Tampereen ammattikorkeakoulun uudet opiskelijat on valittu
Tampereen ammattikorkeakoulun syksyllä alkaviin koulutuksiin valittiin lähes 3000 opiskelijaa. Opiskelijoita on kevään aikana valittu monessa eri haussa. Seuraava hakumahdollisuus avautuu syksyllä.

Korkeakoulujen kevään 2025 toisessa yhteishaussa TAMKilla oli 46 hakukohdetta AMK-tutkintoihin ja 10 hakukohdetta ylempiin AMK-tutkintoihin usealta eri alalta. TAMK oli hakijamäärältään Suomen toiseksi suosituin ammattikorkeakoulu: hakijoita oli kaikkiaan noin 17 600, joista ensisijaisia hakijoita noin 7150. Korkeakoulujen kevään toisessa yhteishaussa valittiin noin 1700 opiskelijaan AMK-koulutuksiin ja noin 250 ylempiin AMK-koulutuksiin.
Kevään ensimmäisessä yhteishaussa valittiin opiskelijoita seitsemään englanninkieliseen Bachelor-ohjelmaan ja erillishaussa viiteen Master-ohjelmaan. Näissä aloittaa yhteensä noin 500 uutta opiskelijaa.
TAMKin ammatilliseen opettajakorkeakouluun valittiin noin 290 opiskelijaa.
TAMKiin voi hakea opiskelemaan myös avoimen korkeakoulun opintojen perusteella avoimen väylän haussa tai siirtohaussa toisesta korkeakoulusta. Kevään 2025 avoimen väylän haussa ja siirtohaussa valittiin yhteensä yli 230 opiskelijaa.
Opiskelupaikan vastaanottamisesta ilmoitettava 10.7.2025 mennessä
Kaikki keväällä hakeneet ovat saaneet valtakunnallisen tuloskirjeen, joka sisältää opiskelijavalinnan tuloksen sekä valinnan pisteet hakukohteittain. Tulokset ovat nähtävissä myös Oma opintopolku -palvelussa. Hakijan on ilmoitettava opiskelupaikan vastaanottamisesta viimeistään 10.7.2025 kello 15.00. Joissain hakukohteissa on vielä mahdollista tulla hyväksytyksi varasijoilta. Varasijavalinta päättyy 5.8.2025 kello 15.00.
Hakijan on mahdollista saada palautetta ennakkotehtävien ja valintakokeiden tuloksista (pl. rakennusarkkitehdin soveltuvuuskoe).
Uudet opiskelijat aloittavat elokuussa orientoivilla opinnoilla TAMKin kampuksilla ja tutustuvat samalla uuteen opiskeluympäristöönsä sekä opiskelukavereihinsa.
Seuraavat hakumahdollisuudet
Ilmoittautuminen avoimen AMKin syksyllä alkaviin väyläopintoihin alkaa 30.7. kello 9.00 ja päättyy seuraavana päivänä. Väyläopinnot koostuvat pääsääntöisesti tutkinto-ohjelman ensimmäisen vuoden opinnoista. Väyläopintojen suorittamisen jälkeen voi hakeutua avoimen väylän haussa tutkinto-opiskelijaksi.
Seuraava valtakunnallinen yhteishaku korkeakouluihin on 1.9.–11.9.2025, jossa voi hakea sekä AMK-tutkintoihin että ylempiin AMK-tutkintoihin. Koulutukset alkavat tammikuussa 2026. TAMKilla on syksyn yhteishaussa 23 hakukohdetta viidellä koulutusalalla ja yhteensä noin 700 aloituspaikkaa.
Lisätietoa:
Opintopolku
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tampereen ammattikorkeakoulun hakijapalvelut
hakijapalvelut.tamk@tuni.fiKuvat

Tampereen ammattikorkeakoulu on monialainen työelämäkorkeakoulu, joka vastaa työ- ja elinkeinoelämän muuttuviin osaamistarpeisiin tuottamalla parasta ammatillista korkeakoulutusta ja innovaatioita. Toimimme aktiivisessa yhteistyössä korkeakouluyhteisön ja työelämän kumppaneiden kanssa, kotimaisissa ja kansainvälisissä verkostoissa. Kärkiosaamisemme suuntautuu oppimisen edistämiseen, uusien teknologioiden hyödyntämiseen, ekologisiin innovaatioihin ja sosiokulttuurisiin haasteisiin. TAMKissa on yli 10 000 opiskelijaa ja vakituista henkilöstöä noin 700.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen ammattikorkeakoulu
Vuoden alumni Moe Mustafa: ”Kuka kertoo tarinasi, jos et itse kerro sitä?”1.10.2025 09:52:05 EEST | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun vuoden 2025 alumniksi valittu Moe Mustafa on visuaalinen taiteilija, äänitaiteilija sekä teatterintekijä. Hän valmistui TAMKista medianomiksi vuonna 2018. Esimerkillään hän rohkaisee kaikkia käyttämään omaa ääntään ja kertomaan tarinansa.
Yli 5000 hakijaa TAMKiin korkeakoulujen syksyn yhteishaussa12.9.2025 09:42:34 EEST | Tiedote
Korkeakoulujen syksyn yhteishaku päättyi 11.9.2025. Tampereen ammattikorkeakoulun hakukohteisiin tuli 5012 hakemusta. Tammikuussa alkaviin opintoihin on yhteensä 680 aloituspaikkaa.
Elämystalouden ilmiöitä -seminaari linjasi suuntaviivoja elämystalouden tulevaisuuteen11.9.2025 12:48:14 EEST | Tiedote
Elämystalouden nykytilaa ja tulevaisuutta pohdittiin 2.9.2025 Tampereen ammattikorkeakoululla järjestetyssä seminaarissa. Mukana oli laaja joukko alan asiantuntijoita: tutkijoita ja opettajia Tampereen korkeakouluyhteisöstä, edustajia alan kärkiyrityksistä sekä TAMKin uuden elämystalouden ylemmän ammattikorkeakoulututkinnon opiskelijoiden monialainen joukko.
TAMK ja Tampereen yliopisto aloittavat tohtorikoulutusyhteistyön10.9.2025 07:57:15 EEST | Tiedote
Suomessa on todettu tarve lisätä ja tehostaa tutkijakoulutusta osaavan työvoiman saatavuuden varmistamiseksi. Tampereen ammattikorkeakoulun ja Tampereen yliopiston tohtorikoulutusyhteistyö vahvistaa molempien organisaatioiden tutkimusosaamista, edistää niiden tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoimintaa (TKI) ja tukee monipuolisen rahoituksen hankkimista.
Hukkakahvista painoväriä: suomalaisinnovaatio uudistaa pakkauspainatusta23.5.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kahvista painoväriä! Suomalaiskumppaneiden yhteistyö on johtanut uuteen innovaatioon, jossa paahdetun kahvin sivuvirroista tuotettua bioväriä on hyödynnetty kuitupohjaisten pakkausten fleksopainatuksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme