.
Konneveden tutkimusaseman luontoilta keräsi yleisösuosion.
Jouni Taskinen
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Taiteen ja kulttuurin valtionavustusten leikkaukset uhkaavat toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan tuoreessa tutkimuksessa25.6.2025 12:05:37 EEST | Tiedote

Taiteen ja kulttuurin (harkinnanvaraisten) valtionavustusten leikkaukset koettelevat lähes kaikkia tukea saavia organisaatioita, erityisesti yhdistyksiä. Vaikka leikkaukset heikentävät perustoimintaa, ne rajoittavat ennen kaikkea toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan Jyväskylän yliopiston tuoreessa tutkimuksessa. Selvityksen tilasi opetus- ja kulttuuriministeriö.

Jyväskylän Kesän puheohjelmassa pohditaan sivistyksen merkitystä ajassa24.6.2025 07:45:00 EEST | Tiedote

Tänä vuonna Jyväskylän Kesän sivistys-teemaisessa puheohjelmassa tarkastellaan muun muassa sananvapauden ja vastuun suhdetta, koulutuksen ja demokratian tulevaisuutta sekä arkkitehtuurin roolia yhteiskunnassa. Festivaaliviikolla 2.–7.7.2025 voi osallistua myös tiedettä ja taidetta yhdistävälle luontoretkelle, jaloitella ajatuksiaan filosofien opastamana, tutustua niityn perustamiseen niittytalkoisiin osallistumalla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye